Stowarzyszenie Integracyjny Klub Sportowy powstało w 1991 roku z inicjatywy pracowników naukowych AWF, osób niepełnosprawnych, a także studentów Wydziału Wychowania Fizycznego i Wydziału Rehabilitacji.
"Głównym celem działalności naszego Stowarzyszenia
jest integracja w sporcie i poprzez sport"
mówi dr Tadeusz Nowicki, jeden z założycieli i obecny prezes IKS
Swoje działania Stowarzyszenie kieruje zarówno do osób pełnosprawnych jak i osób poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz osób po amputacji
Dotychczas Integracyjny Klub Sportowy znany był z odnoszonych sukcesów organizacyjnych jak i sportowych w zaadaptowanej przez Stowarzyszenie dyscyplinie sportu jaką jest szermierka na wózkach. Od 2001 w IKS-ie prężnie działają nowe sekcje: szermierki sportowej i historycznej. Na zajęcia uczęszczają dzieci, studenci osoby dorosłe - wyczynowi zawodnicy jak i amatorzy.
Warto podkreślić, że IKS jest jedynym klubem w Warszawie, w którym obok zajęć dla zawodników, prowadzone są również zajęcia dla osób, które traktują szermierkę jako fascynującą przygodę i jako formę miłego spędzenia czasu w ciekawym towarzystwie.
Obok szermierki, w klubie działają jeszcze sekcje tenisa stołowego, podnoszenia ciężarów, gimnastyki artystycznej dziewcząt, a także zespół pokazowy szermierki widowiskowej i historycznej.
Integracyjny Klub Sportowy powstał w 1991 roku z inicjatywy osób niepełnosprawnych, pracowników naukowych uczelni, a także studentów Wydziału Wychowania Fizycznego i Wydziału Rehabilitacji warszawskiej AWF. Od początku swego istnienia IKS stawiał jako jeden ze swoich głównych celów rzeczywistą integrację społeczną osób niepełnosprawnych. Na początku specyfiką działalności Stowarzyszenia było organizowanie dla osób niepełnosprawnych zajęć sportowych, a także obozów i spotkań rehabilitacyjno-integracyjnych. Potrzeba uczestnictwa w rywalizacji sportowej niepełnosprawnych członków stowarzyszenia zaowocowała dynamicznym rozwojem sekcji sportowych.
Podstawowym celem Stowarzyszenia było wykorzystanie sportu do zwiększania aktywności życiowej osób niepełnosprawnych. Sport doskonale sprawdza się zarówno jako środek rehabilitacji, sposób na życie jak i forma samorealizacji. Swoim działaniem Stowarzyszenie obejmuje zarówno osoby pełnosprawne jak i osoby z dysfunkcją aparatu ruchu (poruszające się na wózkach inwalidzkich) - ludzi którym bliska jest idea integracji. Osoby pełnosprawne uprawiają w IKS szermierkę, tenis, jak i gimnastykę artystyczną. W działającej od czterech lat na Mokotowie sekcji szermierczej, trenują zarówno dzieci rozpoczynające przygodę z białą bronią jak i utytułowani zawodnicy, a wśród nich szpadzistki Katarzyna i Monika Lampkowskie - reprezentantki kraju, medalistki Mistrzostw Polski.
Sekcja tenisa stołowego, prowadzona przez Elżbietę Madejską to druga sekcja Klubu, w której trenują członkowie kadry paraolimpijskiej, uczystnicy Igrzysk w Atenach - Małgorzata Grzelak (srebrny medal w drużynie kobiet) i Marcin Skrzynecki. Natomiast medale Mistrzostw Polski osób niepełnosprawnych są udziałem Marianny Szychowskiej, Moniki Borewicz, Małgorzaty Grzelak oraz Zenona Grzelaka. Wspólnie z osobami nastawionymi na udział w sportowym współzawodnictwie na zajęcia tenisa stołowego, które odbywają się na Bielanach w szkole przy ul. Kasprowicza 107, uczęszczają osoby pełno i niepełnosprawne, dla których sport jest doskonałą formą rehabilitacji i rekreacji.
Sporymi sukcesami może pochwalić się sekcja gimnastyki artystycznej dziewcząt Beaty Rybak. Od 1992 roku trenują w niej zawodniczki wszystkich klas sportowych od młodzieżowej do mistrzowskiej. Grupy początkujące (dziewczynki w wieku 5-8 lat) ćwiczą dwa razy w tygodniu. Zawodniczki, które biorą udział w zawodach rangi mistrzowskiej spotykają się w sali gimnastycznej warszawskiej AWF i trenują codziennie przez 2-3 godziny. Wyróżniającą się zawodniczką jest Barbara Blichowska.