Favore.plForumSamochody, usługi transportowe

Podważenie legalności mandatu

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Podważenie legalności mandatu

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • CrashTest 6 lis 2011, 11:06
    Czy istnieją jakieś legalne sposoby (chyba tylko takie są) aby jakoś anulować mandat. Zbliżam się do granicy punktowej i kolejny mandat może oznaczać zawiechę prawka. No i chciałbym wiedzieć jak to jest z podważaniem mandatu. Zawsze je płaciłem bez protestu, ale teraz prawko jest mi potrzebne jak nigdy wcześniej.
    Cytuj
  • MisterT 6 lis 2011, 13:47
    To zależy jaki mandat. Jak złapany jesteś POlicję to zawsze ci proponują wybór - bierz co dają lub idziesz do sądu grodzkiego.
    Ta druga opcja z reguły kończy się dla kierowcy porażką, muszą zapłacić mandat i pokryć koszty procesu (chyba coś koło 200 zł).
    Co bardziej wytrwali walczą dalej, jeśli coś im się nie zgadza, ale większość macha ręką i płaci. Szkoda czasu na podchody.
    Cytuj
  • Andorek 6 lis 2011, 16:01
    Legalne sposoby na nie płacenie mandacików i zbieranie punktów to jazda zgodnie z przepisami.
    Jakoś policja czy ITD nie czepia się tych co jeżdżą jak należy.

    Nie ma sensu "negocjować" ilości punktów bo one są zapisane w taryfikatorze. Można co najwyżej niekiedy prosić o niższy wymiar kary finansowej.
    Cytuj
  • Mieciozawodowiec 6 lis 2011, 19:41
    Jesli masz na myśli fotkę z fotoradaru gdzie nie widać osoby albo tablicy rejestracyjnej, to wiadomo. Zawsze coś takiego można podważyć.
    Można też poprosić o okazanie dokumentu legalizacji, a taki świstek papieru policja czy straż gminna musi mieć obowiązkowo przy sobie. Z tym, że jak nie ma to można spróbować drogę sądową, ale jak okaże się, że jednak legalizacja jest, to konsekwencje takie jak post wyżej. Sprawa przegrana.
    Cytuj
  • TopGun 6 lis 2011, 22:42
    Jak minął rok i nie wszczęto postępowania to taki mandat się anuluje. Dosyć często do tego dochodzi, bo ci co przerabiają te zdjęcia na mandaty nie wyrabiają się. mają taki natłok spraw że fizycznie nie są wstanie tego przetworzyć.
    Ale jak ktoś ma pecha, to przyjdzie mu wezwanie - mowa oczywiście o zdjęciu z fotoradaru.
    Cytuj
  • Qmak 7 lis 2011, 6:39
    Z takich mniej legalnych to można błagać policjanta z drogówki o odpuszczenie grzechów - brać go na litość, zmyślić jakąś historyjkę łapiącą za serce.
    Inny sposób to sprzedaż punktów karny a raczej wskazanie kogoś kto prowadził auto, jeśli fota jest niewyraźna. Rzadko się w tym połapią, ofert tego typu jest sporo.
    Cytuj
  • Paragon 7 lis 2011, 10:02
    Z tymi fotoradarami może być jeszcze lepszy numer. jakieś Stowarzyszenie przeciw korupcji zbadało przepisy i doszło do wniosku, że radar przenośny (suszarka) musi mieć legalizację nie tylko na samo urządzenie ale również na miejsce w którym ma być zamontowane!.
    Gdyby sprawa potoczyła się zgodnie z informacją to uziemią radary i z przenośnych zrobią stacjonarne. A nawet lepiej. Stowarzyszenie twierdzi, że obecne legalizacje były wydane niezgodnie z procedurą. Na razie nie znam szczegółów i nie wiem na jakiej podstawie tak twierdzą, ale gdyby była to prawda to już widzę te wnioski o zwrot mandatu i wykasowanie punktów.
    Cytuj
  • V_Miernik 7 lis 2011, 11:51
    A ja kiedyś dostałem mandat i odwołałem się od niego. Na fotce obok moje auta był inny pojazd i nie było wiadomo kogo dotyczyła sprawa - ja dostałem wezwanie a ten drugi to nie wiem. I wygrałem. Właściwy organ musi wskazać właściwego sprawcę wykroczenia. Tak mniej więcej sędzina to podsumowała. Więc czasem opłaca się iść do sądu.
    Cytuj
  • paragraf54 7 lis 2011, 14:37
    Też o tym słyszałem, ale sprawa nie jest taka oczywista. Chodzi o urządzenia pomiarowe.

    Przepisy rozporządzenia ministra gospodarki z 9 listopada 2007 r. w sprawie wymagań, którym powinny odpowiadać przyrządy do pomiaru prędkości pojazdów w ruchu drogowym, oraz szczegółowego zakresu badań i sprawdzeń wykonywanych podczas prawnej kontroli metrologicznej tych przyrządów pomiarowych (Dz.U. nr 225, poz. 1663) nie nakładają obowiązku legalizacji w miejscu montażu.

    Z kolei ustawa o miarach i wydane w 2008 r. rozporządzenie w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrządów pomiarowych mówią coś o legalizacji w miejscu zainstalowania urządzenia lub miejscu jego użytkowania.

    Sprawa zapewne jest rozwojowa, ale raczej nie należy mieć większej nadziei na to, że można będzie anulować mandaty. Nawet nie za bardzo wiadomo czy te przepisy się uzupełniają czy.
    Cytuj
Samochody, usługi transportowe - dyskusje na forum