Ortopedia zajmuje się całością zagadnień związanych z rozpoznawaniem oraz leczeniem nieprawidłowości w działaniu i budowie narządu ruchu, będących wynikiem wad wrodzonych lub nabytych, urazów czy chorób. Choroby narządu ruchu są najczęstszymi przyczynami przewlekłego bólu i ograniczenia sprawności fizycznej.
Wszystkie elementy narządu ruchu są w stanie dynamicznej równowagi. Występujące zmiany w ich kształcie, budowie i funkcji są odpowiedzią na zmienne obciążenia mechaniczne. Układ ruchu jest narażony na liczne mikrourazy właśnie z powodu pozostawania w ciągłym ruchu i braku możliwości eliminacji obciążeń.
Częste skargi pacjentów na bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, bądź bóle w okolicy kręgów szyjnych są wynikiem siedzącego, wielogodzinnego trybu pracy przed komputerem, gdzie pozycja ciała i obciążenie ww. partii przyczynia się do powstawania zwyrodnień.
Narażenie na zmiany temperatur bądź silny wiatr, może zaowocować zapaleniami w różnych częściach narządu ruchu.
Ciężka praca fizyczna, ze zbyt dużym i częstym obciążaniem tych samych partii kręgosłupa, przyczynia się również do zwyrodnień i dolegliwości bólowych, a z czasem do ograniczania czynności narządu ruchu.
W końcu, niedbałość o sprawność fizyczną, nie uprawianie sportów, czy nawet spacerów - to wszystko naraża nasz narząd ruchu na trwałe uszkodzenia i ograniczenie ich sprawności, szczególnie przy siedzącym trybie pracy.
Bardzo często do poradni ortopedycznej trafiają osoby z urazami - złamaniami, pęknięciami. Takich dolegliwości nie sposób wyleczyć bez ingerencji lekarza specjalisty. Jednak ważne jest uświadomienie sobie, że nie tylko złamanie jest argumentem do konsultacji lekarza ortopedy!
Nie leczone stany zapalne stawów mogą przeradzać się w przewlekły stan zapalny i znacznie obniżać komfort życia. Choroby stawów mogą być przyczyną dolegliwości, bardzo bolesnych i trudnych w leczeniu. Brak odpowiedniej profilaktyki z zakresu dbania o narząd ruchu, może przyczynić się do trwałych zwyrodnień, które ograniczają możliwość wykonywania różnych czynności.
Częste bóle poszczególnych odcinków kręgosłupa, bóle barku, innych stawów, niepełna sprawność kończyn, drętwienie rąk czy nóg, czy nawet ból głowy - są sygnałem do skonsultowania się z lekarzem ortopedą.
Lekarze ortopedzi są w stałej współpracy z rehabilitantami: fizjoterapeutami, masażystami, osobami przeprowadzającymi terapię indywidualną.
Trudno mówić o unikaniu urazów, gdyż żaden uraz nie dzieje się na własne życzenie. Dbanie o kondycję fizyczną, pilnowanie odpowiedniej pozycji ciała w pracy, starania w zachowaniu równomiernego obciążania kręgosłupa - to wszystko zaprocentuje w jak najdłuższym, bezproblemowym funkcjonowaniu narządu ruchu.
W ramach poradni ortopedycznej diagnostyka obejmuje:
- badania laboratoryjne,
- badania radiologiczne,
- USG stawów.
Lekarze ortopedzi kierują pacjentów na indywidualnie dobrane zabiegi terapeutyczne, realizowane przez poradnię rehabilitacyjną. Poszczególne zabiegi rehabilitacyjne mają na celu redukcję bólu, poprawienie ukrwienia różnych partii ciała, pobudzenie mięśni do pracy, eliminację schorzenia przy odpowiednio wcześnie postawionej diagnozie.
W skład zabiegów rehabilitacyjnych wchodzą:
- masaże całego kręgosłupa bądź masaże częściowe,
- naświetlenia za pomocą lamp (światło Bioptron),
- zabiegi z zakresu terapii indywidualnej,
- zabiegi laserowe,
- zabiegi przy wykorzystaniu prądów diadynamicznych bądź interferencyjnych,
- ćwiczenia indywidualne przy wykorzystaniu sprzętu Terapii Master,
- zabiegi przy wykorzystaniu pola magnetycznego (Magnetronic),
- zabiegi przy wykorzystaniu ultradźwięków,
- zabiegi z zakresu krioterapii.