Kondensacyjne kotły grzewcze typu BK łączą w sobie najwyższą wydajność energetyczną i przyjazność dla środowiska. Ukryta energia resztkowa zawarta w spalinach wykorzystywana jest do pozyskania ciepła, a powstające w procesie spalania związki siarki są neutralizowane. Dzięki systemowi podwójnej kondensacji zapewniona jest najwyższą wydajność energetyczna, sprawność **** cztery gwiazdki wg dyrektywy 92/42 EWG (maksymalna energooszczędność), co gwarantuje minimalne zużycie paliwa.
Kotły typu BK dostępne są w zakresie mocy do 250 kW z palnikami na gaz lub olej.
Koncepcja energooszczędnej technologii jest genialna i oczywista zarazem. Ekstremalnie wysoka sprawność: poprzez proces stałej kondensacji i odzysku szczątkowej energii cieplnej spalin następuje minimalizacja zużycia paliwa i redukcja do minimum temperatury spalin (ok. 20 - 45°C). Tym samym w odróżnieniu od tradycyjnych kotłów kondensacyjnych uzyskuje się wysoką sprawność także przy wysokich temperaturach obiegowej wody kotłowej rzędu 80/60°C. Zależnie od zastosowanego palnika wentylatorowego paliwem może być olej opałowy lub gaz.
Temperatura spalin jest decydująca - wybitna technologia przyjazna dla środowiska.
Kondensacja pary wodnej w spalinach, zgodnie z tabelarycznymi danymi punktu rosy, odpowiednio do ilości wody powstającej w procesie spalania paliwa, następuje przy temperaturze dla oleju opałowego 47°C, a dla gazu ziemnego 57°C.Schładzanie spalin następuje zarówno poprzez kotłową wodę powrotną, jak i poprzez czerpanie świeżego powietrza do spalania dzięki systemowi podwójnych rur kominowych. W wyniku tego temperatura spalin zawsze obniżona zostaje poniżej 47°C. Zapewnia to stałą kondensację niezależnie od temperatury wody powrotnej w instalacji grzewczej.
Gorące spaliny, powstające w komorze spalania, przechodzą przez dwa niezależne systemy wymiennikowe, co zapewnia najwyższe wykorzystanie energii. W pierwszym wymienniku kondensacyjnym następuje ochłodzenie spalin do ok. 70°C. W drugim wymienniku krzyżowym następuje odzysk ciepła resztkowego zawartego w parze wodnej, poprzez obniżenie temperatury spalin poniżej punktu rosy. Podczas tego procesu kondensacji pozyskuje się dodatkową energię. Odzyskana energia dostarczana jest ponownie systemowi poprzez podgrzanie powietrza nawiewowego przeznaczonego do spalania.
Stopień kondensacji zasadniczo nie jest więc uzależniony od temperatury powrotnej wody obiegowej w instalacji kotłowej, ale od temperatury zewnętrznej powietrza dostarczanego do spalania. Oznacza to, że kondensacyjny kocioł grzewczy typu BK wykazuje optymalną sprawność również wtedy, gdy jest największe zapotrzebowanie na ciepło, a mianowicie zimą, przy najniższej temperaturze zewnętrznej.
Ciągła kondensacja powoduje wypłukiwanie związków siarki zawartych w spalinach, a kondensat poddawany jest procesowi neutralizacji. Proces odsiarczania spalin wnosi wyraźny wkład w ochronę środowiska, redukując "kwaśne deszcze".
Kondensacyjny kocioł grzewczy typu BK gwarantuje stałą, energooszczędną i ekologiczną eksploatację.
Kocioł jest produktem kompaktowym zapewniającym oszczędność miejsca, przyjaznym i prostym w obsłudze. Wszystkie podzespoły, łącznie z palnikiem olejowym lub gazowym, znajdują się w jednej obudowie. Jakość zastosowanych rozwiązań technicznych opiera się na wieloletnich doświadczeniach w dziedzinie konstrukcji i produkcji urządzeń grzewczych. Całkowita organizacja procesu, począwszy od projektu poprzez produkcję aż do dystrybucji, podlega certyfikowanej kontroli jakości w systemie ISO 9001. Kocioł posiada również certyfikat TUV i oznaczenie CE.