Bali to najpiękniejsza wyspa i najbardziej fascynujący zakątek całego świata!!! To wyspa obdarzona przez Bogów wszystkim co najpiękniejsze i najszlachetniejsze. To wyspa wspaniałego rajskiego klimatu i wszystkich możliwych typów krajobrazu: są tam wulkany i wysokie góry, płaskowyże i sielskie rejony rolnicze, pierwotna dżungla i lasy śródziemnomorskie, wspaniałe klifowe wybrzeża jak i rajskie plaże zarówno białe jak i czarne, turkusowe laguny i zatoki, wspaniała rafa koralowa. Wszystko to jest jednak niczym w porównaniu do fascynującej kultury, architektury i ludzi zamieszkujących tę wyspę. Jest to wyspa dramatycznie odmienna od wszystkich innych. Tak unikalnej, wyrazistej i przede wszystkim innej kultury nie ma nigdzie indziej na świecie. Kto raz zobaczy balijskie świątynie, architekturę, tańce, rzeźby, stroje, obyczaje już nigdy nie pomyli ich z niczym innym. Balijska kultura jest unikalna i wyrazista. Bali to wyspa artystów: rzeźbiarzy, snycerzy, jubilerów, malarzy. Każdy, nawet prosty Balijczyk ma niesamowite poczucie smaku i artyzmu. Bali to najbardziej uduchowiona i mistyczna kraina na świecie. To wyspa fascynującej religii - fuzji hinduizmu i animizmu (przypominającego wierzenia starożytnych Greków). Bali to najbardziej religijne i uduchowione miejsce na świecie. Tysiące ulicznych i świątynnych ceremonii nadaje wyspie tego charakterystycznego unikalnego charakteru. Gastronomia Bali jest podobnie jak reszta tej rajskiej wyspy unikalna, wysublimowana i wyrazista. Bali ma wszystkie znane w tropikach przyprawy a kreatywność i artyzm Balijczyków powoduje, że z tych samych składników co inni potrafią wyczarować nowe smaki i udekorować dania jak nikt inny.
Szef kuchnii: I Made Runatha, Vice-szef kuchnii: Pantja Tabinna
Podróżuję po świecie już od 30 lat. Zwiedziłem pięć kontynentów ale tak fascynującego i pięknego miejsca jak Bali nie spotkałem nigdzie. Postanowiłem „przenieść kawałek Bali” do Warszawy. Tak narodził się pomysł stworzenia nowej restauracji w Warszawie – restauracji podobnie jak wyspa jedynej i niepowtarzalnej. Całe wyposażenie: meble, sztućce, ceramika, podłogi, wszelkie dekoracje: rzeźby, płaskorzeźby, panele sprowadzone zostały z Bali, Jawy i Burmy. Batiki przyozdobiły bar i okna. Oświetlenie sączy się z kokosowych lamp i żyrandoli. Wszystko po to aby umożliwić państwu spędzenie czasu w prawdziwie tropikalnym i egzotycznym otoczeniu. O rozkosze podniebienia zadbają jedyni Balijscy kucharze w Europie.
Zapraszam na fascynujące spotkanie z Orientem
Witold Gawlikowski
Z córkami: Anną i Martą
Kuchnia Indonezyjska
Indonezja to olbrzymi liczący ponad 220 milionów ludzi kraj leżący pomiędzy Australią a Indochinami.
Jest to największy na świecie archipelag liczący ponad 13 tys wysp spośród, których największe i najbardziej znane to: Jawa, Sumatra, Borneo, Celebes (Sulawesi), Bali, Papua (Irian Jaya), Moluki, Timor.
Ze względu na swoje rozmiary (4 tys. km ze wschodu na zachód) i izolację wysp nie ma jednej uniwersalnej gastronomii indonezyjskiej. Ta klasyczna pochodzi z głównej wyspy Indonezji: Jawy. Kuchnia Boreneo jest pokrewna z malezyjską i tajską. Ze względów kulturowych kuchnia baliska to mieszanka wpływów indyjskich i kolonialnych. Egzotyczne kuchnie z wysp Moluków i Papui zdominowane są przez silne smaki aromatycznych przypraw z gałką muszkatołową w roli głównej.
Kuchnia indonezyjska przesycona jest bogatym aromatem przypraw: trawy cytrynowej, galangalu, kolendry, imbiru, kuminu, chili (ponad 200 rodzajów), cukru palmowego, oraz co nadaje jej wyjątkową odrębność: mnóstwa rodzajów orzeszków dodawanych do wielu potraw i głównego składnika większości dań: mleczka kokosowego.
W naszej restauracji oferujemy Państwu do spróbowania zarówno klasyczne dania z Jawy (Ayam Opor, Soto Ayam, Satay, Rendang) jak i bardziej zdecydowane w smakach dania z Borneo i Moluków czy wysublimowane dania z Bali.
Klasyczne dania indonezyjskie znane na całym archipelagu to:
C U R R Y (indonezyjskie: K A R I)
Cała kuchnia indonezyjska przesycona jest bogactwem smaków i aromatów. Jest ona dość pikantna dzięki papryczkom chili i innym przyprawom (jednakże zdecydowanie mniej pikantna niż kuchnia tajska czy płd indyjska). Podobnie jak w Tajlandii, i Malezji wiele dań ma w swojej nazwie „curry” (indonezyjskie: KARI).
PŁD-WSCH AZJATYCKIE "CURRY" NIE MA JEDNAK NIC (OPRÓCZ NAZWY) WSPÓLNEGO ZE ZNANYM U NAS PROSZKIEM "CURRY" POCHODZĄCYM Z INDII.
Indonezyjskie „curry” (czerwone, zielone lub żółte) to pasta produkowana w moździerzach z kilkunastu składników (trawa cytrynowa, galangal, corriander, chili, szalotki, czosnek, pasta krewetkowa, tumeric, etc.) Pasta „curry” służy do marynowania mięs i warzyw duszonych następnie w mleczku kokosowym lub używana jest jako dodatek do dań smażonych na woku.
Żółte curry – jest najłagodniejsze! Na jego bazie przyrządza się najczęściej dania „seafood”, kurczaki i warzywa.
Czerwone curry – jest bogatsze w aromaty i pikantniejsze.
Zielone curry – zazwyczaj jest najostrzejsze, ale dzięki dużemu dodatkowi śmietanki kokosowej i cukru palmowego uzyskujemy zdecydowany smak, który jest akceptowalny dla „przeciętnego Europejczyka”.
Indonezyjskie „kari” są zdecydowanie mniej pikantne od indyjskich a jednocześnie bardziej urozmaicone.
Pasty „curry” są przygotowywane u nas w restauracji ze świeżych składników. Pasty przygotowywane specjalnie do danego dania noszą nazwę pasty „bumbu”. W takich pastach przygotowujemy dania: Rendang, Empal Daging, Bali Cumi i wiele innych.
Dla Państwa komfortu proponujemy zamawiać dania „curry” posługując się następującą symboliką:
to oznacza, że danie zostanie przygotowane zgodnie z oryginalną recepturą
to oznacza, że ilość użytej pasty „curry” zostanie zredukowana ale danie nadal pozostanie aromatyczne.
to oznacza, że ilość użytej pasty „curry” zostanie zredukowana do minimum, tak, aby zaznaczyć jedynie nutę smakową i zapachową dania.
Smacznego / Salamat makan