Współczesne stolarstwo – zakres prac i usług
Stolarz to zawód z bogatą historią. Zakres jego usług zmieniał się i ewoluował z biegiem czasu i idącymi za nim potrzebami rynkowymi. Jakie prace wykonują stolarze w dzisiejszych czasach i co można znaleźć w ich ofercie?
Stolarstwo – krótka historia rzemiosła
Prace stolarskie znane są ludzkości od najdawniejszych czasów naszej cywilizacji. Obróbka drewna do celów funkcjonalnych od zawsze była jednym z podstawowych zajęć człowieka. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, kiedy i gdzie zajęcie to zaczęło funkcjonować jako zawód. Pierwszy zarejestrowany cech stolarski w Polsce został jednak utworzony w 1489r.
Stolarstwo wyodrębniło się z innego rzemiosła związanego z pracą z drewnem – ciesielstwa (czasem nazywanego stolarstwem budowlanym). Dziś zawód stolarza i cieśli to dwa odmienne zajęcia. Zakres prac cieśli jest dużo szerszy; trudni się on pracami konstrukcyjnymi (zwykle na większą skalę) takimi jak konstrukcje budowlane, szalunkowe, dachowe. Stolarz natomiast skupia się na wykonywaniu drewnianych przedmiotów codziennego użytku; przede wszystkim wyposażenia wnętrz, takiego jak meble, schody, poręcze, ramy, czy ozdobnej stolarki drzwiowej lub okiennej. Efekty jego pracy często mają charakter nie tylko funkcjonalny, ale również estetyczny.
Jakie są usługi stolarskie?
Do podstawowych prac stolarskich należą: wykonywanie drewnianych mebli i wyposażenia wnętrz o charakterze użytkowym oraz dekoracyjnym, wykonywanie ozdobnych elementów budowlanych, np. schodów, parkietów, okien, drzwi, parapetów, szaf wnękowych, wykonywanie przedmiotów innych, np. instrumentów muzycznych, lamp, ram obrazów czy luster, a także konserwacja i odnawianie antyków oraz innego rodzaju przedmiotów drewnianych codziennego użytku.
Wśród najczęściej spotykanych usług stolarskich znajdziemy z pewnością: projektowanie, wykonanie oraz montaż schodów i balustrad z drewna, wykonywanie, naprawa, konserwacja, impregnacja drzwi, framug, okien i okiennic, cyklinowanie podłóg, montaż i odnawianie boazerii, tworzenie mebli kuchennych, łazienkowych, do jadalni, czy szaf wnękowych na wymiar, a także wyposażenia wnętrz według własnych pomysłów, wykonywanie i odnawianie mebli stylowych, antyków, wykonywanie pergoli i elementów tarasów, mebli ogrodowych, renowacja mebli oraz różnego rodzaju elementów dekoracyjnych z drewna.
Jakie umiejętności powinien posiadać dobry stolarz?
Stolarz powinien być biegły w takich pracach jak: szlifowanie, heblowanie, frezowanie, bejcowanie, lakierowanie, malowanie, wycinanie elementów i łączenie ich, oklejanie, czy składanie oraz montowanie mebli. Ponadto powinien on bez problemu posługiwać się dokumentacją techniczną, potrafić wykonywać szkice i projekty stolarskie, znać i umieć dobierać odpowiednie materiały i narzędzia oraz znać przeznaczenie i sposób konserwacji potrzebnych narzędzi oraz maszyn.
Najistotniejsza w tym fachu jest jednak pasja do obróbki drewna i wykonywania elementów drewnianych. W ramach prac stolarskich rzemieślnik wykonuje obróbkę skrawaniem materiałów drewnianych metodą mechaniczną lub ręczną, obsługuje procesy suszenia drewna, obróbki plastycznej i hydrotermicznej, a także wykonuje prace mające na celu renowację zniszczonych elementów drzewnych. Ważne są więc również umiejętności planowania, kosztorysowania i określania zapotrzebowania na materiały oraz narzędzia.
Kto korzysta z usług stolarskich?
W dzisiejszych czasach większość mebli i innych elementów wyposażenia domu jest produkowana masowo. Nie oznacza to jednak, że przedmioty wykonywane w pracowniach stolarskich odeszły do lamusa. Wręcz przeciwnie – ręcznie wykonywane elementy wyposażenia drewnianego zyskały na wartości, jako dobra unikalne, nierzadko uważane za luksusowe. Za jakością wykonania idzie oczywiście również wyższa cena, jednak wygląda na to, że wciąż nie brakuje amatorów odręcznej, indywidualnej pracy oraz oryginalnych pomysłów. Usługi stolarskie umożliwiają wykonanie mebli według własnych pomysłów klienta lub zakup wyposażenia tworzonego według świeżych i niepowtarzalnych projektów stolarza. Co więcej, wielu z nich ma ambicje artystyczne, a część wykonanych przez nich przedmiotów można śmiało nazwać mianem sztuki użytkowej.
Inną grupą korzystającą z usług stolarskich są osoby, które dysponują bardzo specyficzną przestrzenią. Stolarze przychodzą z pomocą również wtedy, gdy sieciowe sklepy nie oferują skomplikowanych rozwiązań związanych z wykonywaniem mebli na wymiar. Czasem niektóre wnętrza wymagają niestandardowych pomysłów – szczególnie w przypadku starego budownictwa oraz miejsc o niewielkich wymiarach. Dzięki kreatywności i doświadczeniu stolarzy nawet stosunkowo niewygodną przestrzeń można zamienić w przemyślane, funkcjonalne i ciekawe miejsce do życia.
Z warsztatami stolarskimi mogą również współpracować duże sklepy i sieci sklepów meblowych, a także tak zwane concept store’y. Wtedy wykonywanie mebli może odbywać się na większą skalę. Usługi pracowni stolarskich zwykle są kompleksowe; wykonują wszelkie prace od wymiarowania i projektowania, po wykonanie oraz montaż w docelowym miejscu wskazanym przez klienta. Ograniczony może być za to zakres rodzajów wykonywanych produktów, zwłaszcza jeśli dany warsztat specjalizuje się w konkretnych przedmiotach, np. stołach, krzesłach, szafach, schodach, balustradach, czy zabawkach lub ozdobach drewnianych.
Stolarze – sytuacja na rynku pracy
Wiele czynników na obecnym rynku nieruchomości przemawia za tym, że zawód stolarza może okazać się opłacalny i przyszłościowy. Wiele osób decyduje się na mieszkania o małym metrażu, do których nie zawsze pasują meble o standardowych wymiarach. Mała przestrzeń bywa ciężka do zagospodarowania, stąd też zaprojektowanie indywidualnych mebli czasem wydaje się jedynym optymalnym rozwiązaniem. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym meblom, dostosowanym do potrzeb wnętrza, nawet niewielkie pomieszczenie może okazać się nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne i atrakcyjne.
Oprócz tego stolarze mogą liczyć również na innych klientów. Można zauważyć, że obecnie rośnie również popularność ręcznie wykonanych, unikalnych przedmiotów codziennego użytku. Coraz więcej osób zaczyna cenić sobie oryginalne wzornictwo, świeże pomysły, a także wysoką jakość materiałów. Asortyment sieciówek współpracujących z dostawcami produkującymi meble na skalę przemysłową nie zawsze odpowiada na te potrzeby. W dzisiejszych czasach świadomość konsumencka staje się coraz wyższa, a co za tym idzie, potencjalni klienci chętniej stawiają jakość ponad ceną.