Usługi remontowe bez tajemnic – jak znaleźć najlepszych fachowców?
Wybór firmy oferującej usługi wykończenia wnętrz nie zawsze jest prosty. Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować podczas podejmowania tej decyzji. Poniższy artykuł podopowiada jak dobrać najlepszą ofertę do podszeb remontu, który chcemy zlecić.
Jak znaleźć dobrą firmę remontową?
Przede wszystkim warto wiedzieć gdzie szukać ofert, a także na co zwrócić uwagę podczas ich selekcji. Zaufane źródło ogłoszeń jest ważne, ponieważ dzieki niemu oszczędzamy czas, a niekiedy również pieniądze. Jeśli szukamy ofert w niesprawdzonych miejscach, musimy poświęcić dużo energii na weryfikację firm i ich usług. Duże serwisy specjalizujące się w ogłoszeniach, mają pewną przewagę nad np. małymi, lokalnymi stronami, pod zwględem jakości sprawdzalności i moderacji ogłoszeń.
Jednym z najważniejszych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę jest opis usługi. Jest on pewnego rodzaju wizytówką przedsiębiorcy i pozwala nam się zorientować, czy oferta danej firmy jest dostosowana do naszych potrzeb i spełnia wymagania, które sobie założyliśmy. Każde zlecenie jest inne – dlatego też nie zawsze ten sam zleceniobiorca będzie odpowiednim wyborem. Większość z nas nie lubi reklam. Jednak w przypadku, gdy stajemy przed wyborem firmy remontowej mogą one być pomocne. To, w jaki sposoób firma przekazuje informacje na temat swojej oferty może być bardzo istotną informacją dla jej potencjalnych klientów.
Drugą ważną kwestią są opinie na temat danych usług. W dzisiejszych czasach mamy do nich łatwy dostęp za pośrednictwem internetu. Istnieją nawet specjalne serwisy internetowe umożliwiające ocenianie i dodawanie recenzji firm oraz zrealizowanych przez nie zleceń. O ich jakość możemy również pytać lub szukać informacji w mediach społecznościowych lub na forach tematycznych. Warto czytać komentarze osób, które miały już styczność z danym wykonawcą, gdyż dzięki temu możemy przygotować się na różne ewentualności lub uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
W oferach lub na stronach internetowych przetsiębiorstw remontowych dobrze szukać również zdjęć wcześniejszych realizacji. To bardzo cenna informacja na temat jakości usług remontowych danej firmy. Dzięki zamieszczaniem w ogłoszeniu zdjęć wykonawca nie tylko zyskuje na wiarygodności, ale również ma możliwość zaprezentować umiejętności swojej ekipy. Klient z kolei może ocenić wykonanie, a także zorientować się, czy styl i metody pracy mu odpowiadają.
Na co zwrócić uwagę podczas prac ekipy remontowej?
Dobrych fachowców remontowych poznajemy po jakości i dokładności ich pracy. Zarówno przy zlecaniu jak i nadzorowaniu robót wykończeniowych, warto więc znać kilka zasad, na które należy zwrócić uwagę.
Jest kilka zachowań, na które powinno się uważać. Jednym z nich jest utrudniony kontakt z przedstawicielami danej firmy. Uwagę na pewno powinny też zwrócić stosunkowo za niskie ceny. Oczywiście większość z nas zwykle liczy na to, że remont uda się załatwić jak najmniejszym kosztem, jednak zbyt niska cena może swiadczyć o tym, że coś z daną firmą może być nie tak. Podobnie sprawa ma się ze sprzetem. Jeśli „wszystko da się jakoś zrobić” i na etapie planowania remontu fachowiec nie przywiązuje większej wagi do tego, że do niektórych prac wymagany jest sprzęt, którego dana frima nie ma na wyposażeniu, może to świadczyć albo o pomysłowości albo o tym, że wykonawca niekoniecznie podchodzi do zlecenia na poważnie.
Ważne, by nie bać się dyskutować z ekipą remontową. Oczywiście chodzi o komunikację w ramach kulturalnej rozmowy oraz zgłaszanie uzasadnionych uwag. Jeśli nie jesteśmy pewni celu wdrożenia jakiegoś rozwiązania lub mamy zastrzeżenia w stosunku do jakości lub dokładności wykonanej pracy, powinniśmy porozmawiać o tym z fachowcem. W jego gestii jest wytłumaczenie klientowi zaganień technicznych i przekonanie go co do słuszności jego pomysłów. Jako, że zlecając prace – opłacamy je, daje nam to prawo wymagania, by praca była wykonana możliwie jak najlepiej.
W przypadku remontu całego mieszkania częściej bardziej opłaca się zlecić kompleksowy remont jednemu wykonawcy. Wynika to z tego faktu, że różny fachowcy mogą pracowaćróżnymi metodami, które niekoniecznie będą się ze sobą pokrywały. To z kolei może prowadzić do niekonsekwencji w niektórych robotach, a przez to do zmniejszenia funkcjonalności lub estetyki remontowanych wnętrz. Jeśli jednak do zrobienia mamy jednak tylko drobne prace lub roboty obejmujące tylko wąski zakres zwykle lepiej wynająć pojedynczego fachowca lub firmę specjalizującą się w danej branży. W ten sposób istnieje większe prawdopodobieństwo na wykonanie prac w sposób bardziej specjalistyczny.
Rodzaje usług remontowych
Prace związane z remontem i wykończeniem wnętrz to szerokie pojęcie, które może oznaczać wiele usług. Najczęściej osoby zlecające wykonanie takich prac mają na myśli wykonanie kompleksowych robót remontowych. Często jednak prace mają węższy wymiar. Mogą to być np.
- malowanie i tapetowanie (czyli wszelkie prace dotyczące wykończenia ścian, głównie w pomieszczeniach),
- układanie kafelków, płytek (np. glazury, gresu, klinkietu, czy terakoty),
- ocieplanie i renowacja elewacji (czyli prace przy zewnętrznych częściach ścian, wykończenie i docieplenie ich styropianem),
- tynkowanie i murowanie (czyli stawianie oraz przygotowywanie ścian do malowania; tynkowanie może być tradycyjne lub maszynowe),
- układanie paneli, parkietów i listew (dopasowywanie, przycinanie i układanie elementów podłóg drewnianych lub stylizowanych na drewniane),
- prace na dachach (m.in. prace przy montażu więźby dachowej, poddaszach, rynnach, kładzeniu papy, układaniu dachówki itp.),
- wymiana okien (demontaż i montaż okien, parapetów i ich elementów, dostawa i montaż rolet, żaluzji),
- wylewanie posadzek (prace przy konstrukcji podłogi, wylewanie jej betonowej warstwy),
- wymiana drzwi (montaż, demontaż, naprawa drzwi i ich elementów),
- cyklinowanie (czyli szlifowanie, naprawa parkietu specjalną maszyną szlifującą, zerwanie zniszczonej warstwy drewna i polerowanie)
- montaż sztukaterii gipsowej (dostawa, przyklejanie elementów ozdobnych z gipsu, mających funkcję estetyczną)
- prace stolarskie (czyli wszelkie prace związane z obródbką drewna – od montażu i wykonania wiat drewnianych, przez futryny, ramy okienne, aż po elementy mebli i zabudowy meblowej),
- budowa, montaż kominów, kominków, kóz (wszelkie prace zwiazane z tymi tradycyjnymi formami ogrzewania domowego lub montażem elementów dekoracyjnych),
- montaż izolacji (akustycznych, termicznych oraz dźwiękowych),
- piaskowanie i prace antykorozyjne (np. konstrukcji stalowych za pomocą zabezpieczeń epoksydowych i poliuretanowych, pokryciami chlorokauczukowymi, farbami alkidowymi.
- montaż, demontaż boazerii (umieszczanie, renowacja lub ściąganie paneli ze ścian)
- prace szklerskie (wykonywanie szyb okiennych, meblowych, obróbka szkła, szlifowanie, montaż szyb).