W ostatnich latach wybór kremacji jako formy pochówku staje się coraz bardziej popularny. Jednym z czynników wpływających na tę decyzję jest cena za spopielenie ciała – o wiele niższa niż w przypadku tradycyjnego pochówku. Jeżeli rozważasz kremację zwłok po śmierci bliskich, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Przede wszystkim, na początku warto skompletować odpowiednie dokumenty tzn. akt zgonu oraz zezwolenie na kremację. Do kremacji denata/denatkę należy przygotować tak samo, jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Warto zadbać o odpowiedni strój czy makijaż. Zazwyczaj przed kremacją ciała zmarłego odbywa się pożegnanie w przygotowanej do tego sali. Rodzina i bliscy mogą godnie pożegnać zmarłą osobę przed przekazaniem ciała do spopielenia.
Usługa kremacji odbywa się w krematorium. Ciało przechowywane jest w specjalnej trumnie, która następnie zostaje umieszczona w komorze kremacyjnej , w której dochodzi do spopielenia trumny razem z ciałem. Cały proces trwa kilka godzin. Po jego zakończeniu prochy zmarłego są wyciągane z pieca i przekładane do odpowiedniego worka foliowego, a następnie przenosi się je do wybranej przez bliskich urny.
W kolejnym kroku urna zostaje przekazana rodzinie. Prawo obowiązujące w Polsce nakazuje pochowanie urny z prochami na cmentarzu . Nie ma możliwości przechowywania urny w domu, czy rozsypania prochów w konkretnej lokalizacji. Pogrzeb odbywa się tak samo, jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Jedyną różnicą jest pochowanie urny zamiast trumny w grobie.
Warto rozważyć jaką formę pochówku wybierzemy dla naszych zmarłych bliskich. Czasem należy także zastanowić się za życia, jak my chcemy zostać pochowani, aby nasi bliscy mogli w przyszłości spełnić naszą ostatnią wolę.