Chcesz zadbać o środowisko a przy okazji zarobić i zyskać dodatkowe miejsce? Warto zainteresować się sprzedażą zalegających odpadów w skupie złomu. Jeszcze niedawno nie kojarzyło się to z troską o czyste środowisko, jednak w tej chwili kładzie się coraz większy nacisk na proekologiczne zachowania co zmieniło postrzeganie zbierania złomu i jego recykling. Jakie są najważniejsze korzyści płynące z oddawania złomu, metali i innych surowców wtórnych?
Oddawanie odpadów na złom to przede wszystkim ochrona środowiska. Recykling metali, szkła czy makulatury to dziś niezwykle ważna gałąź gospodarki. Przetwarzanie nadających się do tego surowców pozwala ograniczyć eksploatację globalnych zasobów, które rzecz jasna nie są nieograniczone. Zmniejszenie ich wydobycia to mniejsza degradacja środowiska i ograniczenie produkcji CO2.
Gdyby do kwestii oddawania na złomowisko starych kabli, akumulatorów, felg czy grzejników byłaby rozpatrywana tylko od strony finansowej, to okazałoby się, że niewiele zajęć da równie wymierne korzyści przy niedużym wysiłku. Zbyt złomu w skupie to po prostu opłacalny biznes. Ponadto, nie wymaga żadnego wkładu pieniędzy, ponieważ nadające się na sprzedaż odpady znajdziemy w swoim garażu, piwnicy czy podwórku.
Jeśli jednak chcesz dobrze zarobić na sprzedaży zalegających odpadów, powinieneś poszukać metali nieżelaznych, które zwane są również kolorowymi. Należą do nich m.in.: aluminium, miedź, cyna, cynk czy mosiądz. Ceny ich skupu – w zależności od rodzaju i czystości odpadu – kształtują się na poziomie od kilku złotych do nawet kilkudziesięciu zł za kg.
Najdroższe są jednak metale szlachetne: złoto, srebro i platyna. Stawki za 1 kg wynoszą od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych. Niewielkie ilości tych cennych kruszców znajdziesz np. w urządzeniach elektrycznych, gdzie znajdują zastosowanie ze względu na bardzo dobre właściwości przewodzące. Wielu jubilerów nie chce przyjmować starej lub mocno zniszczonej biżuterii – ją także możesz sprzedać w skupie złomu.
Kolejna zaleta oddawania surowców do skupu to oczywiście możliwość zwolnienia potrzebnego miejscana działce lub w garażu. W czasach, gdy każdy metr kwadratowy wolnej powierzchni jest na wagę złota, zaśmiecanie jej niepotrzebnym żelastwem wydaje się po prostu nieekonomiczne.
Warto w tym miejscu dodać, że skup złomu przyjmie od Ciebie również stare felgi, akumulatory, puszki, kable czy blachy oraz wiele innych odpadów, m.in. szkło i tonery, makulaturę – papier, gazety, opakowania. Dzięki temu nie tylko zadbasz o swój portfel, ale też uporządkujesz swoją piwnicę, strych lub ogród.