Fundusz inwestycyjny to osoba prawna, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych publicznie lub niepublicznie, w określone w ustawie papiery wartościowe i/lub inne prawa majątkowe. Mówiąc kolokwialnie fundusz inwestycyjny to ogromna ilość gotówki złożona z licznych wpłat dokonywanych przez jego uczestników. Gotówka ta inwestowana jest w aktywa przynoszące uczestnikom funduszu zysk w długim okresie.
W jaki sposób zarabiam?
Pieniądze, za które kupują Państwo jednostki uczestnictwa lub certyfikaty w funduszu inwestycyjnym, lokowane są w założone w strategii funduszu aktywa (akcje, obligacje, nieruchomości lub inne prawa majątkowe). O wybór strategii inwestycji i dobór aktywów dbają wyspecjalizowani w tej dziedzinie Licencjonowani Doradcy Inwestycyjni, którzy zdali egzaminy prze Komisją Nadzoru Finansowego potwierdzające ich wiedzę i kompetencję. Co pewien czas każdy fundusz wycenia posiadany kapitał, dzięki czemu wiedzą Państwo, jak pracują Państwa oszczędności. Wraz ze wzrostem wartości posiadanych aktywów, rośnie wartość funduszu inwestycyjnego a zarazem cena jednostek uczestnictwa lub certyfikatów zakupionych przez Państwa na początku inwestycji.
Co mam do wyboru?
Istnieją trzy podstawowe rodzaje funduszy: otwarte, specjalistyczne otwarte, zamknięte. Państwo najczęściej mają dostęp tylko do funduszy otwartych i zamkniętych (często notowanych na GPW). W przypadku funduszu inwestycyjnego otwartego dostają Państwo jednostki uczestnictwa; natomiast w przypadku funduszu inwestycyjnego zamkniętego - certyfikaty inwestycyjne.
Drugi podział funduszy inwestycyjnych dzieli je ze względu na prowadzoną przez nie politykę inwestycyjną, która określa z góry, w co fundusz zamierza inwestować zgromadzone środki. Wg tego kryterium dzieli się je na: fundusze rynku pieniężnego i gotówkowe, fundusze obligacji, fundusze stabilnego wzrostu, fundusze zrównoważone, fundusze akcyjne, fundusze surowcowe, nieruchomości, fundusze funduszy oraz fundusze hedgingowe. Na świecie występują jeszcze fundusze inwestujące w dzieła sztuki i antyki, oraz wina i winnice.
Dla kogo?
Jak widać, fundusze proponują różne strategie inwestowania – od całkowicie bezpiecznych (zarazem mało zyskownych) po bardzo ryzykowne (uzyskujące wysokie zyski w długim okresie). Każdy musi sam ocenić, jaki poziom ryzyka jest w stanie zaakceptować, oraz jakie zyski go usatysfakcjonują w założonym z góry okresie. Inwestycja przeznaczona dla tych z Państwa, którzy nie mają czasu zajmować się lokowaniem własnych oszczędności. To dobry sposób także dla tych, którzy nie posiadają jeszcze oszczędności a pragną rozpocząć gromadzenie kapitału. Najniższa spotykana cena uczestnictwa to 100zł. miesięcznie.
Mocne i słabe strony.
Do korzyści z inwestycji w fundusze można zaliczyć bezpieczeństwo inwestycji gwarantowane rygorystycznymi regulacjami prawnymi. Ponadto są konkurencyjne względem innych możliwości lokowania pieniędzy, choćby lokat lub depozytów bankowych. Istnieje możliwość zainwestowania nawet niewielkiej kwoty, są umiarkowane opłaty oraz możliwość szybkiego wycofania się z inwestycji z przypadku tych notowanych na GPW. Oszczędność czasu oraz zwolnienie z obowiązku śledzenia i podejmowania samodzielnych decyzji to jednak najważniejszy plus tej formy inwestowania.
Do słabych stron tej formy inwestycji można zaliczyć koszty opłat i prowizji, brak wpływu na politykę inwestycyjną wybranego funduszu, oraz konieczność utrzymywania inwestycji w z góry założonym terminie.
Perspektywy.
Fundusze inwestycyjne z roku na rok biją rekordy popularności. W 2006 r. Polacy mieli do dyspozycji dokładnie 200 różnych funduszy. Dziś jest ich 406 (dane 2008r.). Aby uświadomić sobie, jakie perspektywy rozwoju ma ten produkt inwestycyjny warto wspomnieć, że np. w Luksemburgu zarejestrowanych jest kilkanaście tysięcy funduszy inwestycyjnych z całego świata. Niektóre z nich rozpoczynają już działalność w Polsce.
Kurs Fundusze Inwestycyjne powstał dla tych, którzy preferują oddać własne oszczędności w zarządzanie profesjonalistom na dłuższy okres. Podstawową przeszkodą w rozpoczęciu tego typu inwestycji jest trudność z dokonaniem wyboru określonego funduszu inwestycyjnego idealnego do zrealizowania Państwa potrzeb. Szklenie pozwoli dokonywać skutecznych wyborów funduszy zarówno na początku inwestycji jak i podczas ewentualnych zmian funduszu w trakcie okresu inwestycji.
Część I.
Wprowadzenie przybliża podstawowe mechanizmy rządzące rynkiem finansowym. Poznasz wszystkie instrumenty finansowe, na których opierają się określone fundusze inwestycyjne – m.in. akcje i obligacje. Dowiesz się, czym jest źródło zysku na rynku finansowym, jak również podstawowe pojęcia wykorzystywane na rynku funduszy inwestycyjnych - stopa zwrotu, ryzyko, korelacja, indeks giełdowy czy benchmark. Kolejnym krokiem będzie opis poszczególnych podmiotów związanych z funkcjonowaniem funduszy oraz ich forma prawna. Nauczysz się skutecznej strategii nabywania jednostek uczestnictwa w funduszach. Poznasz także wszystkie rodzaje funduszy na Polskim i światowym rynku, a wszystko po to byś mógł wybrać ten najlepszy dla Ciebie.
Część II.
Tu dowiesz się o wszystkich opłatach pobieranych w związku z inwestowaniem w fundusze, oraz zagadnienia związanych z wyceną ich jednostek. Jednak to nie wszystko. Najważniejsze jest, abyś poznał siebie. Zidentyfikowanie Twojego profilu ryzyka, zamierzeń życiowych i celów przyświecających inwestowaniu w fundusze jest najważniejszą częścią kursu. Poznasz osoby, które zarządzają funduszami inwestycyjnymi, bowiem to od nich zależy przyszłość Twoich oszczędności. Na koniec, szkolenie koncentruje się na kwestii zalet i wad inwestowania w fundusze względem innych sposobów lokaty kapitału. Ukończenie kursu pozwala w sposób profesjonalny podejmować decyzje dotyczące wyboru funduszu idealnie dopasowanego do Twoich potrzeb.
Czas: 10 godzin. Cena: 600 zł.
więcej informacji na www.szkolainwestowania.pl
Zapraszam serdecznie do kontaktu poprzez formularz.
Oddzwonię lub odpiszę niezwłocznie.
Wyślij zapytanie przez formularz
INNE USŁUGI TEGO UŻYTKOWNIKA