Kraty okienne, okiennice, rolety – podstawowe informacje
Okna zapewniają nie tylko odpowiednie oświetlenie w pomieszczeniach ale także izolują nas od hałasu czy innych warunków zewnętrznych. Dodatkowo okna mogą pełnić funkcję estetyczną, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę ich zewnętrzną stronę. Oprócz tego, aby doskonale komponowały się z designem budynku warto zadbać aby zapewniały bezpieczeństwo oraz ochronę przed ewentualnym włamaniem czy trudnymi warunkami atmosferycznymi. Obecnie możemy wyposażyć nasze okna na przykład w antywłamaniowe szyby czy okucia lub zastosować zewnętrzne zabezpieczenia - okiennice, rolety zewnętrzne lub kraty.
Okiennice
Okiennice są nie tylko doskonałym wykończeniem budynku, pełnią również funkcje użytkowe. Podczas upalnego lata mogą ochraniać pomieszczania przed nadmiernym nagrzaniem wnętrz – dzięki tej funkcji wnętrze domu dłużej pozostaje przyjemne dla człowieka. Dodatkowo ograniczają jasność w pomieszczeniu na przykład rankiem – dzięki temu wpadające do pokoju promienie słonecznie nie budzą zbyt wcześnie. Wieczorem zaś pozostawienie otwartego okna z przymkniętą okiennicą zapewni dopływ świeżego powietrza jednocześnie będąc barierą dla owadów czy insektów. Okiennice izolują również pomieszczenie od niechcianych bodźców akustycznych oraz chronią przed ewentualnymi włamaniami.
Okiennice mogą występować w różnych konstrukcjach i różnych wersjach materiału, z którego są wykonane. Możemy wyróżnić okiennice wewnętrzne, usytuowane wewnątrz pomieszczenia i otwierane „do wewnątrz”. Okiennice zewnętrzne zaś – częściej spotykane – mogą mieć jedno lub wiele skrzydeł, mogą być pełne lub żaluzjowe. Skupiając się na konstrukcji okiennic możemy wyodrębnić dwa podstawowe typy:
- lamelowe – są one wykonane w oparciu o lamele, obracane lub stałe, dzięki temu puszczają światło dzienne do pomieszczenia w sposób, który możemy kontrolować
- pełne – o prostej budowie – rama + wypełnienie, ich cechą jest, że nie przepuszczają światła do budynku, zapewniają jednak bardziej niezawodną ochronę
Wybierając okiennice dla siebie możemy też skupić się na innym kryterium, mianowicie materiale z jakiego przedmiot zostanie wykonany. Możemy zdecydować się na wersję drewnianą – tradycyjną lub ciesielską. Na rynku znajdziemy wachlarz możliwości kolorystycznych oraz szeroką gamę wzorów i kształtów. Bez trudu dopasujemy okiennice do stylu i koloru budynku.
Okiennice wykonane z aluminium zapewniają wysoką trwałość koloru i, podobnie jak drewniane, dostępne są w szerokiej palecie barw. Cechuje je jednak o wiele wyższa prostota w kwestii pielęgnacji oraz fakt, że są na ogół dodatkowo wzmacniane, co czyni je większą barierą dla włamywaczy.
Na rynku dostępne są również okiennice wykonane z tworzywa sztucznego, które charakteryzuje prosta pielęgnacja, efektowny wygląd oraz – podobnie jak w przypadku aluminiowych - skuteczność izolacji od bodźców termicznych, akustycznych.
Czy warto zdecydować się na okiennice?
Okiennice mają wiele walorów – są dostępne w dowolnych rozmiarach, praktycznie dowolnych kolorach. Na rynku znajdziemy zarówno takie, które idealnie podkreślą rustykalny charakter budowli jak i te, które będą idealnie pasować do nieco nowocześniejszego designu. Warto wiedzieć, że podobnie jak w przypadku rolet antywłamaniowych okiennice mogą być otwierane ręcznie, mechanicznie ale również zdalnie – za pomocą elektroniki. Dzięki automatyce zwiększamy komfort użytkowania.
Rolety zewnętrze
Alternatywą dla zastosowania okiennic są – nieco bardziej popularne – rolety zewnętrzne. Wykonuje się je przede wszystkim z tworzyw sztucznych, aluminium lub blachy stalowej. W zależności od zastosowanego materiału i sposobu montażu rolety zewnętrzne mogą w mniejszym lub większym stopniu zapewniać dyskrecję, izolować termicznie i akustycznie, chronić przed warunkami atmosferycznymi (zarówno opadami, jak i upałem), zabezpieczać okna przed zniszczeniem oraz chronić przed włamaniami. Warto wiedzieć, że są różne rodzaje rolet. Rolety naokienne - można je z powodzeniem stosować zarówno w gotowych budynkach jak i na etapie projektowania. Rolety natynkowe lub elewacyjne - wyróżnia je możliwość instalacji w dowolnym momencie ponieważ nie ma możliwości aby je zamaskować – są montowane bezpośrednio nad wnęką okienna, na murze z wykorzystaniem specjalnych kołków montażowych. Kolejnym rodzajem są rolety podtynkowe – czyli rolety do zabudowy, o których należy pomyśleć na etapie projektowania lub wykonywania budynku ponieważ aby zamontować taką roletę konieczne jest wcześniej wykonanie nadproża. Wyróżniamy również rolety tzw. RKS - tak jak rolety podtynkowe, ich obecność musi być zaplanowana na etapie projektu, są scalone z elewacją budynku.
Kraty
Założenie krat może być rozwiązaniem, które nie tylko uniemożliwi przedostanie się do budynku niepowołanych osób ale też w oryginalny sposób ozdobi architekturę nieruchomości. Zastanawiając się nad wyborem krat możemy zdecydować się na ozdobne lub ochronne, drzwiowe lub okienne. Można je montować na stałe, ale mogą też być rolowane, otwierane lub rozsuwane. Wykonawcy oferują kraty w różnych wymiarach i wzorach – dzięki różnorodności bez problemu dostosujesz je do specyfiki danego obiektu.