Szkoła podstawowa jest pierwszym etapem zorganizowanej edukacji. To właśnie w niej uczniowie poznają podstawową wiedzę na temat funkcjonowania świata.
W Polsce nauka w szkole podstawowej jest obowiązkowa. Dziecko może rozpocząć swoją edukację w wieku 6 albo 7 lat, a czas jego nauki jest podzielony na dwa etapy.
Pierwszy etap przypada na klasy I-III i nazywany jest edukacją wczesnoszkolną. Na tym etapie lekcje prowadzone są zazwyczaj przez jednego nauczyciela, który z reguły jest również wychowawcą klasy. Wyjątkiem mogą być zajęcia z języków obcych lub wychowania fizycznego.
Drugi etap przypada na klasy IV-VIII i oprócz podstawowych przedmiotów takich jak matematyka i język polski dochodzą bardziej zaawansowane przedmioty typu fizyka, biologia, geografia czy też chemia. Dla uczniów znajdujących się na tym etapie dyrektor szkoły może wprowadzić dodatkowe zajęcia edukacyjne, których nie obejmuje program kształcenia.
Na koniec swojej edukacji, uczniowie VIII klas podchodzą do egzaminu ośmioklasisty. Obowiązuje on od roku szkolnego 2018/2019 i nie ma on minimalnego progu zdawalności, co oznacza że nie można go nie zdać. Egzamin ośmioklasisty składa się z 3 przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzymuje zaświadczenie o wynikach egzaminu.
• Publiczne – prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego, czyli gminy, miasta czy też powiaty,
• Społeczne – podlegają nadzorowi kuratoriów oświaty, natomiast mają pełną decyzyjność w kwestii liczebności klas, atmosfery wychowawczej, kierunków i sposobów nauczania,
• Prywatne – czerpią środki na pokrycie swej działalności przede wszystkim z czesnego.