Favore.plForumKomputery, Internet, telefony

Czy forum internetowe to zbiór danych osobowych?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Czy forum internetowe to zbiór danych osobowych?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Gonz0 14 maj 2011, 8:53
    Jeden z moich znajomych stwierdził, że skoro prowadzi się forum internetowe (nawet prywatne) to trzeba go zarejestrować jako zbiór danych osobowych. Coś tam kiedyś słyszałem o ustawie hazardowej czy antyhazardowej, że jakaś propozycja była, ale ona weszła w życie czy nie, tego niestety nie wiem.
    I teraz pytanie. Czy forum internetowe trzeba gdzieś rejestrować?
    Cytuj
  • ArtHrabia 14 maj 2011, 10:19
    Może trzeba, ale też nie jestem pewny.
    Faktycznie była taka pyskówka z premierem, który jak Kononowicz chciał zabronić wszystkiego.
    Ale pamiętam też, że był o to rumor i propozycja upadła albo ją cichcem gdzieś jednak zamieścili.
    W tym kraju to lepiej (wygodniej) siedzieć cicho i nie wychylać się za bardzo, bo można paragrafami dostać po łapkach.
    Cytuj
  • Gregori 14 maj 2011, 13:13
    To nie jest jasne, bo żaden przepis nie mówi wprost - tak rejestruj lub nie nie trzeba.
    Ja w każdym razie nie słyszałem o przypadku, aby ktoś zarejestrował prywatne forum jako zbiór danych osobowych.
    Z resztą to ktoś kto zna się na prawie powinien wiedzieć więcej i do niego trzeba uderzyć.
    Cytuj
  • GazetaCodzienna 14 maj 2011, 13:43
    Jeżeli to jakieś forum firmowe, gdzie rejestrują się firmy lub osoby podające dane osobowe/kontaktowe typu adres, to może już być zbiór podlegający rejestracji. Po takich danych można zidentyfikować piszącego/komentującego.
    Cytuj
  • Asusek 14 maj 2011, 14:44
    Czy coś jest zbiorem danych osobowych czy nie to należy rozpatrzyć w takim sensie, czy da się zidentyfikować piszącego bez ponoszenia jakiś nadmiernych kosztów. Z reguły się nie da, choć jakby się przyłożyć to przynajmniej można zamierzyć komputer z którego było to pisane.
    Jakie dane są zbierane na forach internetowych. W sumie dwa podstawowe IP oraz ewentualnie adres poczty email. Czy admin na podstawie tych danych potrafi wskazać osobę - nie. Poza tym te dane nie są widoczne dla innych i ktoś kto czyta czyjś post też nie potrafi wskazać piszącego.
    Cytuj
  • Gonz0 14 maj 2011, 15:28
    Raczej chodzi o zwykłe prywatne forum oparte o jakiś darmowy skrypt.
    Firmowe fora mnie nie interesują aż tak bardzo.
    Cytuj
  • ROB77 14 maj 2011, 17:31
    To jakie dane można uznać za zbiór danych osobowych wskazuje art. 6 ust 1 ustawy o ochronie danych osobowych.

    Art. 6. 1. W rozumieniu ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej.
    2. Osobą możliwą do zidentyfikowania jest osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności przez powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.
    3. Informacji nie uważa się za umożliwiającą określenie tożsamości osoby, jeżeli wymagałoby to nadmiernych kosztów, czasu lub działań.

    Na tej podstawie wydaje mi się, że nie można uznać IP komputera za zbiór danych osobowych. Co do e-maila? Jeśli ktoś wrzuci e-maila na forum to przecież to nic nie znaczy. Czy jak ja zamieszczę e-mail kancelarii premiera to czy to znaczy, że jestem z tej kancelarii? Nie.
    Przepis mówi też coś o sposobie pisania. Tylko na tej podstawie też nie da się ustalić kto ko jest. Może gdyby mówił i pisał 13 zgłoskowcem jak Mickiewicz to jeszcze można się zastanawiać ale w innym przypadku nie.
    Cytuj
  • Paragon 14 maj 2011, 18:59
    IP komputera też można uznać za dane osobowe, chociaż to kontrowersyjna sprawa.

    3 lutego 2010 WSA w Warszawie ( sygn. II SA/Wa 1598/09 - prawdopodobnie ta sygnatura) stwierdził, że adres IP pozwalający zidentyfikować autora wpisu na forum internetowym, należy do zbioru danych osobowych i administratorzy forum powinni go wydawać osobom, których dobra zostały naruszone.
    Tu WSA stwierdził, że ustalenie osoby w oparciu o adres IP nie wymaga nakładu znacznych środków i czasu i da się to zrobić.

    Szkoda, że sąd nie wyjaśnił jak należy identyfikować po adresie IP, jeśli w mieszkaniu jest 5 osób, albo w firmie do komputera ma każdy.
    Cytuj
  • AMD64 14 maj 2011, 20:38
    Ale taki e-mail można uznać za konkretne dane.
    jan.kowalski@wp.pl to nie, ale jak.kowalski@firmanowa.pl już tak.

    Domena firmowa to mocniejsza identyfikacja niż adres z puli portalu internetowego. Ile takich Janów Kowalskich ma taki sam adres poczty elektronicznej? No jeden tylko taki jest.
    I jeśli dane forum składa się z takich emailów to jest to zbiór danych osobowych.
    Cytuj
  • Mamboo 14 maj 2011, 22:40
    To wystarczy wprowadzić możliwość pisania bez rejestracji i po kłopocie.
    Mając dwie drogi pisania: z rejestracją czy bez, każdy zapewne wybierze tą drugą opcję.
    W tym przypadku zostaje tylko IP ukryte gdzieś w bazie danych forum.
    I taki IP można dać, niech sobie szukając ducha.
    Cytuj
1 2 z 2  
Komputery, Internet, telefony - dyskusje na forum