Meble na zamówienie – na czym polegają takie zlecenia?
Wykonanie szaf i szafek na zamówienie to jedno z najczęstszychzleceń dotyczących dostaw mebli. Jakie wyposażenie wymienia się najczęściej i jak wygląda proces projektowania mebli? Na czym polega taka usługa?
Gdy planujemy jak urządzić nowy dom lub mieszkanie, zastanawiamy się nad wystrojem swojego biura, sklepu, czy restauracji, a nawet, gdy myślimy o odświeżeniu wyglądu kuchni lub garderoby – w każdej z tych sytuacji zaczynamy rozglądać się za sprawdzonym dostawcą mebli. Na rynku możemy obecnie wybierać wśród licznych ofert firm dużych i małych, globalnych i lokalnych. Coraz popularniejszą opcją jest też zlecenie wykonania mebli na wymiar.
Na czym polega taka usługa, co można w ramach niej zlecić, w jaki sposób się to odbywa i jakie meble możemy w ten sposób otrzymać? Kto może zlecać wykonanie takich mebli, a kto wykonać to zlecenie? Jak znaleźć najlepszą, kompetentną firmę lub specjalistę w tym zakresie? Pytań na temat zleceń meblowych jest wiele. Poniższy tekst postara się odpowiedzieć na część z nich.
Wyposażenie domu i biura – jakie meble wybrać?
W dzisiejszych czasach wybór mebli jest duży; w sklepach możemy znaleźć szafy, kanapy, biurka, regały i stoły o różnych wymiarach, kolorze, teksturze, formie, przeznaczeniu, a także wykonane z różnego rodzaju materiałów. Nie każdego jednak satysfakcjonują gotowe rozwiązania. Czy to z powodu niestandardowej przestrzeni, braku czasu na porównywanie ofert sklepów, własną wizję wymarzonego wnętrza, czy też chęci otaczania się wyjątkowymi przedmiotami – co raz więcej osób decyduje się na zlecenie firmom wykonanie mebli według unikalnego projektu.
Do wykonania takiego przedsięwzięcia potrzebna jest firma oferująca kompleksowe usługi z zakresu projektowania, wytwarzania i montażu mebli. Pomysły klienta trzeba na początek zwizualizować i dostosować do możliwości i potrzeb pomieszczenia, w którym mają być one zrealizowane. Kiedy kwestie techniczne są już opracowane, przychodzi pora na wcielenie projektu w życie. Kluczowe są w tym przypadku prace stolarskie. Poszczególne elementy mebli są wykonywane według życzen klienta, z wybranych przez niego materiałów. Gotowe meble są montowane najczęściej już bezpośrednio na miejscu, w zależności od tego, jaką będą pełniły one funkcję.
Meble na miarę – wykonawcy
Firm oferujących dostawy i wykonanie mebli na miarę jest wiele – od dużych, zagranicznych lub krajowych sieci sklepów i salonów meblowych, przez lokalnych wykonawców, aż po pojedynczych stolarzy. Nie każdy zleceniobiorca jest jednak odpowiedni o wykonania każdego rodzaju zlecenia. Czasem zależy to od zakresu pracy, innym razem chodzi o dostępne wzory i materiały, a także oczekiwaną jakość lub wygodę odbioru zamówienia.
W dzisiejszych czasach wśród firm oferujących wykonywanie mebli na mniejszą niż masową skalę, panuje trend specjalizacji. Jest to zjawisko oceniane raczej pozytywnie, gdyż umożliwia koegzystencję kilku przedsiębiorstw o podobnych kompetencjach, w jednej lokalizacji. Specjalizacja narzuca również wyższy stopień obeznania w konkretnym temacie. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że jeśli dana firma będzie zajmowała się przede wszystkim szafami wnękowymi na wymiar, fachowcy będą pracować przy nich o wiele sprawniej i pewniej, niż gdyby na co dzieńzajmowali się również wytwarzaniem stołów, krzeseł, szafek kuchennych oraz zabudową łazienkową.
Najpopularniejsze zlecenia meblowe
Do prac najczęściej zlecanych wykonawcom mebli należą przede wszystkim czynności związane z przygotowywaniem wyposażenia na wymiar. Bardzo często wykonują oni szafy wolnostojące, szafy wnękowe, garderoby, ramy łóżek, regały i półki, regały ażurowe, meble ogrodowe, szafki kuchenne, stoły do jadalni, fronty do mebli kuchennych, kredensów, zabudowy wnękowej, a także dopasowywanie elementów do istniejącego wyposażenia.
Często pojawiają się również zapytania o inne prace związane z renowacją, montażem lub dostawą mebli lub ich elementów. Należą do nich: przewóz mebli, składanie, skręcanie mebli, podłączanie sprzętów, odnowienie starego wyposażenia wnętrz lub jego elementów, malowanie mebli, projektowanie szaf lub elementów zabudowy, wykonanie blatu, nóżek meblowych, drzwi przesuwnych, zabudowy RTV czy wiszącej szafki kuchennej lub łazienkowej, wykonywanie konstrukcji pod meble, lakierowanie wyposażenia drewnianego, wypełnianie ubytków, zabudowa przedsionków, naprawa szaf, komód, czy regałów, wykonanie wysp kuchennych, zabudowy łazienkowej, konserwacja mebli, montaż lub demontaż pawlaczy, przeróbki gotowych szaf, naprawa i regulacja drzwi, czy montaż placu zabaw.
Meble na zamówienie – wytwarzanie
Podstawą pracy przy wykonywaniu mebli na wymiar jest znajomość branży i specyfiki stolarskiej. Firmy specjalizujące się w tworzeniu wyposażenia muszą zatrudniać lub współpracować z kompetentnymi stolarzami. Istotne jest również odpowiednie wyposażenie. Specjaliści powinni dysponować adekwatnym sprzętem, takim jak poziomice, frezarki, wkrętarki, wiertarki itd. Narzędzia muszą umożliwiać im dokładną i precyzyjną pracę przy odmierzaniu, przywycinaniu, formowaniu i składaniu materiałów w gotowe elementy. Przy większych projektach stolarz nie powinien pracować w pojedynkę. Do pomocy może mieć on drugiego fachowca lub osobę bez specjalnych kwalifikacji stolarskich, pomagającą w czynnościach technicznych, takich jak asysta przy montażu lub pomoc przy wnoszeniu elementów mebli.
By jednak móc przystąpić do tych czynności, najpierw potrzebny jest projekt i wizualizacja. Opracowuje się je na podstawie zebranych wcześniej wymiarów przestrzeni, w ramach których mają one później funkcjonować. Do tego potrzebna jest wprawna ręka projektanta oraz specjalny program do projektowania mebli. Niezbędny będzie również zmysł estetyczny, doświadczenie oraz praktyczna wiedza z zakresu stolarstwa, a także umiejętność projektowania i wizualizowania obiektów w 3D. Gotowy projekt powinien oddawać jednak nie tylko wygląd, ale również szczegółowo precyzować aspekty funkcjonalne, mechaniczne końcowego produktu.
Ostatnim etapem realizowania zleceń dotyczących mebli na wymiar jest ich montaż w miejscu docelowym. Moment ten weryfikuje jakość całej wcześniej wykonanej pracy. Jeśli na którymś etapie coś zostało zaprojektowane lub wykonane nieprawidłowo, teraz będzie to widoczne. Warto by prace przy montażu wykonywała osoba znająca projekt lub biorąca udział w jego realizacji. Przy dużej ilości podobnych do siebie elementów łatwo się pogubić i pomylić części. Nieprawidłowe złożenie mebli to nie tylko strata czasu i zszargane nerwy – to również ryzyko uszkodzenia wykonanych wcześniej części. Ponadto osoba zorientowana w temacie dużo szybciej wyłapie ewentualne nieprawidłowości i będzie potrafiła je szybciej naprawić lub uzupełnić braki.