O nas
OLCHA - Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień w Warszawie
Ośrodek OLCHA powstał w kwietniu 1996 roku z inicjatywy dwóch osób uzależnionych, a od wielu lat wolnych od alkoholu i narkotyków.
Chcieliśmy pomagać innym ludziom w walce z nałogami w sposób profesjonalny i skuteczny; przy pomocy całej dostępnej wiedzy, jak również i własnych doświadczeń. Chcieliśmy pomagać ludziom, którzy chcą zerwać z piciem czy braniem - z całym szacunkiem dla nich i ich wysiłku.
Po roku w zespole terapeutycznym były już 4 osoby. Dzisiaj jest nas trzy razy tyle...
W Ośrodku pracują terapeuci uzależnień, psycholodzy, psychiatra.
Prawie wszyscy pracujący w Ośrodku są uzbrojeni we własne doświadczenia wyniesione z wieloletniej walki z chorobą potężną i podstępną, jaką jest uzależnienie lub współuzależnienie. Dzięki temu lepiej rozumiemy to, co dzieje się w psychice osoby uzależnionej i łatwiej nam rozmawiać z ludźmi, którzy nie wierzą, że można pokonać tę chorobę. Pomagamy również rodzinom osób uzależnionych zrozumieć problem uzależnienia i uczymy konsekwentnego postępowania z osobami uzależnionymi tak, by podjęły leczenie.
Po dziesięciu latach działalności Ośrodka okazało się, że prawie wszyscy, którzy przeszli całą naszą terapię nie wrócili do nałogu.
Prowadzimy terapię indywidualną, grupową, terapię rodzin i DDA, udzielamy porad i konsultacji. Współpracują z nami lekarze, którzy zajmują się detoksykacją. Prowadzimy terapię w formie ambulatoryjnej w Warszawie, Al. Jerozolimskie 99 i stacjonarnej (z zakwaterowaniem) w naszym oddziale w Wesołej na obrzeżu Warszawy.
Gwarantujemy całkowitą dyskrecję i anonimowość.
Uzależnienie od alkoholu
Zespół uzależnienia od alkoholu (alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, nałóg alkoholowy) to ciężka, przewlekła i postępująca choroba polegająca na fizycznym i psychicznym uzależnieniu od alkoholu. Jest to choroba, która dotyka nie tylko pijącą osobę, ale całą rodzinę uwikłaną w codzienną frustrację, tłumienie emocji, rozczarowania, kłamstwa, stresy, lęki, obawy i dramaty.
Jest to z całą pewnością choroba którą można zatrzymać w każdej fazie, którą można i trzeba leczyć.
Naszym celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy o chorobie alkoholowej i ewentualnych problemach, które można napotkać na drodze wychodzenia z uzależnienia. Uczymy co robić by nie pić i jak zapobiegać ewentualnym nawrotom picia. Pomagamy również najbliższym alkoholika zrozumieć ich problemy wynikające z alkoholizmu; uczymy jak pomagać komuś bliskiemu w zaprzestaniu picia.
Jeżeli chcesz przestać pić lub cierpisz zrezygnowany i osamotniony z powodu czyjegoś picia zadzwoń - oferujemy Ci wszechstronną profesjonalną pomoc: leczenie choroby alkoholowej, porady, terapię indywidualną i grupową, terapię rodzinną.
Test Cage
- Czy kiedykolwiek czułeś, że powinieneś przerwać picie?
- Czy ludzie sprawiali ci przykrość przez krytykowanie twojego picia?
- Czy czułeś się kiedykolwiek źle lub winny z powodu twojego picia?
- Czy kiedykolwiek po przebudzeniu twoją pierwszą myślą była myśl o wypiciu alkoholu, aby uspokoić nerwy albo przerwać objawy przepicia?
Jeśli odpowiedziałeś "tak" na jedno z pytań świadczy to o tym, że istnieje u ciebie podejrzenie problemów alkoholowych.
Jeśli odpowiedziałeś "tak" na dwa lub więcej pytań, jest wielce prawdopodobne, że masz poważne problemy alkoholowe.
Źródło: Mayfield D.G., McLeod G., Haall P.: Am. J. Psychiatry 1974, 131, 1121-1123) za (Habrat 1996 s. 69)
Oddział stacjonarny
Oddział stacjonarny położony jest na obrzeżu Warszawy w Wesołej, blisko Sulejówka w jednopiętrowym budynku w pobliżu lasu.
Oferujemy pokoje jedno i dwuosobowe, domową atmosferę, domową kuchnię oraz intensywny, 28 dniowy program terapii z możliwością przedłużenia o 7 dni.
Terapia w oddziale stacjonarnym jest przeznaczona głównie dla osób mających problem z utrzymaniem abstynencji, służy wzmocnieniu motywacji do niepicia oraz poprawie emocjonalnego funkcjonowania i uczeniu się umiejętności potrzebnych by nie pić i radzić sobie ze wszystkimi sprawami, czy problemami, które mogą prowokować do picia i zagrażają trzeźwości.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z kierownikiem Ośrodka,
p. Jarosławem Kalinowskim tel. 0501-155-144 lub 022 621-62-61.
Filozofia ośrodka
- Uważamy, że że podstawą leczenia jest psychoterapeutyczne oddziaływanie w celu zdobycia rzetelnej wiedzy o uzależnieniu oraz o sposobach radzenia sobie z nawrotami choroby.
- Uznajemy całkowitą abstynencję od alkoholu, narkotyków i innych środków, czy sposobów zmieniających świadomość jako jedyną drogę leczenia.
- Traktujemy uzależnienie jako chorobę niezawinioną, postępującą, nieuleczalną i śmiertelną.
- Dążymy do umożliwienia pacjentowi identyfikacji z objawami choroby i przełamania mechanizmów obronnych.
- Uczymy postępowania w sytuacjach zagrażających abstynencji i zapobiegania powstawaniu takich sytuacji.
- Staramy się o sprowokowanie pacjenta do uznania potrzeby zmian niektórych rzeczy w jego życiu.
- Kładziemy duży nacisk na wypracowanie alternatywnych do picia alkoholu i zażywania narkotyków, itd. sposobów spędzania wolnego czasu.
- Jako najskuteczniejszą formę terapii uznajemy zajęcia grupowe, prowadzone przez trzeźwych alkoholików i narkomanów o profesjonalnym przygotowaniu, korzystając również z pomocy psychologów i psychiatrów.
- Staramy się o włączenie osób najbliższych w proces edukacji i leczenia.
- Jako cel stawiamy utrzymanie dożywotniej abstynencji od alkoholu, narkotyków i innych środków, czy sposobów zmieniających świadomość.
- Korzystamy w naszym programie z filozofii Wspólnoty Anonimowych Alkoholików, Anonimowych Narkomanów, Anonimowych Hazardzistów oraz z ich programu Dwunastu Kroków.
- Uważamy, że uzupełnieniem naszej terapii są spotkania Anonimowych Alkoholików, Anonimowych Narkomanów oraz Anonimowych Hazardzistów i zachęcamy naszych pacjentów, by włączyli się w ten ruch.
Zapraszam serdecznie do kontaktu poprzez formularz.
Oddzwonię lub odpiszę niezwłocznie.