ObywatelKowalski napisał:Po to państwo daje wsparcie i po to UE pakuje kasę, aby oszczędzać energię. Można się starać o dotacje z NFOŚiGW o dotacje na takie kolektory.
No własnie, mówiłem że gdzieś słyszałem że można dostać dotacje.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej daje 45 proc. dopłaty do kolektorów słonecznych. Z takich dopłat do ogrzania wody osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać. Ponadt w tym roku kolektory z dopłatą można podłączać do wspomagania centralnego ogrzewania lub innych odbiorników ciepła. Z programu mogą też skorzystać podmioty które posiadają przyłącze do sieci ciepłowniczej, ale zasilającej wyłącznie centralne ogrzewanie w sezonie grzewczym. Można też starać się o kredyt na kolektory słoneczne w sześciu bankach z którymi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma podpisane umowy.
Bank Ochrony Środowiska S.A. Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. Krakowski Bank Spółdzielczy Mazowiecki Bank Regionalny S.A. Warszawski Bank Spółdzielczy.
Porównanie kredytów z dopłatą do kolektorów słonecznych, Kraków, Małopolska 2011r.
KREDYTY Z DOPŁATĄ NA KOLEKTORY SŁONECZNE: Zebraliśmy dla Państwa informacje dotyczące warunków na jakich udzielane są kredyty z dopłatą do kolektorów. Oszczędni powinni zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania które wynosi od 6,86% do 10%, oraz wysokość prowizji wahającej się od 2 do 4%. Warto również zastanowić się czy kredyt jest nam potrzebny.
Na wyborcza.biz jest tekst wyjaśniający dotacje na kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne z dużą dopłatą państwa Marek Wielgo16.02.2011 aktualizacja: 2011-02-16 10:43
Już ponad 2,5 tys. właścicieli domów skorzystało z dotowanego przez państwo kredytu na zakup i montaż kolektorów słonecznych. Jeśli myślisz o takiej inwestycji, przeczytaj nasz informator Załóżmy, że w firmie X zamówimy zestaw kolektora słonecznego wraz z montażem. Po wykonaniu roboty firma wystawi nam fakturę. Idziemy z nią wówczas do banku, który na jej podstawie przeleje zapłatę na konto firmy. Taką operację możemy też wykonać w dwóch ruchach - firma wystawia nam najpierw fakturę za urządzenie (bank przelewa zapłatę), a potem za jego montaż (bank reguluje resztę należności). Po dostarczeniu wspomnianego wyżej protokołu odbiorczego trzeba się liczyć z tym, że bank przyśle kogoś na inspekcję (nie weźmie za to dodatkowych pieniędzy).
Zawsze opłaca się oszczędzać na cieple nawet jesli nie jest to dużo. Policzcie sobie koszty oszczędności w ciągu 5, 10, 20 lat. To całkiem przyzwoite kwoty.
Dlatego opłaca się budować dom dobrze ocieplony z dobrymi oknami i drzwiami. Ile tam ciepła ucieka jak okno jest nieszczelne. Na kamerze termowizyjnej to dobrze widać.
Ten artykuł na wyborcza.biz jest zapewne sponsorowany przez banki - one są pewne, że na tym nie stracą + oczywiście dostawcy sprzętu. Za parę lat sprzęt będzie wymagał remontu i konserwacji, ale o tym oczywiście ani słowa. Ogrzewając dom i wodę „prądem” wydaje się rocznie ok. 6 tysięcy złotych, a te wyliczenia z artykułu ... bardzo mi się chce śmiać z wyliczonych oszczędności na ogrzewaniu wody o 1500 złotych. Najbardziej interesujące jest to, że pośrednikiem przy dotacjach zostały banki, które koszą na tym niezłą kasę. Skoro to dotyczy rzekomej ochrony środowiska, to czemu nie wzięto do tego struktur samorządowych lub chociażby ekologicznych organizacji pozarządowych typu "non profit".??? No własnie, tam nie było by biznesu i mega prowizji.
Zawsze ktoś zarabia jeśli przyjąć twoje wyliczenia to montaż kolektorów słonecznych się nie opłaca. Te kredyty też nie są jakoś bardzo atrakcyjne w porównaniu do standardowej oferty kredytowej. No twardy orzech do zgryzienia nie.