Pediatria, to nauka o dziecku, zajmująca się zarówno przebiegiem okresu wzrostu
i dojrzewania dziecka, jak i różnymi zagadnieniami dotyczącymi ochrony zdrowia, wczesnego rozpoznawania różnych chorób oraz zapobiegania tym chorobom.
Pediatria zajmuje się opieką nad dzieckiem od urodzenia do wieku dojrzewania, dzieląc te okresy życia na:
- noworodkowy (od urodzenia do końca 1 miesiąca życia)
- niemowlęcy (od 1 miesiąca życia do końca 1 roku życia)
- wczesnego dzieciństwa (od 1 roku życia do ukończenia 5 lat życia)
- późnego dzieciństwa (od 6 do 12 roku życia)
- wieku dojrzewania/dorastania (od 13 do 17 rok życia).
W zależności od wieku dziecka, spotykamy się z różnymi chorobami i zagrożeniami.
W okresie niemowlęcym najczęstszymi problemami zdrowotnymi są zakażenia górnych dróg oddechowych. Przy nieprzestrzeganiu zasad prawidłowego odżywiania u dziecka może wystąpić niedokrwistość, głównie z niedoboru żelaza, oraz alergia, wynikająca z nietolerancji mleka krowiego.
W okresie przedszkolnym problemem są głownie zakażenia górnych dróg oddechowych i zapalenia ucha środkowego, niekiedy z powodu nieprzestrzegania higieny pojawiają się biegunki u dzieci. Niezależnie od tego bardzo istotnym problemem, na który należy zwrócić szczególnie uwage, są różnorodne urazy, które mogą nawet zagrażać życiu dziecka.
W okresie szkolnym, oprócz chorób zakaźnych, które na szczęście są coraz rzadsze na skutek prowadzenia szczepień ochronnych, nadal mamy do czynienia z chorobami alergicznymi, zakażeniami górnych dróg oddechowych oraz wielonarządowymi często urazami. W okresie szkolnym pojawiają się również psychologiczne problemy okresu dojrzewania dzieci, wynikające najczęściej z przestrojenia hormonalnego, a niekiedy zaburzeń hormonalnych. Należy również pamiętać, że okres szkolny to ogromne zagrożenie uzależnieniem się dziecka od leków i narkotyków, oraz innych substancji odurzających. Zmiana zachowania dziecka, nadmierna pobudliwość lub senność, zawsze powinna być alarmującym objawem, który wymaga konsultacji z lekarzem pediatrą lub psychologiem.
Gorączka powyżej 38,5 stopnia, zaburzenia świadomości, kaszel, wymioty, biegunka - są to ostre objawy, które zawsze wymagają konsultacji z lekarzem pediatrą. Przewlekłe problemy z przyjmowaniem pokarmów, jak również prawidłowe jedzenie z jednoczesnym chudnięciem dziecka, powinno również zaniepokoić rodziców i doprowadzić do konsultacji z lekarzem pediatrą.
Lekarze pediatrzy, to często jednocześnie tzw. lekarze rodzinni. Nie jest to przypadek, ponieważ pediatria, dbając o prawidłowy rozwój dziecka, ma na uwadze powiązania wzajemne między różnymi aspektami opieki zdrowotnej nad dzieckiem, w tym również aspekt ekonomiczny i socjologiczny. Rozpoznanie choroby odbywa się najpierw na podstawie szerokiego wywiadu rodzinnego, a dopiero później lekarz bardzo dokładnie bada młodego pacjenta.
Pediatrzy często współpracują z działem rehabilitacji, również z psychologami. Dantex-Med, dbając o prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, usunięcie ewentualnych wad postawy bądź zapobieżenie im, zapewnia swoim małoletnim podopiecznym pełną rehabilitację dziecięcą, na podstawie programów ćwiczeń opracowywanych przez fizjoterapeutę, rehabilitanta i lekarza pediatrę.
Dbając o rozwój psychicznych dziecka, prawidłowy przebieg dojrzewania psychicznego, zapewniamy konsultacje z psychologiem. Taka konsultacja pomoże znaleźć odpowiednie metody wychowawcze, wskazać rozwiązania problemów, ale - co równie istotne - zidentyfikować i określić potrzeby dziecka i pomóc rozwijać jego talenty.
Z racji coraz częściej pojawiających się alergii u dzieci już w bardzo wczesnym okresie życia dziecka, pediatrzy często współpracują także z alergologami i laryngologami.
Konsultacje u lekarza pediatry powinny odbywać się zgodnie ze wskazanym przez niego harmonogramem wizyt, łączącym zarówno profilaktyczne kontrole stanu zdrowia i tzw. okresowe bilanse rozwoju dziecka, oceniające prawidłowy rozwój psychomotoryczny małego podopiecznego. Również, nie tylko rodzice, ale pediatrzy powinni pamiętać o przestrzeganiu programu szczepień ochronnych i w określonych terminach wzywać dzieci na szczepienia.
W ramach poradni pediatrycznej, Dantex-Med zapewnia:
- pełen dostęp do diagnostyki analitycznej, biochemicznej, hematologicznej, immunologicznej, bakteriologicznej;
- punkt szczepień ochronnych;
- badania alergiczne: testy naskórkowe, punktowe;
- badania czynnościowe układu oddechowego;
- badanie EKG;
- badania obrazowe, takie jak USG i badania radiologiczne.
Personel zatrudniony w placówkach DANTEX-MED to zespół specjalistów z dziedziny medycyny, zarządzania prywatnymi systemami opieki medycznej i obsługi klienta.
Wszyscy zatrudnieni lekarze posiadają przynajmniej 2 stopień specjalizacji w swojej dziedzinie. Konsultantami wielu poradni są najlepsi eksperci z tytułem profesorskim. Większość specjalistów wywodzi się ze szpitali Akademii Medycznej, co jest gwarancją najwyższych kwalifikacji zawodowych i dostępu do najnowszych osiągnięć medycyny. |
||
Rekrutacja personelu medycznego oparta jest na stosowaniu norm polityki jakości i wewnętrznych procedurach, gwarantujących współpracę wyłącznie z najlepszymi specjalistami. | ||
Troska o zapewnienie najwyższych kompetencji personelu zapewnia pracownikom nieustanny dostęp do wewnętrznych i zewnętrznych cykli szkoleniowych. |