Usługi murarskie i tynkarskie w teorii i praktyce
Ekipa murarsko-tynkarska jest obecna niemal na każdej budowie. Prace wykonywane przez tych fachowców zaliczane są do najważniejszych dla konstrukcji i funkcjonalności budynku. Jak więc wybrać murarza i dekarza, który zna się na rzeczy?
Murarz – czym się zajmuje?
Murarz jest specjalistą od konstrukcji z cegieł, kamieni, elementów betonowych czy pustaków oraz łączenia ich za pomocą zaprawy. Jego praca jest jedną z najważniejszych na budowie – zwłaszcza w przypadku budowy domu murowanego od podstaw. Murarz może zajmować się również naprawą ubytków w istniejących murach, ich konserwacją, czy łączeniem elementów budowlanych. Do jego obowiązków mogą również należeć prace przy rozbiórkach konstrukcji murowanych, a także budowa kolumn, schodów, stropów, filarów, elewacji, czy murków o charakterze funkcjonalnym lub estetycznym w budynkach.
Jakie usługi wykonuje tynkarz?
Tynkarze zajmują się zabezpieczeniem i gładzeniem ścian. Ich praca jest nie tylko ważna pod względem technicznym, ale i estetycznym. Jednym z najważniejszych elementów prac tynkarskich jest przygotowanie podłoża, ściany, która ma zostać otynkowana. Jest to czynność, na którą tynkarz powinien zwrócić szczególną uwagę, gdyż niewłaściwe jej wykonanie może zepsuć końcowy efekt prac tynkarskich. Następnie fachowiec sporządza zaprawę oraz rozprowadza ją za pomocą metody tradycyjnej lub maszynowej. Tynki można kłaść na ściany od zera, naprawiać lub konserwować istniejące tynki i ich ubytki.
Metody murarskie i materiały
Najczęściej metoda i materiały, które mają zostać użyte podczas murowania są opisane w projekcie budowlanym. Zdarza się jednak, że to dopiero wykonawca musi podjąć część decyzji. Obecnie wyróżnia się tradycyjne oraz nowoczesne metody murowania. Pierwsze z nich opierają się na grubszej spoinie, drugie – na cieńszej lub takiej w postaci piany. Niektóre zaprawy zawierają dodatki o charakterze izolacyjnym. Poziom każdej kolejnej kładzionej warstwy muru wyznacza się za pomocą specjalnego sznurka murarskiego. Murowanie jest podstawą całej konstrukcji budynku, dlatego powinno się je wykonywać z wielką starannością. Ciężar powinien rozkładać równomiernie, a szczególną uwagę należy zwrócić na dokładność prac przy narożnikach.
Rodzaje tynków i metody tynkowania
Tynki z kolei dzielą się ze względu na rodzaj użytego materiału. Wyróżniamy tynki gipsowe, cementowe, cementowo-wapienne oraz gliniane. Pierwsze z nich charakteryzują się niską ceną i dostępnością. Najczęściej wykorzystuje się je w pomieszczeniach suchych, wewnętrznych, np. pokoje dzienne, sypialnie, lokale użytkowe. Tynki cementowe oraz cementowo-wapienne natomiast często znajdują zastosowanie w pomieszczeniach o dużej wilgotności, takich jak łazienki, czy garaże. Ostatnie z wymienionych, tynki gliniane to z kolei materiał stosowany rzadziej, ze względu na swoją cenę, a także wagę. Niemniej jednak są one najbardziej odpowiednie do pomieszczeń, w których często przebywają alergicy.
Jak powinna wyglądać prawidłowa praca ekipy murarskiej?
Praca murarzy jest jedną z najistotniejszych dla konstrukcji i budowy domu lub innego budynku użytkowego. Większość fachowców zdecydowanie wie, jak ważna i odpowiedzialna jest ich praca, niekiedy jednak zdarzają się również tacy, których stosunek do obowiązków jest nieco luźniejszy. Czasem także nawet najbardziej doświadczony i rzetelny murarz popełnia jakiś błąd. Warto więc wiedzieć, jak takie pomyłki rozpoznać i na co zwrócić uwagę podczas pracy ekipy murarskiej.
Jedne z najczęstszych błędów dotyczą niewłaściwego doboru sprzętu. Do konkretnych prac potrzebne są konkretne, specjalistyczne narzędzia. Wykonywanie tych czynności prowizorycznymi narzędziami może się okazać nie tylko niewygodne, ale również niezbyt skuteczne. Dobrą firmę murarską poznamy po tym, że jest w stanie zainwestować w dobrej jakości, odpowiedni sprzęt. Innym powszechnym problemem jest niewłaściwe układanie segmentów. Mur składa się z połączonych ze sobą bloczków lub pustaków. By był trwały i spełniał swoją funkcję, muszą one być ułożone w odpowiedni sposób. Elementy nie mogą być różnej wielkości ani wmurowane w niewłaściwym kierunku.
Kolejnym nagannym błędem jest pozostawienie szczelin bez wypełnienia. Zaprawa łączy elementy w całość, co skutkuje trwałością konstrukcji. Błędem jest również wypełnienie owych szczelin pianką montażową, która nie jest od wiązania, a od uszczelniania. Dużym problemem może okazać się też niezastosowanie odpowiednich wzmocnień ścian, szczególnie w strefie pod oknami. Niedopilnowanie tej czynności może skutkować powstawaniem rys na gotowej i otynkowanej już ścianie.
Jak powinna wyglądać prawidłowa praca ekipy tynkarskiej?
Również tynkarze popełniają błędy. Czasem wynikają one z niewiedzy, czasem z niedbalstwa, ale zdarzają się i takie, które mogą przydarzyć się każdemu, bez względu na starania i doświadczenie. Ekipa, której zlecamy wykonanie usługi ma oczywiście obowiązek rzetelnie wypełnić swoją pracę, jednak mając na uwadze to, że pomyłki czasem się po prostu zdarzają, warto orientować się choć trochę w procesie przebiegu prac tynkarskich.
Bardzo często spotykanym błędem jest zapominalstwo, np. nienałożenie odpowiedniego gruntu pod tynk. Jest to poważna pomyłka, jako że może prowadzić do odspajania się tynku. Niewłaściwe jest również nakładanie tynków na byt wilgotne podłoże. Zanim przystąpi się więc do czynności głównych należy wykonać podkład, a następnie zaczekać aż wyschnie. Po otynkowaniu tynkiem gipsowym warto nałożyć powłokę antykorozyjną, ponieważ gips ma właściwości wywołujące korozję w zetknięciu z metalem. Nie powinno się również ingerować w skład gotowych zapraw murarskich.
Prace przy tynkach wymagają dużej precyzji i konsekwencji działań. Nierówności powinny być przykrywane stopniowo, warstwami o podobnej grubości. Duże różnice w grubości mogą prowadzić do pęknięć i powstawania naprężeń skurczowych. Bardzo ważny jest też proces przykrywania tynkiem rur i przewodów elektrycznych. Przede wszystkim nie powinno się tynkować rur bez otuliny izolacyjnej lub karbowanej. Przewody należy pokryć siatką tynkarską, tak by między nie nie wniknęła zaprawa. Ostatnim wartym uwagi błędem jest tynkowanie w niedostatecznym oświetleniu. Uwaga ta wydaje się być błaha, jednak okazuje się, że w przypadku tynkowania w nie dość oświetlonych miejscach dużo częściej dochodzi do tego, że skończone tynki mają zgrubienia lub smugi. To z kolei nie wygląda estetycznie po pomalowaniu ścian.