Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Wszystko o urlopie ojcowskim

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Wszystko o urlopie ojcowskim

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • IceBerg 17 mar 2011, 12:54
    Pytanie może dziwne, ale słyszałem, że ojciec a raczej przyszły tata może skorzystać z urlopu ojcowskiego lub tacierzyńskiego. Ale trzeba spełnić jakieś warunki czy jak. Żona urodzi a ja dostanę urlop? Sprawa nie jest pilna a dobrze wiedzieć za wczasu co i jak z tymi urlopami. Bo one są płatne nie.
    Cytuj
  • 100euro 17 mar 2011, 15:27
    Pracownik-ojciec mający na wychowaniu dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni. Taki wymiar należy do opieki nad dzieckiem które nie ukończyło 12 miesiąca życia.
    Nie sprawdzałem czy jest płatny ale pewnie tak i to w 100% jak znam życie.
    Cytuj
  • Veers 17 mar 2011, 16:33
    Firmę trzeba poinformować o urlopie na min 7 dni przed chęcią skorzystania z niego. Inaczej firma może odmówić i to jest jedyny przypadek kiedy może to zrobić.
    Cytuj
  • 100euro 17 mar 2011, 18:12
    Zapomniałem dodać, ze te 2 tygodnie należy się od od 2012 roku. Teraz to jest 1 tydzień.
    Cytuj
  • Kadra5 17 mar 2011, 19:48
    Na podstawie art. 182(3) § 1 kodeksu pracy, pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze dwóch tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Jednak ta zasada obowiązuje dopiero od 2012 roku bo w roku 2011 urlop jest tylko w wymiarze 1 tygodnia.
    Od razu dodam, że za za pracownika nie uważa się tego kto pracuje na podstawie umowy zlecenia, mimo że składki na ubezpieczenie społeczne są opłacane. Nie wiem czemu jest takie ograniczenie, ale przepisy jasno tą sprawę definiują. Jak dla mnie dziwne i niezrozumiałe zwłaszcza, że państwo zachęca do posiadania dzieci.
    Cytuj
  • IceBerg 17 mar 2011, 20:37
    A jaki to wymiar pieniężny urlopu jest, 100% czy mniej?
    Cytuj
  • InspektorABC 17 mar 2011, 21:13
    Za czas urlopu ojcowskiego pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński, a z kolei zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, za okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego.
    Czyli 100 proc. jak byk.
    Cytuj
  • MustafaB 18 mar 2011, 0:32
    Tylko aby ojciec mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego matka musiała być wcześniej zatrudniona inaczej nici z urlopu.

    Urlop macierzyński przysługuje z tytułu urodzenia dziecka i jak wspomniano jest płatny 100%. Według Kodeksu Pracy i ostatnimi zmianami, są dwa rodzaje urlopu macierzyńskiego:
    - podstawowy (obowiązkowy), przysługuje matce
    - dodatkowy - zwany urlop ojcowski, przyznawany ojcu

    W przypadku kobiety matki pracującej, Kodeks Pracy stanowi że urlop przyznawany jest matce dziecka, gdy wcześniej pracowała. W takim przypadku matka ma możliwość wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, a część podstawowego urlopu macierzyńskiego przekazać do wykorzystania ojcu. Warunek matka wykorzysta co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Tylko wtedy niewykorzystany urlop może być przyznany ojcu wychowującemu dziecko, potem jako nierozerwana całość urlopu, ojciec otrzyma dodatkowy urlop ojcowski w ilości dni według ustawy (Dz.U. z 2008 r. nr 237; poz. 1654 USTAWA o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.)
    Cytuj
  • Glinka 3 cze 2014, 16:37
    Zajrzyjcie sobie tutaj: http://ojcowski.waw.pl/urlop-ojcowski-2/ Mają tam kilka artykułów na temat urlopu ojcowskiego.
    Cytuj
  • Ecia 7 cze 2014, 7:33
    Z tego co wiem, ojcu przysługują 2 tygodnie, ale tez może iśc na tacierzyński zamiast kobiety.
    Wtedy chyba tylko ginekolog musi na to wydać zgodę.

    Kolega chyba nawet tak zrobił z żoną, że ona była pierwsze pół rok, on drugie
    Cytuj