Recykling, skup szkła butelek – co warto wiedzieć?
Ochrona środowiska to obowiązek każdego mieszkańca Ziemi. Istnieje wiele jej form, dlatego każdy może się przyczynić chociaż w małym stopniu do poprawy jakości życia. Najpowszechniejszą formą dbania o środowisko stosowaną przez osoby prywatne jest segregacja śmieci. Najprostsza definicja recyklingu to powtórne wykorzystywanie odpadów aby wytworzyć nowy produkt. Jest to jedna z form ochrony środowiska, która nakierowana jest na zmniejszenie zbyt dużej eksploatacji złóż naturalnych jak i zredukowanie ilości odpadów. W recyklingu wykorzystujemy maksymalnie wszystkie dostępne odpady i staramy się aby odbywało się to przy jak najmniejszym nakładzie energii oraz surowców.
Recykling
Nie każdy o tym wie, ale szeroki wachlarz materiałów nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania, są to między innymi papier, metale, tworzywa sztuczne, ale też szkło. Wykorzystanie potencjału surowców wtórnych ma wiele niepodważalnych zalet dla naszego środowiska. Dodatkowo recykling niesie za sobą dużo korzyści finansowych. Warto uświadomić sobie, że przetwarzanie surowców i odpadów ma dużo mniej negatywny wpływ na przyrodę i ekologię niż tworzenie nowych. Recykling przynosi więc zysk klientom ale również producentom materiałów. Ponowne wykorzystanie odpadów możemy podzielić na etapy:
- segregacja – śmieci sortujemy biorąc pod uwagę ich rodzaj, najtaniej i najwydajniej, jeżeli dzieje się to już przy okazji „produkcji” tychże odpadów, czyli w gospodarstwach domowych.
- rozdrabnianie - posegregowane śmieci ze względu na swoją formę nie mogą jeszcze zostać przetworzone, koniecznym jest aby uległy rozdrobnieniu, które na ogół odbywa się w młynach – dzięki temu zarówno transport jak i obróbka odpadów będą znacznie łatwiejsze.
- mycie – jest konieczne, ponieważ odpady z reguły są zanieczyszczone, dzieje się to w specjalnych wannach z środkami chemicznymi
- wytłaczanie – czyli ostatni etap, kiedy kreowany jest końcowy produkt recyklingu
Przetwarzamy odpady w różnych celach, między innymi - ponownego zastosowania. Jest to najbardziej popularny cel, dotyczy na przykład butelek, które mogą mieć wiele żyć w praktycznie nie zmienionym stanie. Po obróbce chemicznej i fizycznej, część odpadów może zostać wykorzystana w tzw. „dalszym zastosowaniu” oznacza to, że konkretny surowiec można przeobrazić w nową rzecz. Można też wykorzystać odpady tak, aby pozyskane surowce wprowadzić od nowa do produkcji.
Jak możesz przyczynić się do recyklingu?
Sortuj śmieci! Segregacja śmieci polega na ich sortowaniu zgodnie z kategoriami, do których należą. Oddzielnie wyrzucamy śmieci tzw. mieszane (resztki jedzenia, artykuły higieniczne, puszki), a oddzielnie - szkło oraz materiały typu papier czy plastik.
Warto wiedzieć, że odpady, które wynosimy z domu muszą przejść długą drogę zanim będą nadawały się do ponownego wykorzystania. Mimo olbrzymiego nakładu pracy związanego z obrobieniem śmieci, jest to lepsze rozwiązanie dla środowiska niż zwykłe spalenie odpadów w spalarni. Unikamy w ten sposób przede wszystkim mieszania się różnych materiałów, które po połączeniu się mogą wytwarzać szkodliwe substancje. Substancje te, jeżeli przedostaną się do powietrza mogą tworzyć poważne zagrożenie dla ludzi. Dlatego dodanie śmieci na recykling jest inwestycją w dobrą kondycją nie tylko planety i ekologii ale też bezpośrednio nas, ludzi.
Recykling szkła
Warto wiedzieć, że szkło jest wręcz doskonałym surowcem wtórnym – może być przetworzone praktycznie bez żadnych strat w identyczne opakowanie, jakie zostało już wcześniej wykorzystane. Przetworzenie stłuczki szklanej przyczynia się znacznie do obniżenia poziomu emisji dwutlenku węgla i trujących związków, które z kolei towarzyszą produkcji opakowań „od podstaw”. Szkło zbieramy do specjalnych pojemników przeznaczonych segregacji, w kolorze białym dla szkła bezbarwnego lub zielonym dla szkła kolorowego.
Pamiętaj, że do pojemników przeznaczonych na segregację szkła wrzucamy przede wszystkim szklane butelki, słoiki czy opakowania po kosmetykach. Nie wolno natomiast wrzucać tzw. „szkła plastikowego” czyli szyb, luster, szklanek, kryształów, naczyń żaroodpornych, okularów, żarówek itp.