Szanowni Państwo,
mam przyjemność przedstawić Państwa firmie ofertę wyceny wartości zobowiązań pracodawcy z tytułu świadczeń pracowniczych wynikających z przepisów
Kodeksu Pracy
Zgodnie z wymogami znowelizowanej
Ustawy o Rachunkowościaktuariusza(osoby upoważnionej do obliczania rezerw na podstawie decyzji Ministerstwa Finansów).
Z powodu złożoności procesu obliczania powyżej opisanych rezerw, który wiąże się między innymi z koniecznością oparcia wyliczeń na danych statystycznych dotyczących umieralności ludności, inflacji, stóp zysku z inwestycji itp. proponuję Państwu oddać wyliczenia w ręce specjalizującego się w tym zakresie aktuariusza. Wykwalifikowany specjalista wykona dla Państwa szczegółowy raport rezerw pracowniczych zgodnie z zasadami stosowanymi w naukach statystycznych i prognozowa
niu demograficznym oraz z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR 19).
W załączniku przedstawiam szczegółowe warunki oferty. W przypadku dodatkowych pytań dotyczących oferty bardzo proszę o kontakt.
Z poważaniem
Michał Stańczuk
Aktuariusz
I.
Dlaczego pracodawca jest zmuszony do szacowania rezerw na świadczenia pracownicze ? - uwarunkowania prawne
§ 1) pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty inwalidzkiej lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna.
. W związku z tym, zamknięcie bilansu stawia obecnie przed działami kadrowo-płacowymi i księgowymi dodatkowy trudny obowiązek szacowania rezerw na świadczenia pracownicze.
świadczenia w postaci nagrody po osiągnięciu określonego stażu pracy.
II. Doradztwo aktuarialne –pomoc dla pracodawców przy szacowaniu rezerw
Wyliczenie wartości obecnej odprawy rentowej polega na wyznaczeniu aktuarialnej wartości obecnej wypłat na dzień kalkulacji.
Świadczenia, które mają być wypłacone w przyszłości są dyskontowane stopą procentową oraz współczynnikami prawdopodobieństwa wypłacenia świadczenia.
eń badania. W analizie uwzględnione są wszystkie świadczenia, które w przyszłości mogą być wypłacone pracownikom.
2. Jakich danych musi dostarczyć Klient, aby dokonana została wycena rezerw?
Moja usługa jest opracowana w ten sposób, aby udział Klienta w procesie obliczania rezerw ograniczał się do minimum poprzez dostarczenie jedynie niezbędnych danych do obliczeń. Aby dokonać szacowań rezerw na rzecz pracowników proszę Klientów o następujące dane osobowo-płacowe
W przypadku, jeżeli wewnętrzne regulacje w firmie będą odbiegać od standardów zastrzegam sobie możliwość poproszenia o dodatkowe informacje.
(niekoniecznie wszystkie):
3. Warunki świadczenia usługi
Termin realizacji usługi uzależniony jest od liczby pracowników objętych szacowaniem z tytułu odpraw rentowych, emerytalnych lub nagród jubileuszowych. Raport zostanie przygotowany w terminie uzgodnionym z Klientem.
Koszt usługi jest ściśle związany z liczbą zatrudnionych pracowników i kształtuje się już od 900 zł brutto.
Zachęcam do korzystania z moich usług!
, która weszła w życie 1 stycznia 2002 roku pracodawca jest zobligowany do tworzenia rezerw na świadczenia emerytalne i inne o podobnym charakterze. Zapis ten jest ponadto zgodny z treścią Międzynarodowych Standardów Rachunkowości nr 19, które zalecają, aby zwrócić się o wyliczenie rezerw lub ich zaopiniowanie do wykwalifikowanego (art. 921 § 1) w zakresie: