Piaskowanie to jeden z procesów technologicznych polegających na wyczyszczeniu konkretnej powierzchni bądź ukształtowaniu jej za pośrednictwem materiału ściernego w strumieniu sprzężonego powietrza bądź cieczy. Piaskowanie jest bardzo podobne do szlifowania, ale zapewnia znacznie lepsze efekty. Jest ono dokładniejsze, idealnie wyrównuje powierzchnię oraz dostosowuje szorstkości ściany do malowania.
W zależności od jakości piaskowania możemy je podzielić na kilka klas. Najlepszą klasą, która jest możliwa tylko do uzyskania na nowej blaszce jest klasa SA 3. Oprócz niej wyróżniamy klasy SA 2.5, SA 2, SA 1 oraz SA 1.5, które występują znacznie częściej niż SA 3.
Piaskowanie polega na tym, że oczyszczony poprzez przesiewanie piasek uderza o daną przestrzeń i formuje ją do określonego kształtu bądź tylko ją czyści. Oprócz tego podczas piaskowania mogą być również użyte inne materiały. Najczęściej stosuje się wtedy szlakę miedziową, szkło, metal śrut, suchy lód lub nawet kawałki zmielonych roślin. Wyróżniamy 3 główne metody piaskowania: hydropiaskowanie, piaskowanie przy użyciu myjki ciśnieniowej lub piaskowanie w płaszczu wodnym. Różnią się one urządzeniami stosowanymi do ich wykonywania oraz stosowaną technologią. Jednak należy pamiętać, że niezależnie od wybranej metody piaskowania niedopuszczalne jest wykorzystanie do niego suchego piasku kwarcowego, gdyż może on zaszkodzić życiu i zdrowiu osoby wykonującej piaskowanie. Taki pracownik powinien zawsze stosować odpowiednie ubranie ochronne, które musi zapewnić mu dopływ świeżego powietrza, tak aby mógł on bez problemu oddychać.