Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Ubezpieczenie leasingu z VAT

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Ubezpieczenie leasingu z VAT

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Vatowiec 10 lis 2010, 15:50
    8 listopada 2010 roku zapadła bardzo niekorzystna uchwała NSA (w poszerzonym składzie). NSA stwierdził, że jeżeli leasingowi towarzyszy ubezpieczenie, świadczenia te uznaje się za usługę kompleksową i stosuje stawkę VAT przynależną usłudze głównej.

    Pytanie do NSA brzmiało
    „Czy w świetle art. 29 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stanie prawnym obowiązującym w 2006 r., podmiot świadczący usługi leasingu powinien włączyć do podstawy opodatkowania tych usług koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu?”

    Sędziowie uznali, że leasingodawca (finansujący) musi wliczyć do podstawy opodatkowania koszty ubezpieczenia leasingu, bo przemawia za tym fakt, że opodatkowaniu podlega działalność gospodarcza. Tak więc nie można rozdzielać leasingu i ubezpieczenia, bo jest to świadczenie kompleksowe. Leasingodawcy dostawali refaktury za ubezpieczenie z zastosowaniem zwolnienia. Teraz takie podmioty będą miały ogromny i kosztowny kłopot, bo leasingodawca musi skorygować faktury za 5 lat wstecz. Z zapłatą podatku nie powinny mieć problemu leasingodawcy, u których wartość ubezpieczenia to konkretna kwota. W takim przypadku dochodzenie daniny będzie niemożliwe.

    NSA Sygn. akt I FPS 3/10

    I jak tu wierzyć w państwo prawa
    Cytuj
  • MrVAT 10 lis 2010, 19:43
    Tak samo jak z wydatkami na abonamenty medyczne. Rózne interpretacje mówiły co innego: a to są zwolnione z podatku, a to są opodatkowane. I sprawą zajął się NSA, który wydał wyrok, że abonamenty są jednak opodatkowane tj. stanowią przychód podatnika. W tym przypadku też firmy muszą korygować deklaracje, a pracownicy płacić podatek. Nikt nie pomyślał, jakie konsekwencje będzie miał wyrok.
    Cytuj
  • Firmowiec 10 lis 2010, 22:51
    Tak samo myślał Dyrektor IS w Warszawie

    Podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie w celu poszerzenia zakresu prowadzonej działalności gospodarczej Podatnik rozważa rozpoczęcie świadczenia usług leasingu samochodów. Korzystający (leasingobiorca) będzie zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia, w szczególności od ryzyk związanych z przedterminowym wygaśnięciem umowy leasingu. W umowie leasingu będzie zawarty zapis na podstawie którego Podatnik będzie oferował korzystającym usługę ubezpieczenia.
    W związku z tym, iż Podatnik nie prowadzi działalności w zakresie ubezpieczeń majątkowych, Podatnik będzie nabywał usługi ubezpieczeniowe na rynku korzystając z tzw. efektu skali, a następnie odsprzedawał nabytą usługę korzystającym. Podatnik nie będzie naliczał żadnej marży na odsprzedawanej usłudze ubezpieczeniowej, jak również nie będzie w żaden sposób modyfikował jej zakresu. W konsekwencji korzystający będąc zobowiązanym do zawarcia umowy ubezpieczenia samochodu będzie miał możliwość wyboru ubezpieczenia oferowanego przez podmioty działające na rynku usług ubezpieczeniowych, bądź ubezpieczenia oferowanego przez Podatnika za pomocą podmiotów trzecich. W związku z tym, że Podatnik korzystając z efektu skali będzie oferować co do zasady korzystniejsze warunki ubezpieczenia niż dostępne dla korzystającego na rynku, prawdopodobnie Podatnik będzie świadczył również usługę ubezpieczeniową dla podmiotów korzystających z usługi leasingowej oferowanej przez Podatnika.

    W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
    Czy Podatnik będzie uprawniony do refakturowania usługi ubezpieczeniowej na korzystających z zastosowaniem zwolnienia właściwego dla usług ubezpieczeniowych...

    W odpowiedzi na zapytanie Dyrektor IS w Warszawie 26 stycznia 2010 roku (IPPP3/443-153/10-2/IB) stwierdził, że koszt ubezpieczenia stanowi element cenotwórczy usługi leasingu i nie może być przedmiotem refakturowania. Wobec powyższego przedmiotem opodatkowania jest konkretna usługa, nie zaś zbiór wyodrębnionych w jej ramach usług. Z uwagi na powyższe opodatkowaniu nie będzie podlegał koszt ubezpieczenia, ale usługa wynajmu w ramach leasingu, w której jako element kalkulacyjny znajduje się koszt przedmiotowego ubezpieczenia.

    Czyli w przypadku świadczenia usługi leasingu wraz z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu mamy do czynienia z jedną usługą, bowiem ubezpieczenie jest ściśle związane z usługą leasingu i ma w stosunku do niej charakter dopełniający. Jeżeli Wnioskodawca nabył usługi ubezpieczeniowe w celu wykonania usługi leasingu, to wówczas ich koszty należy traktować jako element składowy usługi finalnej i zastosować stawkę podatku właściwą dla danej czynności.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum