Wreszcie zdecydowaliście się na budowę wymarzonego domu bądź zrobienie remontu w mieszkaniu. Niestety pozyskanie funduszy na ten cel, to zaledwie początek drogi. Pierwszym i niezmiernie ważnym zadaniem jest kwestia zatrudnienia odpowiedniej ekipy remontowej, która wykona dla was tę pracę.
W takim razie co powinno znaleźć się w umowie z wykonawcą, którego zatrudnimy do zbudowania domu? Przede wszystkich informacje dotyczące zakresu wykonywanych prac, ceny końcowej, terminu wykonania prac oraz poszczególnych etapów płatności. Ponadto, należy określić warunków odstąpienia od umowy i ewentualne warunki zerwania umowy.
Dlaczego trudno o dobrych fachowców?
Przyczyn jest wiele. Po pierwsze, najlepsi fachowcy często decydują się na wyjazd za granicę, ponieważ wiedzą, że sobie tam poradzą oraz zarobią kilka razy więcej niż w Polsce. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej z kraju wyemigrowała rzesza kompetentnych specjalistów. Od 1 maja 2011 roku swoje granice otworzyły również Niemcy, oferując prace m.in. w sektorze usług budowlanych. Specjaliści przekonują, że fachowców, którzy chcieliby wyjeżdżać nie jest dużo, ponieważ spora ich część… już od dłuższego czasu pracuje za granicą. Są to zwykle ludzie młodzi, wykształceni, gotowi na zmiany. Tymczasem starsi pracownicy - mniej mobilni - pozostaną w Polsce.
Jednak nie tylko w emigracji tkwi źródło problemów w poszukiwaniu dobrych fachowców. W branży budowlanej od kilku lat pogłębia się deficyt wykwalifikowanych rąk do pracy. Z otwarciem nowych rynków dla pracowników z Polski problem ten się jeszcze bardziej pogłębi. W takich zawodach jak dekarz czy cieśla można mówić nawet o rynku pracobiorcy, w którym to pracownicy mogą swobodnie wybierać w ofertach pracy. Dla fachowców z branży budowlanej to z pewnością bardzo korzystna sytuacja, gorzej z usługobiorcami, którzy muszą się sporo nagłowić zanim znajdą odpowiednią ekipę budowlaną do pracy.