Z pewnością zależy Ci na tym, aby w Twoim domu nie było wilgoci, zacieków na ścianach oraz rozwijającego się grzyba. Musisz więc zadbać, aby pomieszczenia mieszkalne było dobrze odizolowane od czynników zewnętrznych, a w szczególności wody – do tego służy hydroizolacja.
Łazienka musi być również hydroizolowana z powodu możliwych wycieków z wanny, czy umywalki oraz znajdującej się w powietrzu dużej ilości pary wodnej. By chronić podłogę tego pomieszczenia przed wilgocią dawnej używano papy, teraz natomiast stosuje się specjalistyczne preparaty w postaci mas i folii. Stosowane przez nas płytki ceramiczne dają nam poczucie dobrej izolacji, jednak nawet droższe fugi nie stanowią pełnego zabezpieczenia – należy więc stosować wspomniane substancje. Oto czym się charakteryzują:
• Folia płynna – stworzona na bazie żywic syntetycznych. Niekiedy należy ją zmieszać, aby wyrównać konsystencję. Stosuje się ją w pomieszczeniach, gdzie występuje woda spływająca bez nacisku na podłoże. Ze względu na jej wysoką cenę, stosuje się ją najczęściej nie w całym pomieszczeniu, a jedynie strefach mokrych, jak np. podłoga, ściany przy brodziku, za wanną, umywalką i przy podłodze.
• Masa uszczelniająca – są gęstsze niż folie i tworzone na bazie żywic syntetycznych i cementu. Stosuje się je na powierzchnie betonowe, cementowe i płyty gipsowo-kartonowe.
Również balkony i tarasy muszą być dobrze hydroizolowane, ponieważ, jako elementy wysunięte poza obrys budynku, są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych. W tym przypadku wybierając materiały izolacyjne musi zwrócić uwagę na powierzchnię podłoża i położenie – czy jest na gruncie, czy też nad ziemią. Aby więc hydroizolacja była skuteczna, to znaczy szczelna, odporna na mróz i starzenie się, najlepiej stosować materiały na bazie mineralnej, wzbogacane polimerami. Przy uszczelnianiu należy pamiętać o narażonych na korozję elementach, jak narożniki, czy blachy.