Nie bez powodu mówi się, że zwierzę to członek rodziny. To ktoś o kogo dbamy, z kim spędzamy czas, kogo darzymy uczuciem i ktoś z kim jesteśmy związani niepowtarzalną więzią. Również nie bez powody funkcjonuje porównanie- wierny jak pies. Nikt tak jak on nie cieszy się na nasz widok i okazuje radość z nagrodzenia przysmakiem lub pogłaskania. O wszystkie zwierzaki należy dbać i okazywać im należytą opiekę, w szczególności o te, które są nasze i to na nas jest obowiązek zapewnienia im godziwych warunków do życia i rozwoju.
Tak samo ludzie, jak i zwierzęta potrzebują interakcji z innymi osobnikami. Potrzebują towarzystwa, nie lubią zbyt długo siedzieć same, odczuwają samotność. Aby temu zapobiec właściciele zwierzaków praktykują różne rozwiązania. Zostawiają im telewizję włączoną, radio gra muzykę, bądź zostawiają swoje ciuchy na łóżku, aby zwierzę czuło ich zapach. Te rozwiązania są oczywiście dobre na krótki okres czasu, np. gdy wychodzimy do pracy lub wychodzimy wieczorem na miasto. Oczywiście inaczej z samotnością poradzi sobie kot, a inaczej pies.
Młode zwierzaki, szczeniaki lub kotki mają tendencję do piszczenia, gdy właściciele wyjdą z mieszkania. Czują się niepewnie i brakuje im przyzwyczajeń, które mogłyby im pomóc uporać się z pobytem samemu w domu. Najważniejszą kwestią jest bezapelacyjnie potrzeba fizjologiczna. Wśród domowych rozwiązań królują maty, na które pies od małego jest uczony załatwiać swoje potrzeby. Kot z kolei uczony jest korzystać z kuwety. Te dwie rzeczy wymagają codziennego czyszczenia, tak aby nieprzyjemny zapach nie unosił się w mieszkaniu. Wyprowadzanie zwierząt można zlecić osobom, które oferują takie usługi i wyprowadzają czworonogi z okolicy. Takie usługi mogą być jednorazowe np. gdy jedziemy na wakacje lub cykliczne np. od poniedziałku do piątku, gdy jesteśmy w pracy. Psy potrzebują załatwić swoje potrzeby fizjologiczne nawet kilkanaście razy dziennie. Suczki raczej kilka razy dziennie. Przekłada się to na 2-3 spacery dziennie. Weterynarze zalecają, aby jeden spacer w ciągu dnia był dłuższy, aby czworonóg mógł nazbierać nowych zapachów i się zmęczyć chociaż trochę. Aby uregulować pracę pęcherza, spacery powinny odbywać się o stałych porach, tak samo jak posiłki. To wszystko składa się na zdrowie naszego zwierzaka i jego dobre samopoczucie.