Budowa dobrego wizerunku marki OTECH cenionej i znanej z solidności, będącej gwarantem produktów na wysokim poziomie jest naszym podstawowym celem.
• Podjęte zlecenia wykonujemy terminowo i możliwie kompleksowo, szanując czas zleceniodawcy.
• Wykonujemy wszystkie wymagane badania, pomiary, certyfikacje, legalizacje.
• Posiadamy 10 lat doświadczenia w instalacjach niskonapięciowych i technologiach informatycznych.
• Dysponując rozbudowanym zapleczem technicznym i bogatym potencjałem intelektualnym podejmujemy się również realizacji nietypowych, nowatorskich projektów oraz integracji systemów: CCTV, KD, RCP, SSWiN, SAP, EIB• Świadczymy usługi w zakresie: dostawy i montażu rozdzielni elektrycznych do 20kV, oraz badań, pomiarów, okresowych przeglądów, rozdzielni elektrycznych do 110kV.
• Wykonanie i modernizacje instalacji elektrycznych wyceniamy indywidualnie w zależności od przyjętego rozwiązania.
Utrata ciągłości przewodu zerowego (PEN) w skrzynce bezpiecznikowej instalacji w układzie TN-C skutkuje pojawieniem się napięć 230 V na wszystkich metalowych obudowach sprzętów gospodarstwa domowego (lodówki, pralki, bojlery, piece elektryczne). W efekcie ilość śmiertelnych wypadków porażeń w Polsce na 1 milion mieszkańców jest 5 do 6-ciokrotnie wyższa niż w krajach europy zachodniej.
Dlaczego dopuszczono do stosowania instalacje w układzie TN-C oraz użycia nienadających się do instalacji mieszkaniowych przewodów aluminiowych? Z początkiem lat 50-tych szukając maksymalnych oszczędności w budownictwie wybrano, najtańszy układ sieci i tanie aluminium zamiast drogiej importowanej wówczas miedzi. W owych czasach mieszkaniowe instalacje elektryczne projektowano głównie na potrzeby oświetlenia. Nieprzewidywalny wówczas wzrost ilości sprzętów gospodarstwa domowego dużej mocy (czajniki bezprzewodowe, zmywarki, kuchenki mikrofalowe, tostery, piece elektryczne, przepływowe ogrzewacze wody, itd.), na dzień dzisiejszy powoduje bardzo niebezpieczne przeciążenie tych instalacji. Przepisy zakazujące takich instalacji wprowadzono w 1990r, jednakże w okresie 1950 do 1990 powstało w Polsce kilkadziesiąt milionów takich instalacji. W efekcie na dzień dzisiejszy 80% instalacji mieszkaniowych stwarza realne zagrożenie porażeniem, które stale rośnie z powodu przeciążenia, utleniania się przewodów aluminiowych oraz starzenia się innych elementów takich jak złączki, styki, itd. W mieszkaniach gdzie instalacja jest wykonana przewodami miedzianymi doprowadzenie często jest przewodem aluminiowym.
Wymagania stawiane instalacjom elektrycznym
1. Dostarczanie wymaganej ilości energii elektrycznej. |
• Lekceważenie zasad kompatybilności elektromagnetycznej
• Niewłaściwe zabezpieczenie przewodów prowadzonych w sąsiedztwie materiałów palnych, szczególnie na poddaszach. Należy pamiętać, że instalacja elektryczna jest często przyczyną pożarów.
• Nadmiernie uproszczona topologia instalacji
• Źle dobrane bezpieczniki, brak obliczeń pętli zwarcia.
• Brak pomiarów kontrolnych przed oddaniem instalacji do eksploatacji
• Zanim przewody układane na podłożu zostaną zabezpieczone wylewką, często zostają uszkodzone w trakcie prac budowlanych. Usterki takie ujawniają się dopiero po oddaniu budynku do eksploatacji, kiedy instalacja zostaje poddana obciążeniom prądowym.
• Instalacja zabezpieczona jednym centralnym wyłącznikiem różnicowo-prądowego 30mA stanowi zagrożenie dla dzieci, i ludzi z chorobami serca. Proponujemy zastąpić PPWRP Ir=30mA trzema PPWRP Ir=10mA takie rozwiązanie poza podniesieniem bezpieczeństwa eliminuje największą wadę rozwiązania z jednym PPWRP a mianowicie wyłączenia prądu w całym domu na skutek jednego upływu doziemnego. Takie rozwiązanie podnosi koszty instalacji o 300 PLN netto.
• Stosowanie przewodów o zbyt małych przekrojach.
• Ciasna mała rozdzielka elektryczna utrudniająca pomiary i serwis, niedająca żadnych możliwości rozbudowy lub modernizacji.
• Odstępstwa od przyjętej kolorystyki, oraz brak opisów kabli w rozdzielce
• Brak dokumentacji powykonawczej.
• Nieprzestrzeganie standardu wyprowadzeń w gniazdkach. Zamiana fazy i zera powoduje wadliwą pracę wielu zasilaczy impulsowych. Należy pamiętać, aby bolec uziemienia zawsze znajdował się "u góry" gniada a faza po lewej. Nie należy stosować popularnych, tanich podwójnych gniazdek o symetrycznej budowie, na których nie można zapewnić tego układu wyprowadzeń.
• Inne błędy jak ponacinane izolacje, przepchane łącza szufladkowe, itp. to efekt pośpiechu oraz oszczędności na materiałach.
Nowo wykonywane instalacje elektryczne są najczęściej kiepskiej jakości i przypominają budowę Polskich dróg.
Sytuacja dotyczy przede wszystkim sektora małych firm elektrycznych, które zamiast promować solidne wykonanie toczą bezustannie wojny cenowe. Wykonawcy ci są zmuszeni do szukania oszczędności w każdym aspekcie prowadzonej działalności. Oszczędza się więc na pracownikach, roboczogodzinach, materiałach. Na rozwój intelektualny kadry nie przeznacza się najczęściej żadnych funduszy. W efekcie w nowo budowanych małych i średnich obiektach, domkach prywatnych rzadko spotyka się solidnie wykonane instalacje, natomiast instalacje dobrze wykonane pod względem kompatybilności elektromagnetycznej spotyka się niezmiernie rzadko. Nowoczesne układy elektroniczne stają się coraz bardziej powszechne, równocześnie są coraz mniejsze oraz wrażliwe na zakłócenia i przepięcia, w związku z czym wykonanie instalacji zgodnie z zaleceniami kompatybilności elektromagnetycznej staje się coraz bardziej istotne.
Przy budowie instalacji elektrycznej warto położyć dodatkowy kabelek pomiędzy przełącznikami oświetlenia. Kabel ten daje możliwość przerobienia w przyszłości instalacji z tradycyjnego rozwiązania na system inteligentnego budynku w standardzie EIB. Podobnie jak telewizja kolorowa wyparła czarno-białą, tak szybko taniejące urządzenia EIB w niedalekiej przyszłości zastąpią tradycyjne przełączniki. Dzięki systemom inteligentnego budynku uzyskujemy komfort, wygodę, oszczędność energii elektrycznej, oszczędność ciepła, bezpieczeństwo. Dowiedz się więcej o EIB >>
Porada "Bojler Elektryczny"Jeżeli wykorzystujemy bojlery elektryczne, przepływowe ogrzewacze wody i podobne urządzenia stanowiące duże zagrożenie śmiertelnym porażeniem prądem elektrycznym. Zalecamy wykonanie zabezpieczeń znacznie przekraczających wymagania norm. |