Uzależnienie od leków
Nadużywanie leków nasennych czy uspakajających wywołuje uzależnienie fizyczne i psychiczne. Już po paru miesiącach systematycznego przyjmowania leków, pojawiają się zaburzenia emocjonalne – zwiększona drażliwość, stan przygnębienia, smutku i depresji. Zmusza to do zwiększania dawek, przez co pogarsza się sprawność intelektualna, zanikają zainteresowania, pojawiają się zaburzenia koordynacji ruchowej, osłabienie fizyczne, drżenie rąk, zawroty głowy.
Wieloletnie przyjmowanie barbituranów powoduje zaburzenia neurologiczne, psychiczne, hormonalne, zaburzenia układu krążenia i oddechowego, choroby wątroby i nerek. Objawy odstawienia barbituranów są bardzo silne: drżenie, pocenie się, arytmia serca, czasami konwulsje i delirium a nawet śmierć.
Nadużywanie benzodiazepin bywa przyczyną zaburzeń układu oddechowego oraz uszkodzeń pamięci krótkoterminowej – człowiek nie może sobie przypomnieć, co robił będąc pod wpływem tych środków. Po odstawieniu pojawiają się lęki, pogarsza się nastrój, następuje zwolnienie oddechu, obniżenie temperatury ciała, zwolnienie tętna. Objawy odstawienia benzodiazepin są łagodniejsze niż objawy odstawienia barbituranów.
Oba te środki bywają dość często łączone z alkoholem, a należy pamiętać, że ujemne skutki alkoholu i tych środków depresyjnie działających na osobę uzależnioną sumują się. Dość często leki uspakajające i nasenne stosują też osoby uzależnione od opiatów, kokainy czy amfetaminy, by pokonać bezsenność. Może to doprowadzić do podwójnego (krzyżowego) uzależnienia.
Filozofia ośrodka
Oddział stacjonarny
Oddział stacjonarny położony jest na obrzeżu Warszawy w Wesołej, blisko Sulejówka w jednopiętrowym budynku w pobliżu lasu.
Oferujemy pokoje jedno i dwuosobowe, domową atmosferę, domową kuchnię oraz intensywny, 28 dniowy program terapii z możliwością przedłużenia o 7 dni.
Terapia w oddziale stacjonarnym jest przeznaczona głównie dla osób mających problem z utrzymaniem abstynencji, służy wzmocnieniu motywacji do niepicia oraz poprawie emocjonalnego funkcjonowania i uczeniu się umiejętności potrzebnych by nie pić i radzić sobie ze wszystkimi sprawami, czy problemami, które mogą prowokować do picia i zagrażają trzeźwości.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z kierownikiem Ośrodka,
p. Jarosławem Kalinowskim tel. 0501-155-144 lub 022 621-62-61.