Byśmy komfortowo czuli się we własnym domu, musi być on odpowiednio ocieplony i odizolowany od dźwięków z zewnątrz lub z innych pomieszczeń naszego mieszkania. Warto więc podczas budowy czy remontu zadbać o poprawienie izolacyjności akustycznej podłogi, sufitu i ścian. Dźwięk jest bowiem przenoszony przez całą strukturę budowli, a następnie zamieniany w drgania, które z kolei generują kolejne fale dźwiękowe.
Wskaźnik izolacyjności akustycznej – R dB – jest miarą tego, jak skuteczna jest ściana, podłoga, okna drzwi itd. Straty w transmisji dźwięku, czyli jego przejściu ze źródła, zależą od częstotliwości – przy wyższych jest zazwyczaj większa. Im większa wartość straty w decybelach, tym lepiej ściana działa jako bariera dla dźwięku.
Wyróżniamy 2 rodzaje izolacji akustycznych w budynku:
• Izolacja od dźwięków powietrznych – tłumi dźwięki wytwarzane w powietrzu. Gdy fala dźwiękowa uderzy w ścianę, część dali odbija się a część przenika przez konstrukcję. Jeśli konstrukcja jest jednowarstwowa, to im jest ona masywniejsza, tym mniej dźwięku przechodzi. Natomiast przy konstrukcjach z wielu warstw stosuje się prawo masa-sprężyna. Stosując wełnę mineralną, czyli chłonny materiał w charakterze sprężynującym, to izolacja jest lepsza.
• Izolacja od dźwięków uderzeniowych – źródła dźwięków znajdujące się w powietrzu generują wibracje, które rozchodzą się i generują wibracje w podłogach i ścianach. Wibracje z tych elementów wprawiają w wibracje znajdujące się obok nich powietrze. Są one słyszalne. Podłogi powinny absorbować dźwięki z powietrza i dźwięki uderzeń – podłoga pływająca zawiera warstwę sprężystego materiału, która izoluje podłoże od powierzchni, po której chodzimy.