Ze względu na intensywną eksploatację kanały sanitarne powinny być pod stałym nadzorem konserwacyjnym. By utrzymać drożność, czystość i porządek rur kanalizacyjnych w instalacjach wewnętrznych stosuje się różne metody. Tą najbardziej standardową jest mechaniczne udrażnianie. Aby praca była możliwa w warunkach zimowych, czyli w temperaturach poniżej zera, często stosuje się specjalne maszyny.
Pierwszą metodą stosowaną przez profesjonalnych hydraulików jest metoda mechaniczna. Stosuje się ją w kanałach o niewielkiej objętości przy użyciu małego sprzętu. Metoda ta jest skuteczna, gdy następuje przyrost korzeni w kanale, a także w wypadku zalegania tłuszczu, co najczęściej jest spowodowane zbyt intensywnym stosowaniem detergentów.
Kolejną metodą często stosowaną w przypadku przygotowywania kanałów do inspekcji bądź naprawy jest metoda ciśnieniowa. Jest ona podobna do metody mechanicznej z tą różnicą, że maszyna wycinająca korzenie równocześnie podaje wodę pod dużym ciśnieniem wytwarzanym przez pompę. Taki zabieg sprawia, że poluzowane zatory zostają wypłukiwane i udrażnianie rur kanalizacyjnych jest dużo efektywniejsze.
Do udrażniania pionów kuchennych i łazienkowych często stosuje się metodę bakteriologiczną. Polega ona na podaniu do danego pionu specjalnego szczepu bakterii, który powoduje rozłożenie osadu znajdującego się w instalacji wodno-kanalizacyjnej. Po wyznaczonym czasie stosuje się sprężyny, które swoim ruchem wirowym odrywają rozłożony przez bakterie osad. Metoda ta wymaga zdecydowanie więcej czasu od standardowych działań sprężynami, jest jednak dużo skuteczniejsza.
Jeśli wyżej wymienione metody są nam obce i brakuje nam specjalistycznego sprzętu, możemy samemu spróbować udrożnić rury.
Zabierając się do udrażniania zatoru należy na wstępie przemyśleć, co mogło być jego przyczyną. Często są to jakieś przedmioty bądź gęste substancje blokujące przepływ wody. Nierzadko zdarza się, że blokadę powodują przedmioty, które powinny wylądować w śmietniku, a my przez lenistwo wyrzucamy je do sedesu. Mogą to być pety po papierosach, opatrunki, patyczki do uszu i tym podobne.
W udrażnianiu rur funkcjonuje kilka powszechnych metod:
Zadzwoń! Wyślij e-mail