Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Dla kogo wcześniejsza emerytura?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Dla kogo wcześniejsza emerytura?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Tirowiec 10 gru 2010, 9:30
    Te przepisy o przejściu na emeryturę bez przerwy się zmieniają i już sam nie wiem jak to w końcu jest i komu przysługuje prawo do wcześniejszej emerytury.
    Zbliżam się do 60-siątki i nie wiem czy mógłbym przejść na emeryturę.
    Cytuj
  • Atomowiec 10 gru 2010, 10:13
    Daj sobie spokój z emeryturą. Na Discovery ogladałem serial o lodowej trasie. Kierowcy mają i po 70 lat i chcą nadal pracować, a ty już myślisz jak dać sobie wolne uśmiech
    Cytuj
  • Kadra5 13 gru 2010, 9:15
    Te przepisy faktycznie zmieniają się jak w kalejdoskopie i trzeba znać wiele szczegółów, aby stwierdzić czy dana osoba kwalifikuje się do wcześniejszej emerytury czy nie.

    Obecnie wcześniejsza emerytura przysługuje tylko:

    - kobietom urodzonym w latach 1949-1953 (tylko one ukończyły wymagany wiek emerytalny, wynoszący dla kobiet - 55 lat, do dnia 31 grudnia 2008 r.),

    Oraz

    - mężczyznom urodzonym przed 1 stycznia 1949 r.,

    Takie osoby muszą ponadto spełnić przesłanki zapisane w art. w art. 46 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dotyczy kobiet) lub art. 29. w/w ustawy (mężczyźni).
    Cytuj
  • Zusowiec 13 gru 2010, 11:45
    Ja dodam, że odnośnie kobiet urodzonych w latach 1949-1953 muszą być spełnione łącznie warunki:
    • określone w art. 29 ustawo emeryturach z FUS i muszą być spełnione do 31 grudnia 2008 r. (chodzi o wiek, staż ubezpieczeniowy - mają co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli mają co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy). Czyli składki muszą pochodzić z pracy etatowej, a nie np. umowy zlecenia czy działalności gospodarczej.
    • Takie panie nie mogły przystąpić do OFE lub złożył wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE, za pośrednictwem ZUS, na dochodu budżetu państwa.

    Inne warunki jakie trzeba spełnić to
    • pozostawanie ostatnio przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę w ubezpieczeniu pracowniczym, czyli być zatrudnionym na umowę o pracę, mianowanie i powołanie
    • pozostawanie w stosunku pracy przez min. 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę takie osoby były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy lub przez cały wymagany do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej okres ubezpieczenia podlegały ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozostawania w stosunku pracy.
    Cytuj
  • FinansowyKrawiec 13 gru 2010, 13:05
    Warto wspomnieć kto jest uważany za pracownika dla potrzeb wcześniejszej emerytury, bo definicja jest szersza niż ta zapisana w art. 2 kodeksu pracy.
    Pracownikiem jest na podstawie w art. 8 ust. 1 i 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych osoba, która pozostaje w stosunku pracy lub wykonuje pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy.
    I to jest bardzo ważne, bo generalnie nie ma znaczenia kiedy ustało ubezpieczenie. Ważne jest, aby ostatnim tytułem ubezpieczenia był stosunek pracy.
    Znalazłem też taki wyrok SN z 12 sierpnia 2004 r. (III UK 77/04) gdzie stwierdzono, że nawet osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne nie traci statusu „ubezpieczonego będącego pracownikiem”. Czyli taki przedemeryt też może korzystać z wcześniejszej emerytury.
    Cytuj
  • Szaraczek 13 gru 2010, 14:02
    Artyści urodzeni przed 1 stycznia 1949 też mogą z tego prawa korzystać. Ale należy udowodnić 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym co najmniej 15 lat pracy twórczej lub artystycznej, tak pisze wart. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.
    To wiem, bo moja znajoma z tego prawa korzystała, ale wiek przejścia na emeryturę zależy od rodzaju działalności.
    Cytuj
  • paragraf54 13 gru 2010, 16:08
    Tych wyjątków i wyłączeń jest sporo. Kolejarze mogą mieć wcześniejszy wikt z ZUS w obniżonym wieku wynoszącym 60 lat, pod warunkiem, że udowodnią okres składkowy i nieskładkowy wynoszący min. 25 lat, w tym co najmniej 15 lat zatrudnienia na kolei (łącznie z okresami równorzędnymi i zaliczanymi wymienionymi w art. 44 i art. 45 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).
    Do tego trzeba doliczyć górników i nauczycieli – te grupy są regulowane jakimiś specjalnymi ustawami, których teraz nie pamiętam.
    Cytuj
  • Biznesmenik 13 gru 2010, 16:34
    Po rencie wypadkowej też można na emeryturkę. Mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r. którzy osiągnęli 60 lat mogą przechodzić na emeryturę, jeśli są uprawnieni do renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem lub chorobą zawodową (art. 31 ustawy emerytalnej). Jednak warunkiem dodatkowym jest to, że muszą udowodnić minimum 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych.
    Jednak wypadek przy pracy i ta niezdolność do pracy musiała powstać przed 1 stycznia 2003 roku.
    Cytuj
  • fionka_ 23 gru 2010, 14:03     (ostatnio zmieniony przez autora 23 gru 2010, 14:05, w całości zmieniany 2 razy)
    Sprawdź komu przysługuje wcześniejsza emerytura, jakie osoby mogą skorzystać z przywilejów swojego zawodu. Jeśli nie masz prawa do wcześniejszej emerytury sprawdź czy nie możesz starać się o inne świadczenia. [url=http://www.wczesniejsza-emerytura.pl/]wcześniejsza emerytura[/url]
    Cytuj
  • Jobseeker 23 gru 2010, 15:12
    Te wcześniejsze emerytury to poroniony pomysł. Ludzie przechodzą na świadczenia w sile wieku, a później wszyscy się dziwią, że ZUS ma dziurę w budżecie jak sto diabli.
    A policjanci czy w ogóle służby mundurowe. Najmłodszy emerytowany policjant miał 32 lata. To jakaś paranoja.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum