Kancelaria Notarialna, prowadzona przez Notariusz Agatę Kuźniar, zlokalizowana jest przy ulicy Przemyskiej 8 w Jarosławiu (do Państwa dyspozycji pozostaje parking znajdujący się bezpośrednio przed budynkiem).
Notariusz Agata Kuźniar realizuje pełen wachlarz czynności notarialnych, które w zakresie kompetencji notariuszy są zgodne z Ustawą Prawo o notariacie. Zapewnia profesjonalizm, rzetelność oraz merytoryczne i indywidualne podejście do każdego Klienta.
Stronom udzielane są szczegółowe, bezpłatne informacje i wyjaśnienia związane z wykonywaną czynnością notarialną zarówno w siedzibie kancelarii jak też telefonicznie i drogą elektroniczną. Czynności notarialnych polegających na poświadczaniu zgodności odpisów, wypisów, wyciągów lub kopii z okazanymi dokumentami, daty okazania dokumentów, daty pozostawania osoby przy życiu oraz własnoręczności podpisów dokonuje się na bieżąco.
Pozostałe czynności notarialne dokonywane są po wcześniejszym telefonicznym, elektronicznym lub osobistym uzgodnieniu ich terminów, w uzasadnionych przypadkach także w innych godzinach oraz w dni wolne od pracy. Czynności notarialnych notariusz dokonuje w kancelarii notarialnej. W uzasadnionych przypadkach czynność notarialna może być dokonana także w innym miejscu.
Zgodnie z Państwa oczekiwaniem, w kancelarii udostępniamy bezpłatny bezprzewodowy internet (Wi-Fi).
Zgodnie z Ustawą z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie, notariusz dokonuje następujących czynności notarialnych:
Podstawowym dokumentem koniecznym do okazania notariuszowi jest ważny DOWÓD OSOBISTY lub ważny PASZPORT, na podstawie których to dokumentów notariusz stwierdza tożsamość strony czynności.
Przy każdej umowie należy określić wartość rynkową przedmiotu umowy, np. wartość lokalu, nieruchomości zabudowanej, działki gruntu.
Przy umowach odpłatnych należy podać cenę, wysokość dopłat lub spłat, termin i sposób zapłaty ceny oraz wydania rzeczy.
Dokumenty potrzebne do zawarcia aktu notarialnego
Do praktycznie każdej umowy notarialnej mającej za przedmiot nieruchomość niezbędne są:
Do poszczególnych umów notarialnych potrzebne są:
1. SPRZEDAŻY lub DAROWIZNY DZIAŁKI:
2. SPRZEDAŻY lub DAROWIZNY LOKALU Z KSIĘGĄ WIECZYSTĄ:
3. SPRZEDAŻY lub DAROWIZNY SPÓŁDZIELCZEGO WŁASNOŚCIOWEGO PRAWA DO LOKALU:
4. TESTAMENTU:
5. u PEŁNOMOCNICTWA DO SPRZEDAŻY lub DAROWIZNY NIERUCHOMOŚCI:
6. AKTU POŚWIADCZENIA DZIEDZICZENIA:
7. UMOWY MAJĄTKOWEJ MAŁŻEŃSKIEJ (np. intercyzy):
8. PRZYDATNE INFORMACJE:
Zaświadczenie urzędu skarbowego o wywiązaniu się spadkobierców z obowiązku podatkowego jest wymagane, jeżeli sprzedający nabył przedmiot umowy w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny, polecenia darczyńcy, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności, zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w drodze dziedziczenia albo w postaci zapisu nieodpłatnej renty, użytkowania oraz służebności dokonanej po 1 stycznia 2007 roku; przy czym zaświadczenie z urzędu skarbowego, odnośnie nabycia w drodze dziedziczenia, zawsze jest wymagane.
Jeżeli notariusz po wglądzie do księgi wieczystej stwierdzi, że nabycie nastąpiło na podstawie dziedziczenia, wówczas zażąda takiego zaświadczenia. Jeżeli zbywca zgubi lub nie znajdzie w posiadanych dokumentach odpisu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, to przed udaniem się do urzędu skarbowego będzie musiał zamówić taki odpis w sądzie cywilnym, gdzie toczyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Zaświadczenie z urzędu skarbowego jest potrzebne niezależnie od tego, czy osoba dziedzicząca czy obdarowana jest zwolniona od podatku lub nastąpiło przedawnienie.
Dla strony kupującej korzystniejsza jest sytuacja, w której zbywca wymelduje się z lokalu przed zawarciem aktu - umowy sprzedaży. Jeżeli bowiem tego nie zrobi, to nowy właściciel może być zmuszony do przeprowadzenia procedury administracyjnej związanej z wymeldowaniem osób, które opuściły lokal, a się nie wymeldowały, a procedura ta jest dość długotrwała. Z samych względów formalnych wymeldowanie nie jest jednak konieczne do zawarcia umowy. Jeśli nabywcy wyrażają zgodę na późniejsze wymeldowanie, to nie ma przeszkód, aby taki zapis znalazł się w akcie. Podobna sytuacja dotyczy rozliczenia kosztów eksploatacyjnych - jest to kwestia umowy między stronami aktu notarialnego.