POCHODZENIE I ZASTOSOWANIE:
Roślina ta pochodzi z Bliskiego Wschodu. Zbierana w okresie kwitnienia i używana jako suszone ziele. Posiada charakterystyczny aromat oraz lekko palący smak. W polskiej kuchni stosuje się go najczęściej przy przyprawianiu potraw mięsnych, sosów, pieczeni, pasztetów, zup oraz potraw z grzybów. Majeranek posiada również właściwości lecznicze np. wspomaga pracę układu trawiennego, ponieważ likwiduje skurcze żołądka i jelit oraz pobudza wydzielanie soków żołądkowych, jest również skuteczny na wzdęcia. Ma działanie przeciwzapalne, ułatwia również walkę z grypą i przeziębieniem, przeciwdziała kaszlowi, ułatwia pozbycie się uporczywego kataru.
SPOSÓB UŻYCIA:
Użycie majeranku zależy od rodzaju potrawy. Mięsa i wędliny przyprawia się przed pieczeniem lub gotowaniem, pozostałe w końcowej fazie ich przygotowania.
Dla wzbogacenia aromatu majeranek stosowany jest w połączeniu z tymiankiem przy diecie bezsolnej. Aby rozgrzać organizm męczony chorobą, należy pić napar z majeranku: 1 łyżeczka majeranku na 1 szklankę wrzącej wody. Parzyć ok. 5 minut pod przykryciem. Do inhalacji zaparzyć 3-4 łyżeczki majeranku na 1 szklankę wrzącej wody.