Z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na zapewnienie komuś bliskiemu opieki medycznej w warunkach domowych. Są to zwykle sytuację trudne, wymagające, które pojawiają się nagle i trudno się na nie przygotować.
Z usług świadczonych przez pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej mogą skorzystać osoby, które: ze względu na istniejące problemy zdrowotne wymagają systematycznych świadczeń; nie są objęte opieką długoterminową świadczonych stacjonarnie; złożyli deklarację wyboru pielęgniarza.
Świadczenie takich usług uwzględnia specjalistyczne oraz pielęgnacyjne czynności nad chorym. Osoby, które potrzebują takiej opieki często borykają się ze znaczącymi negatywnymi stanami zdrowotnymi, co powoduję u nich trudność w codziennym funkcjonowaniu i wykonywaniu podstawowych czynności. Sytuacja taka obejmuję osoby w każdym przedziale wiekowym.
Celem takiej opieki jest udzielanie świadczeń pielęgniarskich, które mają często charakter długoterminowy. Świadczenia są ustalane z planem opieki przy konsultacji oraz wsparciu ze strony lekarza rodzinnego. Jeżeli stan zdrowia pacjenta na to pozwala stosowanie tych świadczeń pomaga w przygotowaniu pacjenta do samodzielnej samopielęgnacji i samoopieki. Pielęgniarz dodatkowo może przygotowywać również członków rodziny do opieki nad chorym. Opieka może doprowadzić do stanu, gdzie chory zacznie radzić sobie samodzielnie ze swoim schorzeniem lub niepełnosprawnością, co pozwoli na bezpieczne funkcjonowanie w środowisku domowym.
Przed rozpoczęciem opieki pielęgniarz lub osoba opiekująca się powinna ustalić z rodziną lub przedstawicielem termin wizyty, gdzie stan zdrowia pacjenta powinien zostać poddany ocenie. Kolejnym krokiem powinno być ustalenie planu opieki, z którym członkowie rodzinny powinni szczegółowo się zaznajomić.
Do czynności wykonywanych przez pielęgniarza często należą: kąpiel pacjenta, codzienna toaleta, podawanie leków w ustalonym terminie, zmiana pozycji ułożeniowej, ćwiczenia, karmienie, zmiana opatrunków, pielęgnacja cewnika, stomii, PEG-a, rurki tracheotomijnej, sondy żołądkowej (jeżeli pacjent tego wymaga) oraz pomoc w pozyskaniu sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego (jeżeli jest to konieczne).