O szkole
Krakowska szkoła wspinaczkowa założona i prowadzona przez instruktora Polskiego Związku Alpinizmu Monikę Niedbalską działa od 1996 roku. Instruktorzy szkolący w Adur.
Monika Niedbalska- licencjonowany instruktor taternictwa Polskiego Związku Alpinizmu, jak również instruktor wspinaczki sportowej i wysokogórskiej AWF zajmuje się profesjonalnie szkoleniem od 1993 roku. Doświadczenie jako instruktor zdobywała pracując w Szkole Alpinizmu Bogdana Krauzego i w Centralnym Ośrodku Szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu w Betlejemce. Prowadzi Szkołę Wspinania Adur od 1996 roku. Jest również instruktorem w krakowskim klubie sportowym Korona w sekcji wspinaczkowej. Monika jest czołową polską taterniczką i alpinistką. Wspinanie i góry to największa pasja Moniki, szczególnie trudne klasyczne wspinanie na dużych ścianach w górach. Ma na swoim koncie wspinaczki w Tatrach, Alpach, Dolomitach, Yosemite, Andach, Patagonii i Himalajach Garhwalu, w tym dużo przejść w zespołach damskich. Dużo wspina się też w skałach w różnych rejonach świata, dokonując sportowych przejść trudnych dróg. W latach 90-tych była przez kilka lat jedną z czołowych zawodniczek, startujących w polskich zawodach wspinaczkowych.
Paweł Kopta instruktor wspinaczki sportowej AWF z licencją MENiS. W Adur prowadzi kursy wspinaczki skałkowej, zajęcia ze wspinaczki rekreacyjnej. Jako instruktor pracuje również w krakowskim Klubie Wysokogórskim. Paweł jest zafascynowany wspinaniem i należy do czołówki polskich wspinaczy górskich i skałkowych. Dokonuje przejść najtrudniejszych dróg latem w Tatrach (np. 1 powtórzenie Metalici na Mnichu IX+), pierwszych klasycznych polskich przejść w Dolomitach ( np.Direta Szwajcarska na Cima Grande), w skałkach prowadzi drogi do VI.6+. Lubi trudną wspinaczkę klasyczną latem, ale również ekstremalne zimowe wspinanie w Tatrach (np.drogi na Kazalnicy), jest współautorem kilku dróg zimowych w Morskim Oku (np.Siwy Dym na Kotle Kazalnicy). Jest ratownikiem w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
Ze Szkołą Adur współpracują również tak świetni wspinacze i instruktorzy jak Marcin Michałek i Tomek Rengwelski
KURSY SKAŁKOWE I WSPINACZKA REKREACYJNA
W REJONACH EUROPEJSKICH- HISZPANIA, WŁOCHY
W sezonie wiosennym, jesiennym i zimowym organizujemy 10 dniowe wyjazdy do Hiszpanii (El Chorro), Francji (Calanques, Chateauvert), Włoch (Sperlonga, Arco), Chorwacji (Paklenica) gdzie ciepły klimat pozwala na wspinaczkę skalną przez cały rok w cieple i słońcu. W czasie takiego wyjazdu można zaliczyć kurs wspinaczkowy, uczyć się wspinaczki rekreacyjnie, można też przyłączyć się do obozu, będąc po kursie. Wyjazdy te są niezwykle atrakcyjne, ponieważ odbywają się w jednych z najpiękniejszych miejsc w Europie, w skałkach, które swoimi walorami wspinaczkowymi i widokowymi przewyższają nasze rodzime. Jest to okazja do spędzenia czasu i wspinania się w klimacie śródziemnomorskim za nieduże pieniądze.
WŁOCHY - SPERLONGA
Sperlonga to rozległy skalny rejon wspinaczkowy w prowincji włoskiej Latina (między Rzymem a Neapolem), położony nad Morzem Śródziemnym (m.Tyrreńskie), w okolicy miasteczek Sperlonga i Gaeta.
na zdjęciu: kurs skałkowy w Sperlondze
na zdjęciu: nadmorski klif w Gaecie
na zdjęciu: widok na malowniczą Gaetę
WŁOCHY- ARCO
Arco to ogromny rejon wspinaczkowy (około 50 sektorów skalnych) położony na południe od masywu Dolomitów w okolicy jeziora Garda.
rejon San Siro z widokiem na ośnieżone Dolomity
panorama Arco
camping w Arco u podnóża ściany Colodri
HISZPANIA - EL CHORRO
El Chorro jest to najpiękniejszy rejon Andaluzji, jesienna i zimowa mekka wspinaczy z całej Europy. Położone jest w górskim wapiennym masywie Ardales, niedaleko Malagi. Nie są to typowe skałki, krajobraz jest górski z niezwykle malowniczymi kanionami, niektóre ściany sięgają do ponad 200m.
na zdjęciu: widok z miasteczka na masyw Frontales
na zdjęciu: kanion w El Chorro
na zdjęciu: na kursie skałkowym w El Chorro
CHORWACJA - PAKLENICA
Park Narodowy Paklenica w Chorwacji to niezwykłe miejsce, bardzo atrakcyjne zarówno dla wspinaczy jak i turystów z całego świata. Malowniczy kanion z wapiennymi, urwistymi ścianami położony zaledwie kilka kilometrów od skalistego wybrzeża adriatyckiego oferuje bardzo różnorodne wspinanie.
Wytrawni alpiniści mogą się wspinać na 200, 300-metrowych trudnych urwiskach (takich jak słynna Anica Kuk), początkujący wspinacze skałkowi mają duży wybór dróg łatwych i krótkich, ale również długich kilkuwyciągowych.
Bazą stacjonarną jest małe miasteczko Starigard u podnóża kanionu, z licznymi pensjonatami i campingami, położonymi nad samym morzem.
W czasie pobytu w Paklenicy oprócz wspinania można kąpać się w morzu, opalać oraz uprawiać turystykę w kanionie.
na zdjęciu: kanion ze ścianami wspinaczkowymi
na zdjęciu: wejście do Narodowego Parku Paklenica