Zgodnie z obowiązującym prawem, każda osoba chcąca prowadzić działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego, musi zdobyć licencję krajową - jeśli chce świadczyć usługi wyłącznie na terenie kraju lub licencję wspólnotową - krajową i międzynarodową, jeśli działalność ma objąć inne kraje członkowskie Unii Europejskiej.
Pierwszym krokiem, zbliżającym do uzyskania licencji, jest konieczność otrzymania
certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźników. Certyfikat ten muszą posiadać nie kierowcy, lecz osoby odpowiedzialne za transport drogowy w firmie (przedsiębiorca, członek zarządu, udziałowiec, itp.).
Ustawa o transporcie drogowym jednoznacznie wskazuje pojazdy, których prowadzenie nie wymaga posiadania certyfikatu kompetencji zawodowych. Zalicza się do nich:
- pojazdy przeznaczone do przewozu max. 9 osób (wraz z kierowcą), jednak używane wyłącznie w niezarobkowym przewozie osób,
- pojazdy ratownictwa medycznego oraz transportu sanitarnego,
- pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t w transporcie drogowym rzeczy oraz transporcie drogowym osób o charakterze niezarobkowym.
Zgodnie z ustawą z posiadania
certyfikatów kompetencji zawodowych zwolnieni się również taksówkarze.
Wprowadzone 4 grudnia 2011 roku nowe przepisy w zakresie otrzymywania licencji przewoźników nie spowodowały dość znaczących zmian w zakresie certyfikatów kompetencji zawodowej. Otrzymane przez 4 grudnia 2001 r. zaświadczenia są równoważne z obecnie obowiązującymi.
By uzyskać certyfikat, należy wykazać się dość obszerną wiedzą. Zakres tematyczny określony został w I części załącznika do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1071/2009, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 10 stycznia 2012 r. w sprawie uzyskiwania certyfikatów kompetencji zawodowych w transporcie drogowym.
Zakres tematyczny egzaminu na certyfikat kompetencji zawodowej obejmuje:
- prawo cywilne, w tym: rodzaje zawieranych umów, roszczenia odszkodowawcze z tytułu poniesionych strat,
- prawo handlowe, w tym: rodzaje spółek, formalności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, znajomość ogólnych obowiązków przewoźników,
- prawo pracy i prawo socjalne, w tym: rodzaje i rola instytucji społecznych związanych z drogowym transportem, przepisy regulujące umowę o pracę,
- prawo podatkowe, w tym: podatek VAT (od wartości dodanej) w zakresie transportu drogowego, podatek od pojazdów silnikowych, podatek dochodowy,
- zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, w tym: bilans wraz ze sposobami tworzenia i odczytywania, interpretacja rachunku zysków i strat, schemat organizacji zatrudnienia, działania reklamowe i marketingowe,
- dostępność do rynku w zakresie transportu drogowego,
- techniczne aspekty prowadzenia działalności w zakresie transportu drogowego wraz z obowiązującymi normami,
- bezpieczeństwo drogowe.
Egzamin składa się z pytań testowych oraz zadań problematycznych (z tej części egzaminu zwolnione są osoby, które działalność gospodarczą prowadzą ponad 5 lat).
Uczestnictwo w kursach, pozwalających na przygotowanie do egzaminu nie jest obowiązkowe. Warto jednak zapisać się na szkolenie, biorąc pod uwagę obszerny zakres materiału. Rzadko kiedy zdarzają się przedsiębiorcy, posiadający tak wszechstronną wiedzę, pozwalającą na pozytywne uzyskanie wyniku na egzaminie bez przygotowania. Podczas zajęć można w sposób łatwy i przyjemny przyswoić niezbędną wiedzę oraz nabyć umiejętności praktycznego rozwiązywania zadań problematycznych.
Kursy na certyfikat kompetencji zawodowych przewoźników zwiększają szanse na zdobycie uprawnień za pierwszym podejściem. Zajęcia prowadzone są przez odpowiednio wykwalifikowanych wykładowców, dzięki którym zrozumienie niejasnych zagadnień będzie znacznie łatwiejsze. Kurs pozwala na sporą oszczędność czasu, związaną z poszukiwaniem potrzebnych materiałów źródłowych. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymują niezbędne materiały dydaktyczne, pozwalające na dokonywanie powtórek materiału również w domu.