Favore.plForumKomputery, Internet, telefony

Czy firma może kontrolować pracę na służbowym komputerze?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Czy firma może kontrolować pracę na służbowym komputerze?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • HyperTrading 25 lip 2011, 10:38
    Czy firma ma jakieś prawo kontrolować co dany pracownik robi na firmowym komputerze, bo mnie się wydaje, że to jakaś forma ingerencji w prywatność. Co przełożonego obchodzi co kto robi, liczy się przecież efekt końcowej pracy.
    Tak samo czy można kontrolować firmową skrzynkę e-mailową?
    Cytuj
  • CrossFire 25 lip 2011, 12:57
    Gdyby nie było kontroli to każdy by robił co chce, ale z drugiej strony to faktycznie powinien liczyć się efekt końcowy. Jeśli dobrze wypełniasz obowiązki to co szefowi to tego czy grasz w pasjansa czy akurat obsługujesz jakieś zlecenie.
    Cytuj
  • Carington 25 lip 2011, 14:29
    Tam gdzie nie ma ilościowych metod pomiary efektu pracy taka kontrola ma sens. Jeśli norma powiedzmy wynosi 100 (czegoś tam) a ty wyrabiasz 50 to znaczy że coś jest nie tak. Jeśli natomiast twoim zadaniem jest zakończenie zadania do wyznaczonej daty to nikogo nie powinno interesować co tam sobie robisz. Co najwyżej jakaś okresowa kontrola czy raport z postępu prac.
    Cytuj
  • Celeronek64 25 lip 2011, 17:05
    Programiści, a graficy to w szczególności wykorzystują kompy i soft firmowy do realizacji prywatnych zleceń. To się zwie firma w firmie.
    Po co taki grafik ma wywalać na Photoshopa po 4 tys. zł jak ma go za darmo w w firmie w ramach umowy o pracę. Zamiast poświęcać się pracy na umowie, realizuje masę zleceń na boku dzięki czemu może dać rabat 50%. Oczywiście za wszystko płaci ktoś inny, ale kto by się tym przejmował - na pewno nie ten co robi prywatne zlecenia na boczku.
    Cytuj
  • Divix 25 lip 2011, 18:49
    Jednym tchem można wymienić profesje, które robią dodatkowe zlecenia na służbowym sprzęcie. Najwięcej takich przypadków jest tam, gdzie do projektu używa się specjalistycznego i bardzo drogiego oprogramowania. Co tam photoshop za 4 tys. Są programy po 100 tys. i więcej.
    Firma powinna interesować się jak wykorzystywany jest jest sprzęt bo może się okazać, że ustalona wydajność pracy jest za niska i pracownicy są wstanie zrobić więcej niż obecnie. Inna kwestia to taka, że komputery mają krótki żywot moralny i powinny być w tym czasie wykorzystywane na maksa, aby po prostu zarobić na siebie.
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 25 lip 2011, 19:39
    Niestety zjawisko firmy w firmie to już plaga, tylko jeszcze nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Architekci i graficy to już totalny ewenement. Nawet całe zespoły w agencjach PR mają ekstra zlecenia. Dopiero gwałtowny spadek przychodów lub podejrzane działania otwierają oczy kieerownictwa, które zastanawia się co się dzieje. Przetarg przegrany jeden drugi, a to kret w firmie podkrada zlecenia.
    Tylko takie działania można wykryć. Tu jest pole popisu dla informatyki śledczej.
    Cytuj
  • FreeDOOM 25 lip 2011, 22:21
    Firma ma zawsze prawo kontrolować jak wykorzystywany jest jej majątek rzeczowy i intelektualny. Co do e-maila to kwestia jest powiedzmy sporna, bo z jednej strony skrzynka e-mail jest własnością firmy tylko użyczona komuś, ale z drugiej mogą przychodzić też prywatne e-maile.
    Cytuj
  • TechNews 26 lip 2011, 6:20
    Kiedyś była taka sprawa, że firma ciągle przegrywała przetargi, dosłownie o grosze. Każdy się dziwił jak to możliwe, że konkurencja wiedziała co i jak. Zrobiono śledztwo wewnętrzne i nic. Dopiero wynajęta firma informatyczna ustaliła, że koleś od przetargów wysyłał dane poprzez taką gierkę ogame do konkurencji. Dzielił informację na małe paczki i wysyłał jako komentarze. Firma śledcza ustaliła wysyłane dane i zidentyfikowała te liczby. A koleś się obłowił, bo ty pensyjka a od konkurencji niezła gaża.
    Cytuj
  • ZielonaWyspa 26 lip 2011, 10:03
    Firma posiada prawo do kontrolowania pracownika i wynika to z art. 94 pkt 2 k.p. Szef może sprawdzać zawartość służbowej skrzynki e-mailowej pracownika, czytać korespondencję służbową i udostępniać ją do wglądu innym pracownikom (stanowisko Departamentu Prawa Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, pismo z 1 sierpnia 2007 r., DPR I-0712-6/JS/MF/07). Oczywiście takich uprawnień nie ma w przypadku prywatnej skrzynki a to właśnie przez nią mogą przechodzić ważne informacje - np. wyciek danych z firmy.
    Cytuj
  • Faustyn66 26 lip 2011, 12:05
    W każdej firmie powinien być regulamin korzystania z firmowego sprzętu obojętnie o czym mowa.
    W takim regulaminie można sformułować np. taki zapis

    Zabronione jest wykorzystywanie przez pracownika komputera służbowego do celów
    prywatnych. W szczególności zabronione jest instalowanie i wykorzystywanie
    jakiegokolwiek oprogramowania bez wiedzy i udziału osób odpowiedzialnych za tego
    rodzaju czynności u Pracodawcy.

    Ponadto można zawrzeć warunki monitorowania wykorzystywania sprzętu

    Monitorowanie pracy pracowników przy wykorzystaniu komputerów służbowych jest
    dopuszczalne, o ile nie jest sprzeczne z przepisami prawa, w szczególności przepisami o
    ochronie danych osobowych i prawem pracowników do poszanowania ich dóbr osobistych.

    Wtedy wszystko jest jasne i nikt wtedy nie powie... nie wiedziałem że nie można korzystać z tego do prywatnych celów. Im mniej niedomówień tym lepiej.
    Cytuj
1 2 z 2  
Komputery, Internet, telefony - dyskusje na forum