Remont w pigułce – wszystko, co warto wiedzieć wykończeniach wnętrz
Zlecenia remontowe to temat, który potrafi spędzić sen z powiek – zarówno zlecającym, jak i wykonawcom. Jak szybko i bez problemów zabrać się za remont? Ile kosztują usługi remontowo-budowlane? O tym w poniższych poradach.
Zepsuty kran, czy zalany salon – a może po prostu wysłużona tapeta? Niezależnie od tego, czy prowadzisz firmę, pracujesz w instytucji, czy kupujesz mieszkanie w stanie deweloperskim dla swojej rodziny; prędzej czy później każdego z nas dopadnie potrzeba kompleksowego lub drobnego remontu. Dla jednych to pasja, dla innych konieczność; remont w każdym przypadku oznacza coś innego. Pewne jest jedno – wybór dobrych i sprawdzonych fachowców gwarantuje oczekiwany efekt, niezależnie od tego, czy chodzi o naprawę dachu, położenie trwałych i estetycznych paneli, czy szybką wymianę kafelków w łazience.
Zlecenia remontowe – co warto wiedzieć?
Na rynku polskim nie brakuje fachowców i firm budowlanych. Według danych GUS w roku 2016 powstało ponad 43 tys. przedsiębiorstw w sektorze budownictwa, z czego prawie 30 tys. pozostało aktywnych do roku 2017 (to blisko o 1/3 więcej w porównaniu z rokiem 2015) . Branża budowlana w Polsce rozrasta się, dzięki czemu konsumenci zyskują większy wybór, a co za tym idzie – mogą być bardziej wybredni przy wyborze ekipy remontowej.
W dzisiejszych czasach, by firma otrzymała zlecenie, nie wystarczy jedynie niska cena. Klienci zwracają coraz większą uwagę na jakość wykonywanych usług, a także trwałość i pochodzenie materiałów budowlanych, czas realizacji zlecenia, dotrzymywanie terminów, a także miłą obsługę. Wiele osób od fachowca oczekuje nie tylko rzetelnego wykonania robót remontowych, ale również specjalistycznej porady na temat doboru materiałów, czy oczekiwanych rozwiązań. Istotne jest również to, w jaki sposób wykonawca przedstawi zleceniodawcy projekt, swoje uwagi i kosztorysy – a te powinny być przede wszystkim przejrzyste i zrozumiałe nawet dla laika w tym temacie.
Z roku na rok, coraz więcej osób poszukuje ekip remontowych oraz opinii o nich przez internet. Potencjalni klienci chętnie korzystają z baz firm z branży budowlanej. Wiarygodnością cieszą się zwykle treściwe, profesjonalne ogłoszenia, zawierające cenniki usług i zdjęcia zrealizowanych już remontów. Fachowcy mogą dotrzeć do swoich klientów za pośrednictwem zamieszczanych przez nich zleceń. Te również można znaleźć w internecie, na portalach na bieżąco gromadzących zlecenia remontowe i budowlane z całej Polski.
Jak znaleźć najlepszą ekipę remontową?
W branży remontowo-budowlanej najistotniejszy jest profesjonalizm. W dzisiejszych czasach oczekuje się nie tylko rzetelnego wykonania zlecenia, ale również profesjonalnego podejścia – dlatego tak ważny jest zewnętrzny wizerunek firmy. Szukając najlepszych wykonawców warto posiłkować się opiniami klientów, którzy korzystali z tych usług w przeszłości. Co ciekawe, tzw. „poczta pantoflowa” to wciąż aktualny sposób zdobywania tego typu informacji. Można z niej skorzystać zarówno w tradycyjnym, jak i nowoczesnym wydaniu – śledząc fora internetowe lub czytając wypowiedzi osób na portalach z opiniami na temat fachowców.
Warto zwrócić uwagę również na to, jak prezentuje się strona internetowa lub ogłoszenie wykonawcy – uczciwy fachowiec raczej nie będzie stronił od zamieszczania dodatkowych informacji na temat swojej firmy, chętniej zaprezentuje przykładowe realizacje zleceń, pochwali się certyfikatami lub opiniami klientów. Cenne są również informacje na temat rodzaju wykonywanych prac. Przed wyborem ekipy remontowo-budowlanej warto upewnić się, czy realizuje ona remonty kompleksowe, czy też specjalizuje się jedynie w danej branży, np. układaniu paneli podłogowych lub tynkarstwie.
Atrakcyjne ogłoszenie i dobre opinie są ważne i świadczą o wiarygodności firmy – nie gwarantują jeszcze jednak owocnej współpracy. Najważniejszy jest kontakt bezpośredni. Kompetentny fachowiec podchodzi do swojej pracy profesjonalnie; nie obiecuje rzeczy niemożliwych, a ostateczną wycenę zlecenia przedstawia dopiero na podstawie wizji lokalnej. Doświadczony wykonawca powinien również potrafić doradzić klientowi, jakie rozwiązania wybrać, by efekt prac remontowych był nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny i trwały.
Ile kosztuje remont?
Remont wnętrz to pojęcie bardzo ogólne; jego koszty mogą być skrajnie różne w zależności od tego, jakiego rodzaju budynek chcemy modernizować, w jakim zakresie i przy użyciu jakich materiałów. Jest to więc kwestia bardzo indywidualna, do wyceny przez wykonawcę, który określa ostateczną cenę na podstawie warunków, możliwości, własnego doświadczenia i wymagań zlecającego.
Co więc może wchodzić w skład całkowitej ceny remontu? Należy przede wszystkim pamiętać, że tego typu prace wiążą się nie tylko z kosztami pracy ekipy, ale również ceną materiałów, kosztami ich transportu, a także nierzadko kosztami demontażu lub wyburzeń wcześniejszych elementów zabudowy, wywozu gruzu i pozostałych elementów, a przy większych inwestycjach – również kosztami pracy podwykonawców i sporządzania dokumentacji.
Jak przeprowadzić remont tańszym kosztem?
Najprostszym sposobem jest oczywiście wykonanie części prac we własnym zakresie, nie zawsze jest to jednak możliwe, a często jest to wręcz niezbyt opłacalne rozwiązanie (np. w perspektywie długofalowej, kiedy może okazać się, że prace zostały przeprowadzone niedokładnie, nieumiejętnie i konieczne są poprawki lub wymiana rozwiązań na bardziej funkcjonalne, czy trwalsze).
Istnieją również inne, proste sposoby na obniżenie kosztów remontu. Niezwykle istotna jest w tym przypadku organizacja pracy. Wiele czasu i pieniędzy można oszczędzić, mądrze planując kolejność i zakres prac remontowych, a także stosując odpowiednie metody i rozwiązania. Dzięki nim nie naruszy się wcześniej wykonanych robót, można oszczędzić materiały, a także znacząco ułatwić kolejne czynności.
Kolejność robót:
W pierwszej kolejności powinno się wykonać wszelkie wymagane pace demontażowe, wyburzeniowe oraz instalacyjne. Dzięki pozbyciu się zbędnych elementów oraz podłączeniu tych, które mają pozostać niewidoczne, można uzyskać przestrzeń potrzebną do dalszej pracy. Przyjęło się, że na początku najlepiej zająć się pracami wymagającymi najcięższymi, wymagającymi najwięcej czasu i energii, takimi jak wylewki, wymiana podłóg, renowacja paneli, przygotowanie ścian pod malowanie czy skucie starej ceramiki i wyrównanie nawierzchni. Są to prace bazowe, stanowiące punkt wyjścia do położenia nowych powłok i innych robót mających charakter wykończeniowy.
W przypadku remontu kuchni lub łazienki szczególnie istotne jest układanie płytek i fugowanie. Jest to czynność do której warto zabrać się porządnie, ponieważ kafelkowane powierzchnie bywają zwykle później wystawione na działanie różnych czynników takich jak wilgoć, czy temperatura. Oprócz kwestii estetycznej, pełnią one ważną rolę w zachowaniu czystości w pomieszczeniu, dlatego warto umieścić je w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia.
Kolejnym etapem prac remontowych jest montaż armatury sanitarnej. To kolejna czynność, która powinna być wykonana przez profesjonalistę. Źle zamontowana armatura może być problematyczna. Podobnie wygląda kwestia związana z wyposażeniem kuchennym, zwłaszcza takim wykonywanym na wymiar. Wykończenie wnętrz, malowanie, tapetowanie oraz składanie mebli to prace, które powinno się wykonać na końcu, tak, by ostateczny efekt nie został zniszczony przez cięższe roboty remontowe.