Medycyna niekonwencjonalna to metody i praktyki służące rozpoznawaniu chorób lub przywracaniu zdrowia. Jest terminem bardzo rozległym . Medycyna ta określana jest jako medycyna alternatywna. Jej skuteczność sprawdzana jest w oparciu o wiedzę chemiczną, biologiczną i fizyczną, a także badania naukowe.
Medycyna niekonwencjonalna może być uzupełnieniem leczenia konwencjonalnego. Czasem jednak stosowanie metod tej medycyny przynosi choremu szkody. Jeśli decydujemy się na takie leczenie, powinniśmy kierować się rozsądkiem.
Najczęściej używaną metodą leczenia jest np. akupunktura. Polega ona na nakłuwaniu specjalnymi igłami punktów ciała, które odpowiadają narządom wewnętrznym. Kolejnym przykładem jest bioenergoterapia, czyli uzdrawianie przez przywracanie homeostazy w układzie energetycznym. Innym, znanym przykładem jest homeopatia, czyli terapia, do której wykorzystywane są wielokrotnie rozcieńczone substancje, powodujące złagodzenie dolegliwości u pacjenta.
Większość metod niekonwencjonalnych zakłada, że choroba dotyka całego człowieka. Medycyna naturalna, w przeciwieństwie do medycyny tradycyjnej nakłada nacisk na zapobieganiu chorobie. Interweniuje, wtedy kiedy choroba jest obecna. Przeprowadza się jednak coraz mniej badań w zakresie medycyny naturalnej. Bardzo łatwo jest wprowadzić w błąd, gdyż wiele suplementów diety i leków na bazie ziół określanych jest mianem „naturalnych”.
Jest wiele korzyści płynących ze stosowania alternatywnej medycyny, ale też jest dużo czynników, których należy się obawiać. Zanim zaczniemy nieznaną terapię, powinniśmy zastanowić się jakie są za i przeciw takiego rozwiązania. Powinniśmy też zapoznać się z zarzutami stawianymi medycynie naturalnej.