Jaki rodzaj dachu będzie najlepszy? Jaką dachówkę wybrać? Te pytania warto zadać dobremu dekarzowi. Na czym polega praca dekarska i dlaczego jest taka ważna? Jakie usługi możemy zlecić ekipie dekarzy?
Dekarz to jeden z najważniejszych fachowców na budowie. Odpowiada za wszelkie kwestie związane z pokryciami dachowymi, a niekiedy uczestniczy również w procesie stawiania więźby dachowej. Do głównych czynności, które wykonuje dekarz zaliczamy jednak: przygotowywanie i nakładanie papy, układanie dachówki, konserwację dachu, montaż systemu odprowadzania wody, demontaż starych pokryć dachowych, wykonywanie podkładów dachowych, montaż okien, montaż świetlików dachowych. Prace, których podejmuje się dekarz, wykańczają całą konstrukcję budynku i ochraniają go przed czynnikami atmosferycznymi.
Dekarze bardzo często współpracują z ekipami ogólnobudowlanymi przy kompleksowych remontach lub budowie domu, czy też innego budynku. Można również jednak wynająć samodzielną ekipę dekarską lub dekarsko-ciesielską (jeśli oprócz układania pokrycia dachowego zależy nam również na stawianiu elementów konstrukcyjnych, więźby dachowej). To, z usług jakiej firmy skorzystamy zależy w dużej mierze od zakresu prac do zlecenia. W przypadku większego zlecenia, obejmującego również inne prace budowlane, warto zastanowić się nad wynajęciem jednego wykonawcy, oferującego usługi kompleksowe. Jeśli jednak mamy do zrobienia tylko kilka drobnych prac lub jedno dotyczące tylko konkretnie dachów, samodzielna ekipa dekarska lub dekarsko-ciesielka może być lepszym rozwiązaniem.
Wśród oferty fachowców zajmujących się dachami znajdziemy takie usługi jak: kompleksowa wymiana lub remont dachu, wykonanie i montaż więźby dachowej, wymiana, czy remont rynien, pokrycie dachu papą, wykonanie podbitki dachu, wymiana podsufitki, położenie blachodachówki, demontaż płyt azbestowych, wykonanie wiat lub zadaszeń, montaż okien dachowych, montaż świetlików, docieplenie dachu, adaptacja poddaszy, montaż obróbek blacharskich, a także czyszczenie dachówki.
Dekarzem można zostać na kilka sposobów. Mimo że jest to praca stosunkowo dobrze płatna, a fach – poszukiwany na rynku, chętnych do nauki tego zawodu nie ma aż tak wielu, jak można by było się spodziewać. Wiąże się to prawdopodobnie z tym, że nie jest to zawód łatwy, bywa niebezpieczny, a by zdobyć wymagane uprawnienia, należy się nieco napracować. Młody człowiek po ukończeniu gimnazjum może kontynuować naukę w szkole zawodowej. Wartym uwagi rozwiązaniem jest również rozpoczęcie nauki w cechu dekarskim.
Pracę i naukę pod okiem doświadczonego dekarza najczęściej można pogodzić z edukacją w szkole. Może odbywać się to w ramach praktyk zawodowych; wtedy ocena z pracy będzie znajdowała się również na świadectwie szkolnym. Po ukończeniu edukacji kandydat na dekarza zyskuje wykształcenie zawodowe, jednak kwalifikacje do wykonywania zawodu muszą zostać potwierdzone poprzez zdanie egzaminu, po którym otrzymuje on tytuł czeladnika. Do pracy dekarza może się przygotować również osoba dorosła. W tym celu należy ukończyć specjalistyczny kurs.
W tym zawodzie istotne są kwalifikacje, wytrzymałość fizyczna i co najważniejsze – brak lęku wysokości. Dekarz wykonuje znaczącą część swojej pracy bezpośrednio na dachu budynku, stąd też istotne jest to, by był oswojony z taką sytuacją. Ponadto praca ta wiąże się ze zmaganiem się z różnymi, zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Mimo to praca tego fachowca musi być wykonywana w sposób staranny i dokładny. Pominięcie lub nieodpowiednie wykonanie jednego z etapów kładzenia dachu może skutkować wadliwością całej konstrukcji, która z kolei może się wiązać z dodatkowymi, wysokimi kosztami napraw.
Dekarz powinien więc charakteryzować się cierpliwością, dokładnością i wytrwałością. Najgorsza cecha, jaką może posiadać tego rodzaju fachowiec to porywczość, a także nerwowy charakter. Niecierpliwość może skutkować niedbałością robót lub brakiem poszanowania zasad bezpieczeństwa pracy, co z kolei stwarza zagrożenie dla samego wykonawcy, a także jego współpracowników.
Przy wyborze odpowiedniej oferty powinniśmy się kierować przede wszystkim własnymi potrzebami; tym jak szeroki zakres usług jest nam potrzebny, jaki mamy budżet, a także czego od danej firmy oczekujemy. Pomocne jest również porównanie ofert oraz opinii dotyczących danego wykonawcy. W tym celu warto przeszukać internet; strony www firm budowlanych i dekarskich, a także fora oraz portale umożliwiające dodawanie recenzji i ocenianie wykonanych usług.
Jakie wymagania powinna spełniać dobra firma dekarska? Przede wszystkim fachowcy muszą dysponować odpowiednim sprzętem i materiałami. Dobrze, jeśli współpracują lub mają stały kontakt ze sprawdzonymi dostawcami. To ważne, by firma taka posiadała własny samochód do transportowania nie tylko ekipy, ale również narzędzi i materiałów. Poza tym oczywiście taki wykonawca oraz jego pracownicy musi posiadać stosowne kwalifikacje, uprawnienia oraz doświadczenie w branży.
Dachy możemy podzielić ze względu na ich kształt. Do najprostszych pod względem wykonania należą oczywiście dachy proste. Są one jednak proste jedynie tylko z nazwy, ponieważ zwykle muszą być one przechylone pod kątem od 5 do 20 stopni, by woda deszczowa mogła swobodnie ściekać. Dach jednospadowy z kolei charakteryzuje się tym, że posiada jedną połać i przypomina dach płaski. Kąt jego nachylenia również jest niewielki. Do trudniejszych w wykonaniu należą dachy wielospadowe. Dach dwuspadowy posiada dwie skośne połacie dachu, które mogą tworzyć poddasze. Z kolei dachy czterospadowe tworzą poddasze z większą ilością skosów, ale mniejszą powierzchnią użytkową.
Tu znów wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby i jakiego rodzaju mamy budynek. W domach jednorodzinnych najczęściej stosowana jest blachodachówka. Jest ona stosunkowo niedroga, ale estetyczna. Nie będzie jednak odpowiednia do dachów wielospadowych, o skomplikowanej więźbie. Jeszcze bardziej estetycznym materiałem jest dachówka ceramiczna. Niestety, za nią będziemy musieli zapłacić więcej. Jest ona za to bardzo praktyczna, bo nawet po jej ułożeniu możemy dokonywać zmian. Podobne właściwości, za nieco niższą cenę ma dachówka betonowa. Jej minusem jest mniejszy wybór wzorów i kolorów, jednak w kwestiach praktycznych, jej jakość jest zbliżona.
Innym rodzajem pokrycia jest papa bitumiczna, która sprawdza się na dachach płaskich lub takich z niskim kątem nachylenia. Jej niewątpliwymi zaletami są szczelność, a także niski koszt wykonania. Nie jest to jednak rozwiązanie specjalnie eleganckie. Dużo ładniej zwykle prezentują się gonty – bitumiczne lub drewniane. Do ich największych plusów należy fakt, że możliwe jest stosowanie ich nawet na skomplikowanej więźbie i różnym kącie nachylenia. Niestety są one jednak mało wytrzymałe.