Jąknie jest niepłynnością mówienia, która powoduje nadmierne skurcze mięśni oddechowych, fonacyjnych lub artykulacyjnych u osoby. Mowę charakteryzują częste powtórzenia lub przedłużenia dźwięków, sylab czy słów, bądź częste zawahania lub pauzy, które zakłócają rytmiczny przepływ mowy.
- powtarzanie,czyli mówienie kilkakrotnie tej samej głoski (m- m- m-mama), sylaby (ma-ma-ma-mama), słowa (mama mama) lub kombinacji wyrazów (mama poszła,
-przeciąganie,
- blokowanie, czyli nadmierne przeciąganie głosek zwartych lub zwatro-szczelinowych, którego konsekwencją jest niemożność realizacji ciągu fonetycznego na skutek zbyt dużego napięcia mięsni aparatu oddechowego, fonacyjnego lub artykulacyjnego. Ta napięta blokada może ujawnić się także w formie pauzy lub wielokrotnego powtarzania jakiegoś fragmentu wypowiedzi,
-pauzowanie, czyli momenty ciszy.
Terapia rozpoczyna się konsultacją , podczas której osoba jąkająca się jest diadnozowana i ma możliwość uzyskania informacji szczegołoych dotyczących terapii. Celem terapii jest zastąpienie jąkania spokojną mową. Ważnym elementem terapii jest relaksacja, która powoduje uspokojenie całego ciała , obniżenia napięcie mięśniwe, co doproawadza do pozytywnych zmian w psychice uczestników terapii. Oprócz tego przeprowadzany jest również trening oddychania jak również cwiczenia głosowe. Tarapia w początkowej fazie charakteryzuje się wolnym tempem mówienia, co w późniejszych etapach terapii jest normalizowane.
Terapia składa się z dwóch etapów:
I Etap to wyjazd turnusowy, który trwa 12 dni w godz 9:00-16:00.
Po ukończeniu etapu podstawowego uczestnicy wracają do swoich domów, swojego środowiska, szkoły , pracy, zanajomych i utrwalają nowy nawyk mówienia. Polecane są również codzienne ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe oraz głosowe.
II Etap składa się z dwóch poetapów oraz spotkań kontrolnych. Spotkania te odbywają się w Centrum logopedycznym w Seceminie w godz. 9:00- 16:00 bądź według indywidualnych ustaleń.