Celem naszego działania jest diagnozowanie i leczenie chorób żył zgodnie z najnowszymi osiągnięciami światowymi w dziedzinie flebologii i zaleceniami Międzynarodowej Unii Flebologicznej i Polskiego Towarzystwa Flebologicznego.
W naszej pracy zwracamy szczególną uwagę na kompetencje i przygotowanie fachowe personelu.
|
VENAVITA jest ośrodkiem, w którym wykonuje się:
Każdy przypadek choroby żylakowej jest inny i żylaki, które widzimy na nodze mają często swój początek ukryty głębiej i dalej od miejsc, które oglądamy. Dlatego w czasie krótkiej informacji telefonicznej niemożliwe jest postawienie diagnozy, a także ustalenie sposobu i kosztów leczenia żylaków.
W trakcie wizyty konsultacyjnej lekarz pyta o dolegliwości związane z chorobą żył - np. czy są bóle nóg? czy pojawiają się obrzęki podudzi wieczorem? itd. Pyta także, czy w Państwa rodzinie ktoś chorował na żylaki, zakrzepicę żylną i inne choroby żył.
Lekarz odpowiada także na pytania dotyczące choroby żył, wyjaśnia przyczynę dolegliwości i rozwoju żylaków. Po dokładnym wywiadzie przechodzi się do badania obu nóg, wykonując m.in. bezbolesne badanie dopplerowskie przepływu krwi lub USG Duplex-Doppler Color i w razie potrzeby badanie fotopletyzmograficzne (nieinwazyjne, bezbolesne badanie wydolności układu żył głębokich). Opierając się na tych badaniach, ustala się dokładne rozpoznanie i przedstawia najlepszy sposób leczenia.
Mając na uwadze fakt, że najlepszym badaniem układu żylnego, zarówno żylaków jak i żył głębokich (niemożliwych do oceny w badaniu dopplerowskim) jest badanie USG Duplex-Doppler Color, ustaliliśmy koszt wizyty z tym zaawansowanym badaniem obrazowym na minimalnym poziomie.
Wizyta konsultacyjna trwa kilkadziesiąt minut, w zależności od złożoności choroby
i stopnia jej zaawansowania.
Koszt wizyty z badaniem dopplerowskim i fotopletyzmografią - 70 zł
Wizyta konsultacyjna z badaniem USG metodą Duplex-Doppler Color - 100 zł
Przyczyny
Do powstania żylaków przyczyniają się różne czynniki. Ścianki żył wraz z wiekiem mogą tracić swoją elastyczność i grubieć, a ponadto może dojść do uszkodzenia tzw. zastawek żylnych. Zastawki żylne kontrolują przepływ krwi, tak aby płynęła ona tylko w kierunku serca. W przypadku nieprawidłowego ich działania krew spływa z powrotem do nogi i gromadząc się, powoduje powstanie żylaków. Skłonność do żylaków jest często dziedziczna. Do ich powstania może się także przyczynić ciąża oraz stojący lub siedzący tryb życia.
Objawy
Żylaki pojawiają się jako sieć widocznych, niebieskawych, poszerzonych i krętych żył (przede wszystkim na łydkach) albo jako niebieskie, wypukłe linie wzdłuż łydek, w zgięciu kolanowym lub na udach (zobacz zdjęcia w naszej " Wyślij e-mail "). Często żylaki, oprócz nieestetycznego wyglądu nie powodują żadnych dolegliwości. Czasami towarzyszy im jednak uczucie ciężkości w nogach, bóle lub opuchlizna kostek.
Powikłania
W wielu przypadkach żylaki nie powodują żadnych powikłań. Niekiedy mogą jednak być przyczyną stanów zapalnych - na ich przebiegu pojawia się bolesne stwardnienie i zaczerwienienie skóry. Dochodzi wtedy do zapalenia żył lub zamknięcia żyły przez skrzep krwi (zakrzepica). Oderwanie się takiego skrzepu i jego przemieszczanie wraz z krwią może wywołać bardzo groźne skutki. W przewlekłych stanach zabarwienie skóry łydek zmienia się na brązowe wskutek nieprawidłowego krążenia krwi. Z czasem pojawia się swędzenie, wypryski, a także pęknięcia pokrywającej żylaki zniszczonej skóry - powstaje otwarta rana na nodze (patrz Wyślij e-mail ). Z tych powodów żylaki możliwie wcześnie powinny być zbadane i odpowiednio leczone.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Co zrobi lekarz? |
|
Oceni stopień nasilenia żylaków. Badanie lekarskie przeprowadzane w Ośrodku VENAVITA uzupełniają nowoczesne metody diagnostyczne, np. badanie dopplerowskie przepływu krwi, badanie ultrasonograficzne żył metodą USG Duplex-Doppler Color, czy tzw. fotopletyzmografia. Po badaniu stanu i wydolności układu żylnego lekarz zadecyduje, jakie środki zastosować w Twoim przypadku do leczenia żylaków (noszenie pończoch uciskających, stosowanie leków, skleroterapia - ostrzykiwanie żył, laser, czy też leczenie operacyjne). Często w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej stosuje się wiele metod równocześnie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. |
|