FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kamień rzeczny

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • sisiaq 6 lut 2013, 10:18
    To jak będzie wyglądać podwórko i czy położona kostka będzie długo służyć zależy w dużym stopniu od jej ułożenia. Poniższy artykuł przedstawia kilka kroków jakie, trzeba poczynić, by cieszyć się dobrze ułożoną kostką granitową.

    Krok I - Przygotowanie do układania kostki granitowej
    1. Pierwszorzędną rzeczą jest wytyczenie kształtu ścieżki lub przeznaczonego do wyłożenia placu. Wykorzystuje się do tego pręty zbrojeniowe i przeprowadzony między nimi sznurek bądź linkę.
    2. Następnym etapem jest wykonanie odpowiedniej głębokości wykopu oraz podbudowy. Należy tutaj wspomnieć, że głębokość wykopu zależy od przepuszczalności podłoża i wielkości zastosowanej kostki granitowej. Na przykładzie:
    Grunty przepuszczalne nie wymagają podbudowy, pod warunkiem, że ścieżka będzie mało obciążona podczas użytkowania. W takim przypadku przy zastosowaniu kostki granitowej do 7cm wykop powinien mieć 15 cm głębokości. Przy zastosowaniu kostki przekraczającej 8 cm wykop powinien mieć 20 cm.
    Grunty nieprzepuszczalne. Przy kostce do 7 cm głębokość wykopu powinna wynosić ok. 35 cm, a przy kostce przekraczającej 8 cm głębokość wykopu powinna sięgać 40 cm. Jeżeli kostkę granitową układamy bezpośrednio na gruncie, wymaga się zastosowania przynajmniej 20 cm ubitej podsypki ( najczęściej stosuje się do tego tłuczeń lub żwir kamienny). W sytuacji, gdy kostka granitowa będzie układana na istniejący już materiał, można go wykorzystać na podbudowę, odpowiednio rozbijając go na małe fragmenty.
    Krok II - Krawężniki
    O krawężnikach trzeba pamiętać jedynie to by układać je wzdłuż krawędzi wykopu przygotowanego pod ścieżkę lub w wyciętych w podbudowie rowkach. Krawężniki powinno układać się na warstwie chudego betonu lub piaskowo-cementowej podsypce.
    Krok III – Nawierzchnia
    Zanim przejdziemy do kulminacyjnej czynności jaką jest układanie kostki należy jeszcze przygotować podkład. Na podkład najczęściej stosuje się piasek lub podsypka piaskowo-cementowa. Grubość takiego podkładu zależy od rozmiarów zakupionej kostki. I przyjmuje ona wartości:
    10 cm przy kostce nie przekraczającej 7 cm
    15 cm przy kostce przekraczającej 8 cm
     
    Po zakończeniu wszystkich powyższych kroków można przejść do układania nawierzchni.
    Na przygotowany podkład układamy kostkę podbijając ją gumowym młotkiem. Należy przy tym co chwila sprawdzać poziomicą, czy układana kostka jest równa i ma odpowiedni spadek. Po wykonanym ułożeniu sprawdzamy raz jeszcze czy wszystko jest poprawnie i równo ułożone, po czym szczeliny zasypujemy żółtym piaskiem lub drobnym żwirem granitowym o frakcji 0-0,4 cm i zalewamy wodą w celu uzyskania warstwy przepuszczalnej. Zamiast piasku czy żwiru można zastosować zaprawę piaskowo-cementową ( w proporcjach 1:3). Jednak to rozwiązanie sprawi, że powstanie warstwa nie przepuszczalna.
    Krok IV - Zakończenie
    Na sam środkami do usuwania zanieczyszczeń kamienia oczyszczamy z wszelkich powstałych zabrudzeń przygotowaną nawierzchnię, a następnie zabezpieczamy k
    Cytuj
Remonty, budowa, wnętrza i ogrody - dyskusje na forum
Poprzednia: Kostka granitowa