Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest atrakcyjną i sprawdzoną alternatywą dla nie ekologicznego i drogiego w eksploatacji zbiornika bezodpływowego tzw. szamba. Biologiczna oczyszczalnia przydomowa jest ekologiczna, tania w eksploatacji i praktycznie bezobsługowa. Ścieki rozkładają się do nieszkodliwych dla środowiska prostych związków.
Oczyszczalnia ścieków przydomowa zajmuje nie dużo miejsca w zależności od zastosowanej technologii. Dla najmniejszej instalacji wystarczy ok 8m2.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków dzielimy na kilka rodzajów w zależności od warunków terenowych i geologicznych. Oczyszczalnie przydomowe pracują w oparciu o warunki beztlenowe i tlenowe, które są niezbędne do uzyskania pełnego efektu oczyszczania ścieków.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – opcje:
– biologiczna
– biologiczno – mechaniczna osad czynny
– technologia złóż obrotowych
Najbardziej popularnym rodzajem oczyszczalni jest biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków ze złożem fluidalnym lub oczyszczalnia przydomowa SBR. Taka przydomowa oczyszczalnia sprawdza się w zabudowach jedno lub wielorodzinnych. Są nie drogie w eksploatacji i mało awaryjne.
Biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków może być instalowana na małych działkach, minimum miejsca to 8m2. Można ją montować w każdych praktycznie warunkach gruntowych.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków w oparciu o złoża obrotowe, także może być montowana w każdych warunkach gruntowych i na małych działkach. Charakteryzuje się dużą elastycznością w dopływie ścieków surowych. Przydomowa oczyszczalnia ścieków – złoża obrotowe nie produkują tak dużej ilości związków lotnych jak przydomowa oczyszczalnia biologiczna działająca w oparciu o osad czynny.
Oczyszczalnia przemysłowa ścieków to także oczyszczalnia pracująca w oparciu o złoża obrotowe. Oczyszczalnia duża dla hoteli , oczyszczalnia gminna, oczyszczalnia osiedlowa może obsługiwać nawet 500 i więcej mieszkańców.
Faza I – warunki beztlenowe
Ścieki w osadniku beztlenowym opadają na dno, a tłuszcze flotują na powierzchnię, jest to tak zwane fizyczne rodzielanie ścieków.
Faza II – warunki tlenowe
W zależności od wariantu – przydomowa oczyszczalnia ścieków pracuje w oparciu o osad czynny, złoże fluidalne lub złoża obrotowe. W tej fazie następuje tlenowe biologiczne oczyszczanie ścieków.
Faza III – sedymentacja
W tej fazie ściek jest klarowany, części stałe opadają na dno, a oczyszczony ściek wypływa do odbiornika
Przydomowa oczyszczalnia ścieków: regulacje prawne – jest to aspekt, który należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o rodzaju oczyszczalni ścieków. Przepisy określają między innymi, lokalizację gdzie może być instalowana przydomowa oczyszczalnia ścieków, czy pozwala na to MPZP i inne odrębne przepisy.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – zgłoszenie w Wydziale Architektury. Zgłoszenie musi zawierać:
1)oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
2) opis zamierzonej inwestycji, określenie rodzaju, zakresu i sposobu wykonywania robót budowlanych,
3) szkice lub rysunki, a także pozwolenia wymagane odrębnymi przepisami, mapa zasadnicza i mapa ewidencji gruntów z naniesiona lokalizacją oczyszczalni, a takżee dokumenty określone na odwrocie,
4) upoważnienie udzielone osobie pełnomocnika działającego w moim imieniu.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków wg nowego prawa wodnego wymaga zgłoszenia wodnoprawnego do Wód Polskich.
Zgodnie z ustawą Prawo Budowlane oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury przydomowa oczyszczalnia ścieków powinna być usytuowana min:
W sytuacji, gdy nie mamy dostępu do kanalizacji możemy zainwestować w tańsze w zakupie, ale drogie i uciążliwe w eksploatacji szambo- zbiornik bezodpływowy, lub wybrać oczyszczalnie ścieków.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków versus szambo ekologiczne stanowi zagadnienie, w którym należy pokazać kilka podstawowych różnic. Ekologiczne szambo przydomowe składa się przede wszystkim z osadnika gnilnego i układu drenażu rozsączającego. W odróżnieniu od tego, jak działają biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków, przydomowe szambo ekologiczne prowadzi proces oczyszczania w różnych sekcjach, a nie w jednym zbiorniku.
Przydomowe szambo ekologiczne to oczywiście niższy koszt inwestycyjny niż biologiczna oczyszczalnia ścieków. Konieczne jest dorzucanie specjalnych środków bakteryjnych oraz uciążliwe okresowe czyszczenie filtra. Szambo ekologiczne wymaga zabudowania dużej powierzchni działki celem instalacji pola drenażowego, w którym zachodzą procesy tlenowe. Takie rozwiązanie jest nie zawsze możliwe, ponadto wymaga ciągłej kontroli filtra oczyszczalni, aby osad nie wypłynął do drenażu i nie spowodował jego zakolmatowania.
Obiekty turystyczne jak hotele, pensjonaty i pola kempingowe wymagają indywidualnego podejścia ze względu na bardzo nierównomierny dopływ ścieków wynikający z sezonowości obiektu ale też specyficzny skład ścieków. Poprawnie dobrana oczyszczalnia ścieków dla hoteli i pensjonatów powinna uwzględniać zarówno odpowiednią technologię jak i wielkość urządzeń.
Każda technologia charakteryzuje się pewnymi parametrami a wśród nich istotnym jest określenie minimalnego dopływu % od jakiego urządzenie osiągnie pełna skuteczność. Większość dostępnych technologii wymaga minimum 50% dopływu projektowanego, od którego urządzenia osiągają deklarowaną przez producenta skuteczność. Jest to zdecydowanie warunek nie do spełnienia przy obiektach turystycznych. W przypadku hoteli jest to szczególnie ważne, aby urządzenie bez zmiany ustawień osiągało wysoką skuteczność w sezonie niskim, ale też wysokim.
W przypadku obiektów turystycznych bardzo ważny jest również brak negatywnego wpływu na otoczenie mając na uwadze nieprzyjemne zapachy oraz hałas związanych z pracą urządzeń napowietrzających w produktach jaką jest oczyszczalnia ścieków z osadem czynnym. Z tych względów polecaną technologią będą obrotowe złoża biologiczne charakteryzujące się osiąganiem wysokiej skuteczności przy niewielkich ilościach dopływających ścieków do obiektu jakim jest hotelowa oczyszczalnia ścieków, ale też ze względu na brak dmuchaw i systemu tradycyjnego napowietrzania co wpływa na cichą i bezodorową pracę. Należy oczywiście pamiętać, iż każda technologia wymaga poprawnie zaprojektowanego i wykonanego systemu wentylacji, aby prawidłowo działała oczyszczalnia ścieków.
Mając wybraną technologię powinno się odpowiednio dobrać wielkość urządzenia jakim jest oczyszczalnia ścieków, w stosunku do ilości i składu ścieków nie zapominając o zrzutach chwilowych. Uogólniając dobór powinno się wykonać na maksymalną ilość dopływających ścieków w najwyższym sezonie. Odpowiednio dobrane urządzenie uwzględnia ilości pokoi i ich wyposażenie, kategorię obiektu, restaurację i ilości wydawanych posiłków, basen itp. Nie powinno dobierać się urządzeń oczyszczalni scieków jedynie mając na uwadze dobowe ilości powstających ścieków, ponieważ mogą one mieć inny skład niż ścieki bytowe.