Ai, Ki, Do w połączeniu dają słowo, które w wolnym tłumaczeniu z japońskiego oznacza "drogę harmonii ciała i umysłu".
To, co wyróżnia Aikido od innych sztuk walki to fakt, że jego założeniem jest takie skierowanie siły atakującego przeciw niemu, aby obezwładnić go, nie wyrządzając mu przy tym krzywdy.
Będąc ekspertem wielu japońskich sztuk walki twórca Aikido Morihei Ueshiba (1883-1969) opracował system, któremu przyświecała idea szacunku dla każdej istoty. Czerpiąc techniczne inspiracje z technik Daito ryu Aikijutsu (szkoła ju jutsu) i japońskiej szermierki, Morihei Ueshiba stworzył sztukę walki, która stała się alternatywą dla systemów, których celem jest okaleczenie czy zabicie atakującego. Poza skrzywdzeniem napastnika Ueshiba dostrzegł trudną drogę, dzięki której adept może nie tylko obezwładnić napastnika bez robienia mu krzywdy, ale także pomóc mu w jego wewnętrznym rozwoju. Ten cel wymaga regularnej, wieloletniej praktyki i przede wszystkim cierpliwości tak potrzebnej w treningu sztuk walki.
Skuteczność nie jest celem samym w sobie. Celem praktyki jest trening jako element pracy nad sobą. Codzienne studiowanie sztuki, która przez to zmienia i ciało i umysł studenta. Traktując trening Aikido jako proces pracy nad sobą, Ueshiba odrzucił wszelkie formy współzawodnictwa między studentami (zawody, mistrzostwa). Po wojnie, począwszy od lat 50-tych nauczyciele Aikido zaczęli nauczać poza Japonią. Od tego czasu grono ćwiczących wciąż rośnie.
Aikido, dzięki swemu przekazowi etycznemu, stało się popularne w wielu systemach kulturowych niezależnie od wartości niesionych przez religie czy dany system polityczny. Techniki Aikido obejmują między innymi rzuty, dźwignie, unieruchomienia. Aikido unika kierowania siły przeciwko sile i poprzez zastosowanie ruchów po kole pozwala zneutralizować energię atakującego. Zewnętrznie techniki sprawiają wrażenie tańca a od ćwiczących nie wymaga się wyjątkowych predyspozycji fizycznych. Techniki opierają się na naturalnych ruchach możliwych do wykonania przez każdego, niezależnie od wieku, płci czy kondycji.
Zajęcia odbywają się w sali, nazywanej przez adeptów dojo czyli "miejscem drogi". Aikidocy wykorzystują tatami - materace używane do treningu judo.
Upraszczając, zajęcia podzielić można na: ceremoniał rozpoczęcia, ćwiczenia oddechowe, Aikitaiso czyli rozgrzewkę, ćwiczenia padów i elementów technik (zwroty, obroty, ataki) oraz część główna - trening technik Aikido i ceremoniał zakończenia zajęć.
Jako sztuka uniwersalna, możliwa do uprawiania dla każdego, Aikido daje szerokie możliwości interpretacji technik. Zależnie od wieku, płci, kondycji czy warunków fizycznych studenta każda technika może wyglądać zupełnie inaczej Oprócz technik wręcz, zajęcia obejmują ćwiczenia w posługiwaniu się kijem i drewnianą wersją japońskiego miecza - bokken. Trening Aikido, jak każdej japońskiej sztuki walki, wyróżnia silne przywiązanie do ceremoniału i przestrzegania dyscypliny wewnątrz dojo. W Aikido stosowane są dwa kolory pasów. Biały dla stopni uczniowskich - kyu i czarny dla stopni mistrzowskich - dan. Ponadto adepci ze stopniami mistrzowskimi zakładają do ćwiczeń spodnie zwane hakama - wywodzące się z tradycji samurajskich.
Dotychczas w Polsce sztuki walki pociągały głównie rzesze nastolatków. Ta tendencja w ciągu ostatnich kilku lat zmienia się. Formy aktywności ruchowej zaczynają szukać osoby starsze i dojrzalsze. Aikido staje się dla nich metodą tak rozwoju fizycznego, jak i szeroko pojętej pracy nad sobą. Motywacja do rozpoczęcia treningu wydaje się nie mieć zbyt wielkiego znaczenia. Podczas miesięcy czy lat ćwiczenia motywacja nieustannie się zmienia i każdy ćwiczący może odnaleźć dla siebie coś, co go szczególnie pociąga. Od aspektu samoobrony, poprzez rekreację ruchową do głębszego studiowania sztuki walki.
Wrocławska Sekcja Aikido jest częścią Sen Nen Sugi Aikidojo, rodziny wrocławskich dojo Aikido skupionych wokół osoby Daniela Brunnera Sensei (6 dan). Nauczycielem Daniela Brunnera Sensei jest T.K. Chiba Sensei (8 dan) - twórca Birankai International, nauczający w San Diego Aikikai. Sen Nen Sugi Aikidojo jest członkiem Birankai International Continental Europe.
Instruktorzy i członkowie Wrocławskiej Sekcji Aikido biorą regularnie udział w szkoleniach w Polsce i zagranicą utrzymując ścisły kontakt z nauczycielami Birankai International. Prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów zajęcia obejmują: trening technik Aikido, pracę z bronią (jo - prosty kij, bokken - drewniany miecz, tanto - drewniany nóż), zajęcia Iai Batto Ho, podstawy Zazen oraz zajęcia rekreacyjne z elementami Aikido dla dzieci. Członkowie Wrocławskiej Sekcji Aikido biorą regularnie udział w obozach, szkoleniach i stażach Aikido w Polsce i zagranicą.