Istotą termomodernizacji budynku wielokondygnacyjnego lub prywatnego o niskiej zabudowie jest zastosowanie środków efektywności energetycznej, które dają znaczną redukcję zużycia energii. W rezultacie, przy nieuchronnym wzroście kosztów energii, rachunki za media ulegają obniżeniu, a ich jakość ulega poprawie.
Dodatkowo w dzisiejszym budownictwie istnieje termin jak „efektywność termiczna”. Oznacza ona zdolność budynku do zatrzymywania ciepła zimną, ale również utrzymania chłodu w okresie letnim. Odpowiednio zapewniona efektywność termiczna pomaga ograniczyć energię do sztucznego ogrzewania lub chłodzenia budynku.
Do zakresów działań termomodernizacji budynków zalicza się: ocieplenie przegród zewnętrznych budynku, modernizację systemu grzewczego i wentylację oraz wymianę okien i drzwi zewnętrznych.
To właśnie nadmierna utrata ciepła, wpływa na wysokie koszty użytkowania budynków. Jest to oczywiście spowodowane złą izolacją przegród zewnętrznych, nieszczelność okien w pomieszczeniach oraz słabą wydajność instalacji grzewczych.
Eksperci wskazują, że działania w zakresie termomodernizacji powinny rozpocząć się od przeprowadzenia audytu energetycznego. To właśnie audyt energetyczny przedstawia optymalny i możliwy do przeprowadzenia zakres pracy modernizacyjnej, który zmniejszy zapotrzebowanie energetyczne każdego budynku
Jednym ze sposobów na ocieplenie budynków może być wprowadzenie izolacji podłogowej. Poprawia ona wydajność cieplną oraz zapewnia wysoki poziom komfortu. Zimne podłogi pochłaniają ciepło, a drewniane deski podłogowe mogą przepuszczać zimne powietrze do pomieszczenia od dołu. Ciepła podłoga znacząco poprawia utrzymanie odpowiedniej temperatury pomieszczenia.