System alarmowy jest również nazywany Systemem Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWiN). Stanowi on jeden z bardziej skutecznych i popularnych sposobów zabezpieczenia budynku. Głównym celem takiego systemu jest zapewnienie bezpieczeństwa na terenie konkretnego budynku oraz ochronienie go przed niebezpiecznymi aktami lub wypadkami np. włamaniem, napadem lub pożarami. W momencie wystąpienia podejrzanej sytuacji system reaguje alarmem najczęściej powiadamiając o tym najbliższą okolice oraz specjalne służby.
Alarm – stanowi sygnał dźwiękowy powiadamiający o niebezpieczeństwie. Wzywa on do natychmiastowej reakcji ze strony jego właściciela, użytkowników budynku, przechodniów lub specjalnych służb. Alarmuje on o zagrożeniach wywołanych przez ludzi (np. włamanie) oraz wystąpieniu wypadków losowych (np. pożar).
Wszystkie systemy alarmowe składają się z wielu elementów tworzących spójną całość. Każdy komponent jest odpowiedzialny za inny zakres zadań np. jeden zajmuje się uruchomieniem alarmu, a inny rozpoznaniem potencjalnego zagrożenia. Podstawowy system alarmowy posiada 5 elementów:
Centrala alarmowa – to główne urządzenie odbierające wszystkie sygnały. W momencie wystąpienia niebezpieczeństwa centrala otrzymuje impuls elektryczny od czujników. Przetwarza go i uruchamia alarm. Najlepiej jest wybrać centralę, która posiada wiele wejść i wyjść. Im bardziej jest ona rozbudowana tym łatwiej rozbudować instalację systemową w przyszłości. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że centrala jest głową każdego alarmu, więc należy ją zamontować w miejscu niedostępnym dla obcych.
Manipulator – to główny komputer, występujący często w postaci klawiatury lub ekranu. Służy on w szczególności do programowania całego systemu alarmowego w budynku oraz do zarządzania alarmem. Oznacza to, że umożliwia on właścicielowi wpisanie kodu wyłączającego alarm lub go włączającego. Najczęściej znajduje się on w pobliżu głównych drzwi wejściowych.
Czujniki – są to najczęściej małe urządzenia rozmieszczone po budynku, które wykrywają każdy ruch lub dźwięk w danym obszarze. Bardziej złożone czujniki są w stanie dostrzec nawet najmniejszą zmianę lub odgłos, a nawet zareagować na występujące wstrząsy. Wyróżniamy głównie 3 rodzaje czujek alarmowych: ultradźwiękowe, na podczerwień oraz mikrofalowe. Przy wyborze odpowiedniego typu czujników alarmowych warto skorzystać z pomocy specjalisty lub powierzyć to specjalnemu serwisowi, od którego zamierzamy je zakupić.
Zasilanie – jest jednym z najważniejszych i niezastąpionych części każdego systemu. W momencie awarii zasilania cały alarm pada, dlatego warto się zabezpieczyć i zakupić akumulator lub inne dodatkowe źródło energii.
Syrena alarmowa – to bardzo ważny element całego systemu. Jest on odpowiedzialny za wygenerowanie sygnału alarmowego, który może wystąpić w formie dźwiękowej lub świetlnej. Sygnał ten zawiadamia o zdarzeniu właściciela, domowników, pobliskie otocznie oraz służby specjalne (np. Policję, Straż Pożarną). Jeśli system pochodzi od firmy ochroniarskiej zostaje również powiadomiony o zagrożeniu patrol interwencyjny, który patroluje okolice zazwyczaj 24 godziny na dobę.