zylek napisał:Witam
Czy w sytuacji jeśli poręczam kredyt i osoba ta nie spłaca terminowo rat, to czy to ma wpływ na mój BIK? Prośba o informację.
Dzień dobry,
Informacja o Tobie trafia do BIK nie tylko wtedy, gdy składasz wniosek o kredyt lub pożyczkę, ale także wtedy, gdy ktoś składa wniosek o udzielenie kredytu, w którym Ty występujesz jako poręczyciel.
Decydując się na podpisanie poręczenia, powinieneś zadbać o korzystną dla siebie konstrukcję umowy:
• Staraj się nie być jedynym poręczycielem i rozłóż ciężar spłaty na kilka osób. Choć bank w razie kłopotów ze spłatą zobowiązania może zwrócić się – według swojego uznania – do jednego lub kilku żyrantów, będziesz mieć większą szansę na spłatę mniejszej części długu lub uniknięcie spłaty.
• Negocjuj z bankiem (wspólnie z kredytobiorcą) maksymalną kwotę poręczenia. Ogranicz się do spłaty tylko części długu lub długu bez dodatkowych należności (np. karnych odsetek); rozważ też umieszczenie w umowie zapisu o poręczeniu tylko w określonym czasie.
• Zobowiąż bank do informowania Cię o ewentualnych opóźnieniach kredytobiorcy w spłatach rat kredytowych.
• Monitoruj własny, jak i poręczany kredyt – dzięki raportowi BIK możesz kontrolować terminowość spłat własnych oraz poręczonych przez Ciebie kredytów.
• Zadbaj o zabezpieczenie prywatne – podpisz oddzielne porozumienie z kredytobiorcą, bez udziału banku, w którym kredytobiorca odda Ci kilka swoich rzeczy pod zastaw.
• Zawrzyj w umowie zapis, obligujący bank do zaspokojenia wierzytelności przede wszystkim z majątku kredytobiorcy, zaś dopiero później z majątku poręczyciela. Zabezpieczy Cię to na wypadek problemów kredytobiorcy ze spłatą zobowiązania.
• Pobieraj raport BIK – dostępny w portalu Biura Informacji Kredytowej. Pozwala on nie tylko kontrolować swoją historię kredytową, ale również sprawdzać spłacalność kredytu, który poręczyłeś.
Zanim staniesz się żyrantem, dokładnie przemyśl, czy również dla Ciebie będzie to korzystny i odpowiedzialny wybór.
Pozdrawiam,
eRzecznik BIK