Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Ile pracodawca może potrącić z pensji

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Ile pracodawca może potrącić z pensji

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Kozmo 26 lut 2011, 11:13
    Zastanawia mnie ile pracodawca może potrącić mi z pensji. W ogóle czy może mi sam potrącać, czy ma do tego prawo czy wynika to z jakiś wyroków i przepisów.
    Jak np. nie spłacam pożyczki z banku i komornik siądzie mi na pensję to przecież zabierze mi wszystko? Czy może firma może odmówić komornikowi potrąceń zaliczek na niespłacaną pożyczkę?
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 26 lut 2011, 13:14
    Ależ oczywiście, że komornik przy niespłacanej pożyczce może i wejdzie ci na pensję. Firma nie może odmówić wypłaty, bo może został nałożona na firmę kara a w ostateczności może będzie zmuszona do wyrównania wierzycielowi strat - SN 19 luty 1982 (II CR 8/82)
    Co więcej, jeśli komornik poprosi o wysokość wynagrodzenia, to firma nie może zaniżyć kwot twojej pensji.
    Cytuj
  • JaPrezes 26 lut 2011, 17:07
    Temat potrąceń z pensji to temat rzeka. Są potrącenia które firma musi zrobić - podatki i składki ZUS.
    Są też potrącenia za źle wykonaną pracę, potrącenia obligatoryjne przewidziane w art. 87 kodeksu pracy np.

    Art. 87.

    § 1. Z wynagrodzenia za pracę - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

    1) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,

    2) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

    3) zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,

    4) kary pieniężne przewidziane w art. 108.

    § 2. Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w § 1.

    § 3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

    1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,

    2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.

    § 4. Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 - trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108.


    I tak dalej.
    Cytuj
  • Kozmo 26 lut 2011, 17:42
    No ale chyba coś mi zostanie z pensji nawet po potrąceniu?
    Cytuj
  • Kadra5 26 lut 2011, 18:30
    To zależy jaki jest tytuł potrącenia:

    *ALIMENTY to maksymalne potrącenie 3/5 pensji netto
    Limit nie obowiązuje przy potrącaniu zaległych alimentów z nagród z zakładowego funduszu nagród, trzynastki, czy z zysku. To komornik bierze w całości.
    Nie występuje tu kwota wolna od potrąceń.

    *INNE ŚWIADCZENIA - wyłącznie tryb egzekucji sądowej lub administracyjnej
    maksymalne potrącenie 1/2 pensji netto
    Kwota wolna od potrąceń to 100 proc. minimalnej kwoty netto

    *ZALICZKI PIENIĘŻNE - tryb egzekucyjny bez konieczności starania się o tytuł wykonawczy
    maksymalne potrącenie 1/2 pensji netto
    Kwota wolna od potrąceń to 75 proc. minimalnej kwoty netto

    *KARY PIENIĘŻNE -tryb egzekucyjny bez konieczności starania się o tytuł wykonawczy
    za jedno przekroczenie - dzienna pensja ukaranego,
    miesięcznie - 1/10 pensji netto po potrąceniu innych obowiązkowych potrąceń
    Kwota wolna od potrąceń to 90 proc. minimalnej kwoty netto
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum