Dzisiejsze życie w ciągłym biegu i stresie sprawia, że przestajemy cieszyć się nawet z „dużych rzeczy”. Często zapominamy o wielu istotnych elementach życia i o ludziach z nimi związanymi. Popadamy w długi, wir pracy a każdy dzień zaczyna przypominać pułapkę bez wyjścia. Kiedy zaczynasz ratować się dostępnymi środkami, które sprawiają, że czujesz się lepiej- wiedz, że to pozory. Czym jest uzależnienie i jak je leczyć?
Uzależnienie to po prostu brak osobistej, wewnętrznej możliwości zaprzestania wykonywania jakiejś czynności lub przyjmowania substancji psychoaktywnej. Zapewne od razu nasuwa Ci się na myśl uzależnienie od alkoholu lub uzależnienie od narkotyków. Typów uzależnień jest jednak znacznie więcej. Niektóre z nich mogą wydawać się niepozorne, np. uzależnienie od urządzenia mobilnego. Czy nie wpadasz w straszną panikę, gdy okazuje się, że Twój smartfon został w domu? Taki rodzaj uzależnienia wynika z postępu technologicznego i każdy z nas jest na to narażony. Zakupoholizm jest również niepozornym rodzajem uzależnienia, powodującym okresową euforię. Czy nie zaczynasz kupować rzeczy, które często nawet nie są Ci potrzebne, tylko po to żeby np. poczuć się lepiej? Nie jest to jednak normalny sposób radzenia sobie z ciężką sytuacją życiową. Uzależnienia powodują brak możliwości normalnego funkcjonowania w świecie, więc właśnie takiego rodzaju uzależnienia należy leczyć. To nie tylko Twój problem- to także problem otoczenia w jakim przebywasz.
Terapia uzależnień pozwala na stopniowe wyzbycie się przez uzależnionego nałogu. Leczenie jednak nie opiera się tylko o to. Jest to jak najbardziej ważny element, który pozwala na rozpoczęcie nowego etapu życia, ale na tym działanie terapeutów się nie kończy. Przeprowadza się również szereg innych czynności, które mają na celu poprawienie funkcjonowania pacjenta w społeczeństwie. Jako, że nałóg ma charakter nawracający, terapeuci pozwalają im zrozumieć jakie zachowania i emocje wywołują u nich chęć powrotu do uzależnienia i starają się uczyć z nimi radzić.
Dobrym wyborem są placówki leczenia uzależnień. Jest to jednak trudny krok, gdyż wiąże się z przyznaniem się do posiadanego problemu. Placówki zajmują się konkretnie danym rodzajem uzależnień, więc warto wiedzieć jakiego rodzaju uzależnienie posiadamy, aby leczenie było skuteczne. Możemy wyróżnić 3 ogólne grupy: uzależnienia chemiczne, uzależnienia behawioralne, uzależnienia mieszane. Oprócz wiedzy na temat rodzaju problemu jaki posiadamy, dobrze jest też mieć wiedzę na temat kadry pracowniczej. Tylko osoby doświadczone z odpowiednim wykształceniem będą w stanie nam prawidłowo pomóc.